Kalendarium: 18 sierpnia 1909 urodził się Władysław Jan Jasiński ps. „Jędruś”, nauczyciel języka polskiego, instruktor harcerski, dowódca grupy dywersyjno-bojowej „Jędrusie”, jednego z najsławniejszych oddziałów partyzanckich w okupowanej Polsce
18 sierpnia 2023 roku mija 114. rocznica urodzin Władysława Jana Jasińskiego, nauczyciela języka polskiego, instruktora harcerskiego, dowódcy grupy dywersyjno-bojowej „Jędrusie”.
Urodził się w 1909 roku w Sadkowej Górze na Podkarpaciu. Uczęszczał do gimnazjum w Kielcach i to tam zainteresował się harcerstwem. Po maturze, zdanej w 1929 roku, wybrał się początkowo na studia historyczne do Krakowa, potem jednak przeniósł się do stolicy i tu ukończył Wydział Prawa. Podjął pracę nauczyciela w gimnazjum w Tarnobrzegu. Tu zastała go II wojna światowa.
Władysław Jasiński przystąpił od razu do działań konspiracyjnych. Wojenne losy przyszłego dowódcy Jędrusiów przedstawił Piotr Komorowski w audycji nadanej w grudniu 1969 roku.
– Młody absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, potem nauczyciel gimnazjalny Władysław Jasiński przystąpił do zorganizowania w Tarnobrzegu i okolicy grupy Odwet – mówił autor programu. – Trzonem organizacji, wydającej tajne pismo i zajmującej się gromadzeniem oraz konserwacją broni, była miejscowa młodzież harcerska.
Działania dywersyjno-bojowe
Członkowie grupy prowadzili swe działania konspiracyjne na terenie Sandomierza, docierali do południowej części województwa lubelskiego i na Kielecczyznę. Coraz częściej przeprowadzali śmiałe akcje dywersyjno-bojowe, zdobywali żywność, którą potem rozdawali rodzinom osób aresztowanych czy ukrywających się.
>>> Władysław Jasiński „Jędruś” – partyzancka legenda <<<
• PodkarpackaHistoria.pl [07.01.2022]: – 9 stycznia 1943 roku grupa żandarmów otoczyła kryjówkę Władysława Jasińskiego „Jędrusia” i jego dwóch towarzyszy w Trzciance po informacji uzyskanej od sterroryzowanego mieszkańca wsi Tursko Wielkie – niejakiego Wołoszyna. Legendarny za życia partyzant zginął w nierównej walce.
Na czele żandarmów z posterunku w Rytwianach stał postrach okolicy Andrzej Resler. Przed wojną prowadził gospodarstwo rolne w Sielcu niedaleko Staszowa, wsi zamieszkałej przez osiadłych tu jeszcze w XVIII wieku kolonistów niemieckich. W czasie okupacji stał się gorliwym funkcjonariuszem Gestapo. Własnoręcznie zamordował kilkudziesięciu Polaków i Żydów.
„Jędruś” nie miał przy sobie nawet pistoletu, tylko…♂
Z czasem grupa przekształciła się w silny oddział partyzancki, jeden z najsławniejszych, jaki działał w okupowanej Polsce.
– Pomijając bezgraniczne poświęcenie i całkowite oddanie walce z okupantem, to, co najbardziej nas młodych z nim wiązało – opowiadał w audycji bliski współpracownik Władysława Jasińskiego, Eugeniusz Dąbrowski ps. Genek – to było to, że traktował nas poważnie, z dużym zaufaniem. Jego pogoda ducha, żart powiedziany na poczekaniu, jakiś dowcip, to podtrzymywało nas w najgorszych, najcięższych chwilach.
Dlaczego Jędrusie?
– Po raz pierwszy Jasiński użył pseudonimu Jędruś przy pierwszej swojej akcji na leśnictwo w Szczerce – wspominał gość reportażu. – Jędruś to było imię jego małego synka.
Oddział zasłynął brawurowymi akcjami. Wydawało się, że… – cały artykuł i audycja radiowa na źródłowej stronie PolskieRadio.pl♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 22 lutego 1857 urodził się Robert Baden-Powell – założyciel skautingu
Kalendarium: 4 maja 1915 r. urodził się Florian Marciniak – pierwszy naczelnik Szarych Szeregów