RK: Basen letni w Kielcach czynny od 27 czerwca – a w Busku?
– Na basen możemy wpuścić maksymalnie tylko 150 osób, w ubiegłych latach było to dziesięć razy więcej – mówi Andrzej Nańczyk, kierownik pływalni.
Ponadto wprowadzone zostaną obostrzenia sanitarne – na terenie obiektu pojawią się płyny do dezynfekcji, goście rozłożą się na kocykach w odległości co najmniej 2 metrów od siebie, czego dopilnują pracownicy basenu.
W tym roku udostępnione zostaną oba baseny – zarówno duży, jak i mały. Wypoczywający skorzystają też z boisk. Dostępne są trzy – do koszykówki, siatkówki i wielofunkcyjne. Andrzej Nańczyk nie kryje, że tegoroczny sezon będzie uboższy w dodatkowe atrakcje. Na razie w planach nie ma organizacji imprez sportowych, jakie co roku odbywały się przy Szczecińskiej.
– Jeżeli obostrzenia zostaną poluzowane, wtedy pomyślimy o turniejach. Póki co mija się to z celem z uwagi na wprowadzone limity gości – mówi.
Bilety będą kosztował… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link
► Radio Kielce [16.06.2020]: – Lato 2020. Kąpieliska w dobie pandemii [RAPORT]
Jarosław Kruk: A w Busku o kąpieli w promieniach słońca i na świeżym powietrzu w sezonie letnim 2020 możemy – podobnie jak w latach poprzednich – tylko pomarzyć. Sorry, taki mamy klimat.
W Busku-Zdroju, międzynarodowym kurorcie sanatoryjnym o ambicjach lokalnej metropolii, basen letni jest, owszem, ale ….. w pamięci mieszkańców i na starych zdjęciach. Sorry, taki mamy klimat.
Kąpielisko miejskie też jest, a jakże – w Radzanowie, z tym drobnym zastrzeżeniem, że woda chyba nadal nie nadaje się do kąpieli. Sorry, taki mamy klimat.
◙ Podobne informacje:
► busko.com.pl / 2011-08-06: – Otwarcie Zalewu w Radzanowie oraz Wybory Miss Lata Radzanowa
Staw Niemiecki – miało być Morskie Oko a chyba jest jak było…
Interpelacje radnych: Magdalena Konieczna-Różycka odnośnie Kąpieliska Radzanów
12 odpowiedzi na “RK: Basen letni w Kielcach czynny od 27 czerwca – a w Busku?”
Kiedyś to były czasy. Cały dzień się siedziało na naszym buskim basenie, aż żal, że go już niema. Niejedna osoba spędziła tam w lato najlepsze lata życia i do dnia dzisiejszego go mile wspomina.
Przecież budują obok teżni fontannę która bedzi atrakcją miasta, na co komu jakiś Radzanów. Mieszkańcy niech jeżdżą na Chańcze albo Andrzejówke niech inna gmina zarobi na turystach.
A zbiornik w Radzanowie to aby nie pełni funkcji zbiornika retencyjnego który ma odbierać nadmiar wody po obfitych ulewach? Tam raczej woda chyba nie przejdzie badan skoro spływają tam nawozy i chemikalia z okolicznych pól.Zatem i inwestowanie to wyrzucanie kasy w błoto.
https://infobusko.pl/interpelacje-radnych-magdalena-konieczna-rozycka-odnosnie-kapieliska-radzanow/: Kąpielisko miejskie i sąsiadujący z nim zbiornik – łowisko dzierżawione przez wędkarzy, to obiekty, które powstały w miejscu dawnych stawów hodowlanych. Pomysł stworzenia w podbuskim Radzanowie miejskiego kąpieliska dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów zrodził się za czasów burmistrza Stefana Komendy. Wtedy też miasto wykonało pierwsze „grube” inwestycje na tym terenie.
Za kadencji poprzedniego włodarza, Piotra Wąsowicza, samorząd wpompował w zbiornik i jego otoczenie kolejne duże pieniądze. Obecny burmistrz również wydał już spore środki na ten kompleks rekreacyjny.
Łącznie w Kąpielisko Radzanów samorząd buski wtopił już bodaj miliony a efektów i końca nadal nie widać …
W mojej opinii ta inwestycja od początku jest kulawa i pieniądze są niestety marnowane. Zbiornik bowiem został wybudowany w złym miejscu – w zlewni wód z całego okolicznego terenu. To sprawia, że trafia do niego wszystko – spłukiwane z pół nawozy, opryski, zanieczyszczenia gospodarcze z okolicznych wiosek, itd. Z tej przyczyny były, mimo skanalizowania wiosek, nadal są i chyba niestety będą duże problemy z jakością wody w zbiorniku.
Zalew powinien był powstać, owszem, ale nie w miejscu starych stawów. Te należało zachować. Zbiornik powinno się wybudować obok, po sąsiedzku – po drugiej stronie drogi Busko-Korczyn. A to dlatego, że istniejące stawy były znakomitą naturalną bio-oczyszczalnią dla tych wszystkich zanieczyszczeń, a w dodatku darmową.
Buskie władze wolą budować kolejne pasy startowe (parkingi), vide tzw. obwodnica Sikorskiego.
Więc prędzej spodziewam się kolejnego parkingu w Zdroju, niż basenu.
W końcu, po co komu sport? Miasto woli dbać za nasze podatki o tych, którym tyłki przykleiły się do foteli w blachosmrodach.
Szkoda też, że basen letni w Stopnicy (skądinąd bardzo fajny) będzie nieczynny w sezonie 2020.
Tyle że basen letni był uzdrowiska a nie miasta i to uzdrowisko a nie miasto go zlikwidowało.
Zbiornik w Radzanowie nigdy nie będzie kąpieliskiem z dwóch powodów – rodzaj gruntu dna – zwyczajowo zwany miałem i zanieczyszczone wody zasilające. To może być jedynie zarybiany staw z możliwymi pływanie kajakami, rowerami wodnymi itp. Rada Narodowa i ówczesny Naczenik Stefan Komenda pozostawili w zasobach komunalnych zbiornik na Budach, który niestety został decyzja nowych władz samorządowych sprzedany osobie fizycznej. Budowa stawów poniżej istniejących jest bezsensowna z uwagi na uwarunkowania gruntowe. Rozwiązaniem byłoby wybudowanie w otoczeniu istniejącej infrastruktury basenu odkrytego .
Oczywiście chodzi o muł a nie miał.
Zamiast budować kolejną fontannę multimedialną, zamiast palić pieniądze na niepotrzebne kładki, zamiast zniszczyć Bycoka, miejsce cudownych zabaw zimowych (czy jest teraz w Busku górka saneczkowa), zamiast brukować miasto kostką betonową, trzeba było wybudować basen już bardzo dawno temu! Jeśli nie ma nawet źródeł termalnych, to trzeba było zrobić go tak, czy siak. Nie musiałby to być wielki park wodny, wystarczyłyby 2-3 niecki. Dzieci i młodzież miałyby zapewnioną rozrywkę i możliwość uprawiania sportu przez długie tygodnie. W Busku jest mnóstwo dzieci i młodzieży i dorosłych, kuracjuszy, dla których byłoby to wielką letnią atrakcją. Mało tego, byłoby to magnesem, który przyciągałby dzieci z całego kraju na obozy i kolonie. Czy teraz odbywają się w Busku kolonie? A teraz? Gdzie mają jechać? Na Gacki? Bezmyślność, krótkowzroczność i brak umiejętności strategicznego myślenia są grzechem buskiej władzy od lat. Szanse powodzenia mają tylko geszefty. Kolejne inwestycje to tylko demolka miasta, niszczenie przyrody, uroku i żadnych korzyści długofalowych. Nic dziwnego, że kto żyw i ma trochę większy apetyt na życie stąd ucieka. Ilu osobom potrzebny jest wypasiony stadion? Ilu osobom radość sprawiłby basen?
Gonzales, w dużej mierze się z Tobą zgodzę. Tylko zwrócę uwagę, że stadion też jest potrzebny. Może być i wypasiony:). Ale warunek podstawowy – działający. W ostatniej dekadzie był zamknięty chyba z 7 lat (ciągłe remonty)! A nawet jak był otwarty, to był zamykany na 4 spusty koło 19tej. Dlaczego?
Zgadzam się z przedmówcą, że stadion też potrzebny, ale działający.
Obecne rozkopanie trwa już ponad 2 lata.
I zamiast dokończyć, to Waldi rozpoczyna kolejne budowy i to zupełne durnoty w rodzaju kładki.
Każdy gospodarz wie, że jak się zaczyna, to wypada skończyć budowę i dopiero ewentualnie zaczynać kolejne.