RK: Młode orły wylecą z gniazd - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Młode orły wylecą z gniazd

17 lipca 2020 | Radio Kielce 16.07.2020 / Wikipedia / Jarosław Kruk 17.07.2020 | | 0 komentarzy

12 młodych orłów przednich w drugiej połowie lipca opuści gniazda w Karpatach; cztery w Beskidzie Niskim, trzy w Górach Sanocko-Turczańskich, po dwa w Bieszczadach i Beskidzie Żywieckim oraz jeden w Beskidzie Sądeckim. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów, „lęgi w tym roku można uznać za jedne z najlepszych, co jest rezultatem łagodnej zimy”. – informuje Radio Kielce

To jeden z najbardziej majestatycznych gatunków szponiastych. Upierzenie u osobników dorosłych całkowicie brązowe. Dziób żółty, czarno zakończony. Samice są większe od samców.

Najsilniejszy europejski orzeł. Poluje głównie na małej i średniej wielkości ssaki i ptaki, nie pogardza także padliną. Lokalnie wyspecjalizowany w polowaniu na konkretne ofiary. Pomimo mniejszych rozmiarów, w walce zwykle pokonuje większego od siebie bielika zwyczajnego.

Gniazduje na niedostępnych półkach skalnych w górach oraz na drzewach na nizinach. W Polsce wokół takich miejsc należy wyznaczać strefę ochronną, ponieważ niepokojenie podczas lęgów stanowi poważne zagrożenie dla tego gatunku. Zazwyczaj przeżywa tylko jedno, starsze pisklę.

W locie osiąga prędkość do 160 km/h, choć zwykle lata z prędkością znacznie mniejszą, średnio 48 km/h. W nurkowaniu z dużej wysokości osiąga prędkość do 320 km/h.

W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 10 młodych orłów, a dwa lata temu tylko 3. W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link


Wikipedia: – Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos) – gatunek dużego ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) zamieszkujący północną AfrykęAzjęAmerykę Północną Europę.

To jeden z najbardziej majestatycznych gatunków szponiastych. Upierzenie u osobników dorosłych całkowicie brązowe. Dziób żółty, czarno zakończony. Samice są większe od samców. [link]

 

◙ Podobne informacje:

Niekoszona trawa, powalone drzewa i niezgrabione liście – to pomysł na przywracanie parkom miejskim życia, a mieszkańcom lepszego powietrza – a co z Parkiem Zdrojowym?

noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl