Kalendarium: 16 czerwca 1944 na Nowogródczyźnie zginął jeden z najsłynniejszych polskich komandosów – Cichociemny mjr Jan Piwnik ps. „Ponury” | Od 1943 używał pm konstrukcji i wykonania Stefana Nawrockiego
17 czerwca 2022 | |
| 0 komentarzy16 czerwca 1944 roku pod Jewłaszami nad Niemnem, na Nowogródczyźnie, podczas ataku na niemiecki stutzpunkt (punkt umocniony) zginął jeden z najsłynniejszych polskich komandosów – Cichociemny mjr Jan Piwnik ps. „Ponury”, dowódca 600-osobowego VII batalionu 77 pp AK na Nowogródczyźnie. „Lekarz „Jontek” przewrócił go na plecy, ale dowódca już konał, wyszeptał pożegnania dla rodziców, żony i skonał ze słowami: pozdrówcie…. Góry… Świętokrzyskie…” – informuje 15.06.2022 na swoim fb profilu Romuald Rzeszutek
Urodził się 31 sierpnia 1912 r. w Janowicach niedaleko Opatowa. Po wrześniu 1939 przez Węgry, Francję dotarł do Wielkiej Brytanii. W listopadzie 1941 r. jako jeden z pierwszych Cichociemnych, został zrzucony do kraju. Początkowo otrzymał przydział do V Oddziału Komendy Głównej AK, zajmującego się zrzutami lotniczymi.
Aresztowany przez Niemców w Zwiahlu, zdołał uciec z więzienia i przedostać się do Warszawy. 18 stycznia 1943 r. wsławił się kapitalną akcją rozbicia więzienia w Pińsku, skąd uwolnił m.in. Cichociemnego – Alfreda Paczkowskiego „Wanię”’ (Paczkowski po wojnie okazał się być konfidentem UB) .
Od czerwca 1943 r. pełnił funkcję szefa Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK, gdzie został dowódcą Zgrupowań Partyzanckich, które przybrały jego pseudonim „Ponury”. To właśnie on założył partyzanckie obozowisko na Wykusie♂ w Górach Świętokrzyskich. Dowodzone przez niego zgrupowanie było wówczas największą zwartą jednostką Armii Krajowej.
Po bitwie pod Jewłaszami’ został pochowany na cmentarzu w Wawiórce (obecnie Białoruś). Jego szczątki w 1987 r. zostały przeniesione (po wielu problemach) z terenu ówczesnego ZSRR do klasztoru cystersów w Wąchocku’, a w czerwcu 1988 uroczyście pochowane w klasztornej ścianie.
Piękne epitafium dla Pana Majora (pośmiertnie awansowany na pułkownika w 2012) napisał Cezary Chlebowski’ w książce „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, ekranizowanej obecnie przez Konrad Łęcki, autora filmu „Wyklęty”
PS zdj. nr 3 pogrzeb w ziemi ojczystej 1987
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.