Kalendarium: 11 października 1916 r. urodził się Antoni Heda ps. „Szary”, generał, żołnierz AK, doradca prymasa Stefana Wyszyńskiego, działacz „Solidarności”
Jego oddział dokonywał brawurowych akcji, walcząc z okupantem jak równy z równym. Po zakończeniu wojny uratował od tragicznego losu ponad 300 towarzyszy broni. Przez kolejne lata marzył o wolnej Polsce i pracował, by to marzenie się ziściło. – informuje w sekcji Historia portal PolskieRadio24.pl
Antoni Heda przyszedł na świat 11 października 1916 we wsi Małomierzyce’, w chłopskiej, wielodzietnej rodzinie. Przed wojną pracował w fabryce zbrojeniowej w Starachowicach. Podczas wojny obronnej walczył w składzie 12 Dywizji Piechoty.
Związał się z konspiracją, a w lipcu 1940 przedostał się do sowieckiej strefy okupacyjnej, żeby pomóc przyjacielowi odnaleźć jego rodzinę. Podjął razem z nim próbę przedostania się przez rumuńską granicę, by dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Obaj mężczyźni zostali jednak schwytani i uwięzieni w twierdzy brzeskiej.
Na partyzanckim szlaku
Stamtąd udało mu się uciec po agresji III Rzeszy na ZSRR, gdy załoga NKWD uciekła z więzienia. Heda dostał się jednak z deszczu pod rynnę – Niemcy wkrótce uwięzili go w obozie dla jeńców radzieckich. Gdy stamtąd uciekł, ponownie wdał się w konspirację.
Zasłynął brawurowymi akcjami. Jego oddział toczył regularne bitwy z okupantem. Doświadczenie zawodowe Hedy pozwoliło mu na organizację błyskotliwej akcji na zakłady w Starachowicach, podczas której partyzanci wynieśli z fabryki broń i 2 mln złotych w gotówce.
Posłuchaj wspomnień podwładnego „Szarego” o akcji wysadzenia torów kolejowych.
Brawurowa akcja w Kielcach
W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 jego oddział w sile 250 osób oswobodził ponad 354 więzionych przez UB w kieleckim więzieniu’ żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych.
Po brawurowej akcji Heda zaprzestał działalności konspiracyjnej. Wyjechał na Wybrzeże gdzie przybrał nazwisko Antoni Wiśniewski. Bezpieka wytropiła go w 1948 roku. Heda trafił do więzienia i otrzymał cztery wyroki śmierci. Uratowała go interwencja byłych oficerów AL, z którymi walczył na Kielecczyźnie. Wyrok zamieniono na dożywocie.
Zjednoczyciel organizacji kombatanckich
„Szary” wyszedł z więzienia na mocy amnestii w 1956 roku. Zamieszkał w… – cały artykuł i relacja podwładnego „Szarego” o akcji wysadzenia torów kolejowych – na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
Jarosław Kruk: Miałem zaszczyt osobiście poznać Pana Generała 7 sierpnia 2005 r. podczas uroczystych obchodów 60. rocznicy rozbicia więzienia komunistycznej bezpieki przy ul. Zamkowej w Kiecach. Trzy lata później, 21 lutego 2008 r. razem z delegacją i pocztem sztandarowym Strzelców z buskiego ZSTiO pod dowództwem st. strz. Damina Banasika i z ich opiekunem, panem Wojciechem Farysiem odprowadzaliśmy Pana Genarała na Wieczną Wartę w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie i cmentarzu w Podkowie Leśnej.
Pamiątką tamtych chwil są prezentowane moje zdjęcia, zdeponowane na Wikipedii.
Cześć i Chwała Bohaterom!
>> PR24 [15.02.2021]: – Antoni Heda – bohaterstwo przez lata <<<
>>> Antoni Heda „Szary” [Film dokumentalny 1990] <<<
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 1 lutego 1944 r. AK-owcy zlikwidowali „kata Warszawy” Franza Kutscherę