Gorąca linia: Biskup Jan Piotrowski poświęcił odnowione organy klasyczne u św. Alberta w Busku-Zdroju [AKTUALIZACJA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

 

Gorąca linia: Biskup Jan Piotrowski poświęcił odnowione organy klasyczne u św. Alberta w Busku-Zdroju [AKTUALIZACJA]

5 maja 2019 | Jarosław Kruk 05.05.2019 21:12 | 05.05.2019 23:07 | | 0 komentarzy

Organy nie są ani dla proboszcza, ani dla organisty, ani dla nas. Są dla Boga – mówił rok temu w Kartuzach ks. bp Ryszard Kasyna święcąc tamtejszy instrument. Dziś ordynariusz diecezji kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski dokonał podobnej konsekracji klasycznych organów w buskiej świątyni zdrojowej.

Uroczystość odbyła się  o godzinie 19:00, podczas niedzielnej Mszy Świętej. W wypełnionym po brzegi kościele pasterz kieleckiego kościoła ofiarował Stwórcy przywrócony do życia instrument.

To miejsce stało się ważne na mapie naszej diecezji. Ten typ organów o tak wielu głosach myślę, że dostarczy uczestnikom liturgii wiele satysfakcji, jak również wytworzy się zwyczaj takich dobrych i na poziomie koncertów recitalowych – zaznaczył biskup.

Poprzedził ją Recital Organowy w wykonaniu pana Mariusza Bednarza, organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Organy piszczałkowe są największym instrumentem, nieporównywalnym z żadnym innym, jaki został wymyślony – pod względem rozmiarów przestrzennych, liczby źródeł fal dźwiękowych, sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia, dynamiki i bardzo często różnorodności barw i możliwości kolorystycznych, a także pod względem złożoności konstrukcyjnej. W wielu aspektach (głośność, brzmienie, barwa) przewyższają orkiestrę symfoniczną, chociaż na organach gra tylko jeden człowiek. Rozpiętość skali dźwięków dużych instrumentów wynosi ok. 10 oktaw, co jest porównywalne z zakresem dźwięków odbieranych przez ludzki słuch.

Buski instrument udało się parafii nieodpłatnie pozyskać w 2016 roku z likwidowanego kościoła Bielefeld, w Niemczech. W zeszłym roku znalazła się firma, która od wakacji zaczęła go składać na świątynnym chórze. W międzyczasie poddano go czyszczeniu i naprawie.
W kościele znajduje się aktualnie ponad 1600 piszczałek. Przy 26 głosach, z których część pochodzi z początku XX wieku, wykorzystane są na razie tylko dwa manuały.

video i zdjęcia: Łukasz Szumilas

8  Radio Kielce: – Organy poświęcone. Będą brzmiały również w czasie koncertów
8  Wikipedia: – Organy

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl