wyborcza: Ile pieniędzy wydano na zarząd Uzdrowiska Busko-Zdrój i dlaczego rozszerzono jego skład? Jest odpowiedź | Jakie było uzasadnienie prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

wyborcza: Ile pieniędzy wydano na zarząd Uzdrowiska Busko-Zdrój i dlaczego rozszerzono jego skład? Jest odpowiedź | Jakie było uzasadnienie prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA?

12 października 2022 | | | 63 komentarze

Kosztowne roszady personalne w Uzdrowisku Busko-Zdrój. W tej kadencji częste zmiany władz spółki kosztowały już ponad 400 tysięcy złotych. – informuje 11.10.2022 portal kielce.wyborcza.pl

„- Kosztowne roszady personalne w Uzdrowisku Busko-Zdrój. W tej kadencji częste zmiany władz spółki kosztowały już ponad 400 tysięcy złotych.” / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

Józef Bryk’ z Koalicji Obywatelskiej jest kolejnym radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, który zainteresował się problemami Uzdrowiska Busko-Zdrój. Przypomnijmy, spółka, której jedynym właścicielem jest województwo świętokrzyskie, w tej kadencji samorządu budzi spore emocje’.

Niezwykle często dochodzi tam do zmian personalnych, w tym na szczytach władzy. Obecnie uzdrowiskiem kieruje dwoje członków zarządu: Magdalena Konieczna-Różycka oraz Stanisław Grzesiak. Ogłoszono również konkurs na prezesa zarządu, w którym wystartowało pięcioro kandydatów…[cd♂]

 


>>>  Jakie jest uzasadnienie prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA?  <<<

Odpowiedź ministra skarbu państwa z dnia 28 maja 2012 r. na interpelację nr 4729 w sprawie planu prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA

Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do interpelacji poselskiej pana posła Andrzeja Bętkowskiego z dnia 2 maja 2012 r., znak: SPS-023-4729/12, w sprawie planu prywatyzacji spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój SA poniżej przedstawiam odpowiedzi na zawarte w ww. interpelacji pytania.

1. Jakie jest uzasadnienie prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA?

Zgodnie z zapisami ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, minister skarbu państwa odpowiada za procesy przekształceń własnościowych mienia Skarbu Państwa. Wobec przyjęcia przez Radę Ministrów ˝Planu prywatyzacji na lata 2012-2013˝, który zakłada m.in. zmiany własnościowe w spółkach uzdrowiskowych, aktualnie wyłączonych z prywatyzacji, pod warunkiem zmian przepisów prawa, realizując powyższą uchwałę oraz swoje ustawowe uprawnienia, minister skarbu państwa zobowiązany będzie do podjęcia wobec tych podmiotów działań prywatyzacyjnych.

W kontekście możliwości wszczęcia procesów prywatyzacyjnych uzdrowisk, o których mowa powyżej, wyszczególnionych w rozporządzeniu z dnia 8 października 2008 r. w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji (Dz. U. z 2008 Nr 192, poz. 1186) (dalej: rozporządzenie) – aktualnie wyłączonych z prywatyzacji, przeprowadzono w Ministerstwie Skarbu Państwa analizę sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek uzdrowiskowych. Uzdrowisko Busko-Zdrój SA, jak i pozostałe spółki uzdrowiskowe, odczuwa niedobór środków finansowych na realizację planów rozwojowych. Bez znacznych dodatkowych nakładów inwestycyjnych spółka może mieć trudności w konkurencji z podmiotami finansowanymi przez prywatnych właścicieli. Nie istnieją również żadne przesłanki, aby państwo zarządzało przedsiębiorstwami uzdrowiskowymi, które nie należą do grupy przedsiębiorstw strategicznych i nie mają wpływu na stan bezpieczeństwa państwa. Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało projekt rozporządzenia, który zakłada wpisanie do wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji spółki Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA z siedzibą w Krynicy-Zdroju. Po porozumieniu z Ministrem Zdrowia odnośnie do dokonania weryfikacji aktualnie obowiązującego ww. wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, projekt zmieniający rozporządzenie zostanie przesłany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Za pośrednictwem ministra administracji i cyfryzacji zostanie przekazany również do zaopiniowania wojewodom.

Przeprowadzenie pełnych uzgodnień umożliwi dokonanie oceny, czy przedmiotowy projekt realizuje wytyczne, o których mowa w art. 64 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399, z późń. zm.) (dalej: ustawa).

2. Czy nie istnieją jakiekolwiek obawy, że prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój SA spowoduje skupienie się nabywców jedynie na wypracowaniu zysków kosztem niektórych świadczeń (mniej opłacalnych), co w konsekwencji spowoduje zubożenie oferty leczniczej i rehabilitacyjnej uzdrowiska?

Zgodnie z art. 17 ustawy nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym sprawują minister właściwy do spraw zdrowia i wojewoda, a w odniesieniu do lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonego w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego utworzonych przez ministra obrony narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych, odpowiednio ci ministrowie w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia. Natomiast wojewoda sprawuje nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym prowadzonym przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze województwa przy pomocy naczelnego lekarza uzdrowiska. W związku z powyższym każdy właściciel spółki uzdrowiskowej będzie podlegać nadzorowi, o którym mowa powyżej.

Jednocześnie minister właściwy do spraw zdrowia określa kierunki działalności uzdrowisk w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, ustala kierunki lecznicze dla poszczególnych uzdrowisk w oparciu o naturalne surowce o potwierdzonych właściwościach leczniczych i klimat, monitoruje zachowanie warunków leczniczych i środowiskowych warunkujących przyznanie i utrzymanie statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej oraz określa wymagania, jakie powinny spełniać zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Natomiast równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zasady powszechnego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego regulują odrębne przepisy – ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.).

Zgodnie ze stanowiskiem ministra zdrowia z dnia 5 maja 2008 r. fakt objęcia procesem prywatyzacji spółek uzdrowiskowych nie będzie ograniczał możliwości zapewniania leczenia uzdrowiskowego ze środków publicznych, tj. NFZ, ZUS itp., które kontraktując świadczenia opieki medycznej, kierują się jakością świadczonych usług i ich ceną, a nie strukturą własnościową świadczeniodawcy.

Z poważaniem

Minister

Mikołaj Budzanowski

Warszawa, dnia 28 maja 2012 r.

◙ Podobne informacje:

ED: Ile osób w zarządzie Uzdrowiska Busko-Zdrój? Jest pomysł, by kadrę kierowniczą spółki nieco rozbudować – o co najmniej dodatkowe stanowisko

GŚ: Pięcioro kandydatów na fotel prezesa Uzdrowiska w Busku | Wyciekły nazwiska

wyborcza: Karuzela kadrowa w uzdrowisku się rozkręca. Człowiek barona PiS został dyrektorem

💥 RK: Robert Frey nowym prezesem Uzdrowiska Busko-Zdrój

wyborcza: 💥 Pilne! Rada nadzorcza odwołała we wtorek prezesa Uzdrowiska w Busku-Zdroju

RK: 💥 Buskie uzdrowisko ma nowego wiceprezesa

ED: Stanisław Grzesiak, pełniący obowiązki prezesa Uzdrowiska Busko-Zdrój, o bałaganie, grupach interesu oraz przyjaźni z marszałkiem Bętkowskim

ED: Małgorzata Wiśniewska i Czesław Korczak w Radzie Nadzorczej Uzdrowiska Busko-Zdrój

Wojciech Lubawski odwołany ze stanowiska prezesa Uzdrowiska Busko-Zdrój. Decyzję podjęła w czwartek rada nadzorcza spółki

ED: Radni sejmiku z PSL wzywają marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego do ratowania Uzdrowiska Busko-Zdrój przed bankructwem [VIDEO]

GW: Produkcja Buskowianki wstrzymana. „Pogarszające się parametry wody”

wyborcza: Urzędnik z Wąchocka dołącza do ekipy nadzorującej uzdrowisko w Busku. Marszałek: Mamy pewną bazę

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

63 odpowiedzi na “wyborcza: Ile pieniędzy wydano na zarząd Uzdrowiska Busko-Zdrój i dlaczego rozszerzono jego skład? Jest odpowiedź | Jakie było uzasadnienie prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA?”

  1. Białoruś-Zdrój pisze:

    Czy można karać ludzi za mówienie prawdy?

  2. Tadeusz z Ostrowca do powyżej pisze:

    Ubz2022, teraz Białoruś-Zdrój, a po drodze jeszcze pare innych nazw. W sumie kilkanaście szkalujących różnych wpisów. A na koniec i tak zagranie pokrzywdzonej. JAK ZAWSZE.
    Z tego słyniesz w ubz.
    Hejt bohaterko to nie to samo co mówienie prawdy!!!

    Czy w lab.kosmetycznym każdy troll dostanie zniżkę?

  3. Dyzma pisze:

    Pragnę przypomnieć, że UBZ jest spółką i to rada nadzorcza wszystkim kieruje, nie wcale Maciek L4 czy Madzia!!! Z tego co czytałem to zwolnienia w ostatnim czasie wydał po. prezesa p. Frey. Zastanawia mnie jeden fakt GDZIE SĄ ZWIĄZKI ZAWODOWE przecież przewodniczącego nikt nie ruszy a są wybierani przez przedstawicieli pracowników, którzy płacą przecież składki członkowskie. Jak by były takie nieprawidłowości to PIP zrobiłby robotę na wniosek ZWIĄZKOWCÓW. CZY NIE PRZYZNACIE MI RACJI.

  4. Pracownik pisze:

    Rada nadzorcza to nadzoruje a nie kieruje. Kieruje zarząd uzdrowiska,który słucha takich ludzi jak Kamil.I wtedy dochodzi do takich sytuacji.A zarządzajacy typu Madzia powinni wiedzieć że do odwołania potrzeba tylko 50 głosów załogi.Zwiazki to mają tak rozgałęzione rodziny w uzdrowisku że zbyt dużo mają do stracenia.

  5. video pisze:

    Podobno na dzisiejszej radzie miejskiej będzie o uzdrowisku dużo…

  6. ? pisze:

    Czy Rada odniosła się do sytuacji?

  7. do przedmówcy pisze:

    jakiej?

  8. Laxigen pisze:

    Dyrekcja powinna zwołać masówkę i porozmawiać z załogą

  9. Do Laxigena pisze:

    Dyrekcja zwola zaloge i powie zapewne cos w stylu „My sie staramy robimy wszystko jak nalezy mamy wybitnych specjalistow w swoich dziedzinach jednakze ludzie poprzedniego ukladu rzucaja nam klody pod nogi i do nich nalezy miec pretensje”

  10. to się nie da pisze:

    Zatem w Buszczy nadal jest jak było, nic się tu nie zmieniło, tutaj jak zawsze 'to się nie da’ 🤣

  11. Gogol pisze:

    Tu chyba powinien przyjechać Rewizor i wszystkich powyjasniać.

  12. wyborcza: Na co w uzdrowisku wydano pieniądze, które przekazali radni? W sumie to 7,5 mln zł pisze:

    Kto i kiedy dokona sprawdzenia prawidłowości wydatkowania przyznanych środków? – pyta w interpelacji radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Jolanta Tyjas z PSL. A chodzi o Uzdrowisko w Busku-Zdroju.

    Radni wojewódzcy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dokapitalizowywali uzdrowisko dwukrotnie: pod koniec 2021 r., a także w październiku bieżącego roku. Jak informowaliśmy, najpierw było to 2,5 mln zł, później zaś 5 mln zł.

    W interpelacji złożonej podczas ostatniej sesji sejmiku, która odbyła się w listopadzie, radna Tyjas zauważyła, że spółka jest w stu procentach własnością województwa świętokrzyskiego, a pieniądze, które jej przekazano, są środkami publicznymi.

    W związku z tym spytała, jakie wydatki sfinansowano z wyżej wymienionych pieniędzy oraz kto i kiedy dokona oceny ich zasadności.

    https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,29302753,na-co-w-uzdrowisku-wydano-pieniadze-ktore-przekazali-radni.html

  13. Geriatoriu pisze:

    P0gadali, kasę dali…
    A czy kt0ś t0 m0nit0ruje?
    Za chwilę się wyczepie kasa i p0n0wnie wyciàgnà łapska.
    Biedne to uzdrowisko.
    Biedni ludzie tam pracujący.

    Co robi prezeska wybrana przez pracowników?
    Co robi prezes starszy pan?
    Co robi rada nadzorcza?
    Chodzą na pokazy filmów z ukrytych kamer geriatorium-miłości 😉
    i castingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl