„Tadek”, „Płomień”, „Bystry”… – 20 kolejnych żołnierzy niezłomnych, zamordowanych przez bezpiekę zostało zidentyfikowanych | JKR: A w Busku „15.03.1953 UB ZASTRZELIŁO LESZKA MOLISAKA, ŻOŁNIERZA AK, HARCERZA, STUDENTA”
8 marca 2023 r. w Belwederze ogłoszono nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród nich jest Wacław Wątroba ps. „Srogi“ – członek antykomunistycznej Organizacji Podziemnej „Błyskawica“ z Ostrowca Świętokrzyskiego zamordowany w więzieniu kieleckim przy ulicy Zamkowej w 1952 r. – informuje 8.03.2023 za PAP portal Radio Kielce
Inne osoby związane z województwem świętokrzyskim, które znalazły się na liście zidentyfikowanych to:
- Ryszard Chrzanowski, ps. „Kos“ (1925-1949) – żołnierz ZWZ-AK w oddziale Antoniego Hedy „Szarego“ i członek podziemia antykomunistycznego w oddziale „WiN“ Wacława Borowca „Niegolewskiego“, uczestnik akcji rozbicia więzienia kieleckiego w 1945 r.♂, zmarł w więzieniu w Raciborzu w 1949 r.
- Marian Kostępski (1923-1952) – współpracownik antykomunistycznej organizacji „Legion Czarnego Lwa“ z Sandomierskiego, zmarł w więzieniu w Raciborzu w 1952 r.
W liście odczytanym podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda napisał, że „to już dziewiąty raz w siedzibie Prezydenta Rzeczpospolitej rodziny ofiar totalitaryzmów odbierają noty zaświadczające o odnalezieniu doczesnych szczątków swoich bliskich.
„W ten sposób niepodległa Polska wypełnia +obowiązek Antygony+ względem swoich córek i synów, którzy zapłacili najwyższą cenę własnego życia za pragnienie wolności, za obronę swojej godności, za wierność Ojczyźnie”
– podkreślił prezydent
Przypomniał, że od 2016 r. udało się łącznie zidentyfikować ponad 240 osób – „poległych w walce i zamordowanych przez hitlerowskich i sowieckich najeźdźców, skazanych na śmierć przez komunistyczne sądy, zamęczonych w śledztwach i ciężkich więzieniach”.
Prezydent podziękował badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej, na czele z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. „Podejmowany przez Państwa trud poszukiwania naszych zabitych rodaków ma olbrzymie znaczenie zarówno dla rodzin, które mogą wreszcie godnie pochować swoich bliskich, zapalić znicz i zmówić modlitwę przy ich grobach, jak też dla całej naszej wspólnoty. Przywracając pamięć o losach naszych przodków i poprzedników odbudowujemy bowiem godność naszego państwa i narodu, które winne są wieczną cześć wdzięczność swoim bohaterom” – podkreślił.
„Dziś pochylamy głowy z szacunkiem dla ofiar i zobowiązujemy się pielęgnować pamięć o nich. Niech… – cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Radia Kielce♂
Jarosław Kruk: A w Busku, w Parku Zdrojowym, na jednym z drzew przy ulicy/alejce Topolowej [g’mapa♂], których jeszcze – na szczęście – nie dosięgła „rewitalizacja”, od lat wisi niepozorna „kapliczka” upamiętniająca jedną z ofiar UB:
15.03.1953 UB ZASTRZELIŁO LESZKA MOLISAKA
ŻOŁNIERZA AK, HARCERZA, STUDENTA
GESTAPO GO WIĘZIŁO
KOMUNA ZAMORDOWAŁA!
Za kilka dni, 15 marca, będzie 70’ta rocznica tej owianej tajemnicą i zapomnieniem zbrodni…
◙ Podobne informacje:
KTK: Akcje odbicia więźniów z niemieckich więzień i aresztów na terenie Kreishauptmannschaft Busko
RK: 28 lutego 2020 r. w Warszawie otwarcie Izby pamięci oraz wystawa w dawnej katowni NKWD na Pradze
?? 365 dni wojny. Rok heroicznej walki Ukrainy z brutalną rosyjską inwazją
Jedna odpowiedź do “„Tadek”, „Płomień”, „Bystry”… – 20 kolejnych żołnierzy niezłomnych, zamordowanych przez bezpiekę zostało zidentyfikowanych | JKR: A w Busku „15.03.1953 UB ZASTRZELIŁO LESZKA MOLISAKA, ŻOŁNIERZA AK, HARCERZA, STUDENTA””
Jak widać na zdjęciach to miejsce nie jest szczególnie dobrze oznakowane tyle razy tam przechodziłem i nie nie przykuło ono mojej uwagi. Hym słabo znamy swoją historie ale zawsze jest czas aby to nadrobić. Mam nadzieję że władze samorządowe które są wręcz zobowiązane do dbania o takie miejsca staną na wysokości zadania i otoczą to miejsce swoją opieką jak i godnym oznaczeniem.