Kalendarium: 2 marca 1333 r. zmarł Władysław Łokietek, władca, który zjednoczył państwo po trwającym ponad sto lat okresie rozbicia dzielnicowego | JKR: Czy wiesz, że... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 2 marca 1333 r. zmarł Władysław Łokietek, władca, który zjednoczył państwo po trwającym ponad sto lat okresie rozbicia dzielnicowego | JKR: Czy wiesz, że…

2 marca 2024 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 02.03.2023; 02.03.2024 | | 0 komentarzy

2 marca 1333 roku w Krakowie zmarł król Władysław Łokietek. Zjednoczenie państwa po trwającym ponad sto lat okresie rozbicia dzielnicowego to niewątpliwy sukces tego władcy, ojca Kazimierza III Wielkiego. Koronacja, która miała miejsce 700 lat temu, w stycznia 1320, to zwieńczenie trwającej dwie dekady drogi do tego celu. Drogi pełnej wzlotów i upadków. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Średniowieczny self-made man

Młody Władysław nie miał łatwego startu. Ponad sto lat rozbicia dzielnicowego doprowadziło do rozdrobnienia państwa między piastowskie książątka. Jemu przypadła niewielka dzielnica brzesko-kujawska.

– Zaczynał od skromnej pozycji w życiu politycznym, był lokalnym księciem dzielnicowym o niezbyt szerokich horyzontach politycznych – mówił prof. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu „Kronika polska”.

Nie było mu zapewne łatwo ze względu na niewielki, nawet jak na standardy średniowieczne, wzrost. Z tego względu, już za życia, nosił przydomek „Łokietek”. Przyszłemu królowi nie brakowało jednak hartu ducha i zaciętości. Wychowany na dworze krakowskim wuja Bolesława Wstydliwego♂ i zapatrzony w starszego brata Leszka Czarnego♂, który objął władzę nad Małopolską, sam zapragnął powiększać swoje panowanie.

? Czy wiesz, że: Wuj Władysława Łokietka, Bolesław V Wstydliwy , książę krakowski i sandomierski, ostatni przedstawiciel małopolskiej linii Piastów, przyszedł na świat na Ponidziu? Syn księcia Leszka Białego i Grzymisławy urodził się  21 czerwca 1226 w Starym Korczynie.

Scheda po Przemyśle

O władzę zwierzchnią spierał się najpierw ze śląskim Henrykiem Probusem, a później z królem Przemysłem II. Gdy ten drugi zginął z polecenia Brandenburczyków, Łokietek sięgnął po schedę po władcy.

Łokietek opanował Wielkopolskę, którą podzielił się z księciem Henrykiem głogowskim. Było to fatalne posunięcie, które spowodowało, że już nigdy nie lubiano Władysława w Wielkopolsce. Nic dziwnego. Krótkie rządy Łokietka i jego ludzi w dzielnicy zaznaczyły się pasmem hulanek i rozbojów – wyjaśniał prof. Grzegorz Myśliwski.

Panowanie Łokietka w Wielkopolsce nie trwało długo, bo na politycznym horyzoncie pojawił się o wiele silniejszy gracz. Do walki o zwierzchnictwo i tron krakowski włączył się… – cały artykuł i audycje tematyczne na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl



◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 20 stycznia 1320 r. w katedrze wawelskiej abp gnieźnieński Janisław koronował Władysława Łokietka na króla Polski

HM: Cud gospodarczy króla Kazimierza Wielkiego

I ❤ Ponidzie: „Habemus matrem”. Watykan zadecydował. Święta Kinga patronką Nowego Korczyna, miasta, w którym w 1479 odbył się hołd pruski

Kalendarium: 27 sierpnia 1287 r. książę Leszek Czarny nadał osadzie Busko prawa miejskie | I ❤ BZ

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl