🇵🇱🖤 „Wieczna pamięć poległym i pomordowanym!”. W 80. rocznicę największej masowej egzekucji w Lesie Wełeckim uroczyście upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni z okresu II wojny światowej [FOTO/VIDEO]
– Gromadzimy się tutaj nie po to, aby być sądem kapturowym dla niemieckich zbrodniarzy, ale po to, aby z czcią i należytym szacunkiem wspominać mieszkańców tej ziemi, bestialsko pomordowanych i pochowanych we wspólnej mogile – powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski w homilii podczas polowej Mszy Świętej upamiętniającej 80. rocznicę zbrodni w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju. – informuje 21.07.2024 portal eM Kielce
W niedzielę, 21 lipca 2024 r., odbyły się uroczyste obchody upamiętnienia niemieckiej zbrodni z okresu II wojny światowej. W uroczystościach patriotycznych w Lesie Wełeckim wzięli udział przedstawiciele wojska, a także świętokrzyscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz województwa oraz duchowieństwo.
Las Wełecki poza więzieniem w Pińczowie był największym miejscem kaźni ludności polskiej na terytorium okupowanego przez Niemców powiatu buskiego.
– Według różnych źródeł archiwalnych szacuje się, że w tym miejscu zginęło od 500 do 1000 osób. Największa egzekucja w Lesie Wełeckim odbyła się 19 lipca 1944 roku, był to akt zemsty na ludności polskiej za przeprowadzenie udanego zamachu na funkcjonariusza policji Maxa Petera. W ramach odwetu Niemcy rozstrzelali 29 osób. Głównie żołnierzy Armii Krajowej lub Batalionów Chłopskich. Wśród zamordowanych byli mieszkańcy Buska-Zdroju, Jarosławic, Nowego Korczyna, Pińczowa oraz Tuczęp – wyjaśnia dr Karolina Trzeskowska-Kubasik z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
– Ofiary mordu z 19 lipca 1944 roku są wymownym symbolem setek innych ofiar, kobiet, dzieci, mężczyzn i żołnierzy z różnych zgrupowań partyzanckich, którzy ginęli, będąc Polakami. Dziś z oburzeniem możemy stwierdzić, że zbrodniarze nie zostali ukarani, a ich potomkowie polityczni nadal są złośliwie nastawieni do Polaków i chcą być bezwzględnymi panami Europy. Dlatego wołam „Obudź się Polsko, nie dla zemsty, ale dziejowej sprawiedliwości” – mówił biskup Jan Piotrowski’.
Biskup w homilii podkreślał, że… – cały artykuł i cała homilia ks. bp Jana Piotrowskiego oraz fotorelacja na źródłowej stronie portalu eM Kielce
* * *
* * *
○ Wartę honorową w strojach historycznych przy pomniku pomordowanych, wraz z żołnierzami z kompanii honorowej Wojska Polskiego, wystawionej przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych’ pełnili członkowie stowarzyszenia Ad Arma Polonia’ ./ fot. PERM
FOTORELACJA
[560 zdjęć]
21 lipca 2024 r., w 80. rocznicę największej masowej egzekucji w Lesie Wełeckim, uroczyście upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni z okresu II wojny światowej z terenu Kreishauptmannschaft Busko [facebook infoBusko.pl]
cz. 1/7♂
cz. 2/7♂
cz. 3/7♂
cz. 4/7♂
cz. 5/7♂
cz. 6/7♂
cz. 7/7♂
○ dr Karolina Trzeskowska-Kubasik– urodzona 26 listopada 1987 r. w Busku Zdroju. Pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, członek projektu „Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939-1945” pod przewodnictwem dr. Rafała Leśkiewicza.
Absolwentka historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalność historia najnowsza Polski. W latach 2014-2019 pracownik Studium Polski Podziemnej w Londynie. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel historii w jednej z Polskich Szkół Sobotnich w Londynie. Kierownik projektu „Polonijne spotkania z historią najnowszą Polski”, redaktor naczelny „Biuletynu Informacyjnego Studium Polski Podziemnej”. Autorka biografii Tadeusza Żenczykowskiego-Zawadzkiego, publikacji „Zbrodnie okupanta niemieckiego w Lesie Wełeckim k. Buska-Zdroju” oraz listy ofiar terroru okupanta niemieckiego na terenie powiatu buskiego, a także licznych artykułów popularnonaukowych i naukowych publikowanych w prasie krajowej oraz emigracyjnej. Obecnie pracuje nad napisaniem monografii powiatu buskiego w czasie II wojny światowej.
Adres e-mailowy: Karolina.Trzeskowska-Kubasik@ipn.gov.pl, nr tel.: 602 463 740
◙ Podobne informacje:
PH: Zbrodnie Wehrmachtu we wrześniu 1939 r. na terenie powiatu stopnickiego (buskiego)
KTK: Ofiary terroru niemieckiego spoczywające na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju
KTK: Niebawem ukaże się książka „Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju”
2 odpowiedzi na “🇵🇱🖤 „Wieczna pamięć poległym i pomordowanym!”. W 80. rocznicę największej masowej egzekucji w Lesie Wełeckim uroczyście upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni z okresu II wojny światowej [FOTO/VIDEO]”
Czy to prawda ,że w czasie mszy uczestniczacy w uroczystości w Lesie Wełeckim buski radny Kamil Oliwkiewicz podobno klękał jak przystało na bogobojnego katolika? Czyżby się nawrócił?
Który raz?