13 kwietnia – 🖤🇵🇱 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Święto „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” zostało uchwalone przez Sejm w 2007 roku w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni sowieckiej.
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.
Około 15. tysięcy ofiar stanowili…– cały artykuł i audycje na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
>>> KATYŃ – specjalny serwis historyczny Polskiego Radia <<<
Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku
Pierwsze transporty śmierci z polskimi jeńcami, formowane przez NKWD, ruszyły 3 kwietnia 1940 roku z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Likwidacja trzech obozów rozpoczęła się w tym samym czasie, według jednolitego planu przygotowanego przez moskiewską centralę NKWD.
>>> Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici <<<
PR24 [13.04.2021]: – Zupełnie nie wyobrażałem sobie tego, żeby ci wszyscy ludzie mieli zostać zlikwidowani. Nikt w to nie wierzył poza Andersem, który był przekonany, że to wszystko jest możliwe – mówił Józef Czapski, który z rozkazu gen. Władysława Andersa szukał zaginionych polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji.♂
Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Próby wyjaśnienia sprawy…– cały artykuł i audycje na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
Komisja Maddena
Władze USA i Wielkiej Brytanii już w 1943 roku miały informację o tym, że zbrodni na polskich jeńcach dokonali Sowieci. Jednak z obawy, że Stalin wycofa się z koalicji antyhitlerowskiej, wolały w tej spawie milczeć.
Dopiero…– cały artykuł i audycje na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu
2 odpowiedzi na “13 kwietnia – 🖤🇵🇱 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”
13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, to także rocznica kolejnego etapu eksterminacji narodu polskiego przez ZSRR, sojusznika Niemiec.
W nocy z 13 na 14 kwietnia 1940 r. miała miejsce rosyjska specjalna akcja tzw. „II deportacja” przeprowadzona przez NKWD. Objęła blisko 70 tys. obywateli przedwojennej Polski – policjantów, nauczycieli, bankowców, kupców, bankierów, przedsiębiorców, przede wszystkim jednak kobiety i dzieci. Zdecydowana większość z nich nie przeżyła warunków pobytu, niewolniczej pracy i głodu…
Stalin wydał i podpisał rozporządzenie, które pozwalało skazywać dzieci od 12-go roku życia na karę śmierci. Polskie dzieci skazane były na głód, nędzę i poniewierkę nawet bez tego, specjalnego rozporządzenia – ot raj sowieckiej sprawiedliwości.
Pamiętajmy❗??
🖤 Jedna z ofiar, naczelny lekarz zdrojowy E. Budzyński: https://www.facebook.com/groups/1326734981508608/posts/1841233953392039/