Kalendarium: 13 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się druga deportacja polskich obywateli. Na Syberię i do Kazachstanu wywieziono ponad 61 tys. osób | Wśród nich był pięcioletni Andrzej Gwiazda – przyszły współtwórca „Solidarności”
Decyzję w sprawie drugiej akcji deportacyjnej podjęło 2 marca 1940 r. Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) oraz Rada Komisarzy Ludowych. Do NKWD skierowano wówczas polecenie przygotowania wywózki rodzin Polaków znajdujących się w radzieckich łagrach i więzieniach oraz obozach jenieckich. Winą tych ludzi było należenie do grona krewnych osób represjonowanych. Ta typowa dla stalinizmu zasada zbiorowej odpowiedzialności tym razem dotknęła naszych rodaków i to na masową skalę. Zsyłką zamierzano objąć także polskie prostytutki oraz uchodźców z województw pod okupacją niemiecką.
Szef NKWD – Ławrientij Beria – niezwłocznie przystąpił do realizacji zbrodniczych planów partii bolszewickiej i radzieckiego rządu. Na okupowanych obszarach Polski polecił powołanie specjalnych „trójek” NKWD, odpowiedzialnych za skoordynowanie działań deportacyjnych. Przygotowywano się do operacji podobnej do tej, jaką przeprowadzono w lutym 1940 r. Tymczasem los polskich jeńców wojennych w obozach specjalnych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie został przesądzony decyzją BP KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. Na początku kwietnia 1940 r. żołnierze NKWD przystąpili do zagłady polskich jeńców w Katyniu, Charkowie i Kalininie. Jednocześnie Beria przedstawił radzieckiemu rządowi projekt wywózki rodzin systematycznie mordowanych Polaków. Rada Komisarzy Ludowych ZSRR zatwierdziła stosowne decyzje i plany 10 kwietnia 1940 r. Sowieci posiadali już wykazy członków rodzin represjonowanych obywateli polskich. Pozostawało zatem jedynie zorganizowanie deportacji od strony techniczno-logistycznej, a w Kazachstanie przygotowanie miejsc przymusowego osiedlenia.
Właściwą akcję deportacyjną poprzedziła… – cały artykuł dr Wojciecha Marciniaka z Archiwum Sybiraków Uniwersytetu Łódzkiego na źródłowej stronie UŁ♂
4. Zesłani Polacy na pogrzebie Tadeusza Kądziołki. 1940 r. Obwód swierdłowski. / źródło: kresy24.pl♂
5. Polscy zesłańcy w Kazachstanie w 1940 r. (zbiory Ośrodka Karta) / źródło: Uniwersytet Łódzki♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 17 września – rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku
Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu