RK: Klasyczne 26 głosowe organy z Niemiec już rozbrzmiewają w Busku - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Klasyczne 26 głosowe organy z Niemiec już rozbrzmiewają w Busku

25 kwietnia 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 25.04.2019 14:36 / Jarosław Kruk 25.04.2019 | | 1 komentarz

W kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju zakończono prace przy instalacji koncertowych, klasycznych organów. Instrument udało się parafii nieodpłatnie pozyskać w 2016 roku z likwidowanego kościoła Bielefeld, w Niemczech. Wcześniej w użytku był instrument elektroniczny. 

„Punkt dowodzenia” klasycznych organów w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, 25.04.2019 r. / Fot. Marta Gajda , Radio Kielce

Jak informuje proboszcz parafii, ksiądz prałat Marek Podyma, organy, które zostały zamontowane na chórze świątyni Świętego Brata Alberta przez dwa lata czekały na montaż. W tym czasie poddano je czyszczeniu i naprawie. W zeszłym roku udało się znaleźć firmę, która od wakacji zaczęła składać instrument.

5 maja o godzinie 19.00 podczas mszy świętej ksiądz biskup Jan Piotrowski poświęci instrument. Wydarzenie poprzedzi recital organowy.

W sumie w kościele znajduje się ponad 1600 piszczałek. Obecnie przy 26 głosach, z których część pochodzi z początku XX wieku, wykorzystane są tylko dwa manuały.

– Chcemy ten instrument rozbudować tak – podkreśla ksiądz Marek Podyma – aby docelowo miał… cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link.

8  Wikipedia: – Organy

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: Klasyczne 26 głosowe organy z Niemiec już rozbrzmiewają w Busku”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl