Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r.

28 marca 2022 | | | 1 komentarz

W minioną sobotę, 80 osobowa grupa mieszkańców z Gminy Wiślica i z Parafii Strożyska odbyła pielgrzymkę  na Święty Krzyż i do Sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Głównym jej punktem był spektakl „Misterium Męki Pańskiej” wystawiany na deskach amatorskiego Teatru Dramatycznego im. ks. Wali w Kałkowie-Godowie. Organizatorem pielgrzymki były władze samorządowe Wiślicy, Parafia w Strożyskach oraz infoBusko.pl

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r: Pamiątkowe zdjęcie po spektaklu –  pielgrzymi z Wiślicy i Strożysk wspólnie z aktorami Teatru Dramatycznego in. ks. infułata Czesława Wali / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

Podróż rozpoczęła się wczesnym popołudniem, 26.03.2022 r., z parkingu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wiślicy. W drogę uczestnicy wyruszyli dwoma udostępnionymi na ten wyjazd przez Gminę gimbusami.

Pierwszym punktem wyprawy była wizyta na Świętym Krzyżu♂, w miejscu, które jest symbolem naszego województwa. Klasztor na Łysej Górze♂ to najstarsze polskie sanktuarium, miejsce szczególnego kultu w czasach Jagiellonów.

Drugim etapem było piesze zejście Puszczą Jodłową♂ do Nowej Słupi, szlakiem świętokrzyskiej drogi krzyżowej. Stamtąd pomarańczowymi wiślickimi autokarami grupa udała się już bezpośrednio do Kałkowa-Godowa♂ by w skupieniu obejrzeć przedstawienie „Misterium Męki Pańskiej”♂ wystawiane na deskach amatorskiego Teatru Dramatycznego im. ks. infułata Czesława Wali, działającego od blisko 50 lat przy tamtejszym sanktuarium. W sztuce występowali aktorzy dobrze znani z „Opowieści wigilijnej” zaprezentowanej w styczniu w Strożyskach♂.

Po ponad dwugodzinnym przedstawieniu, pełni wrażeń pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną.

Tego dnia w sanktuarium na Świętym Krzyżu odprawiana była uroczysta Msza Święta w intencji Rycerzy Kolumba♂ . Świątynię odwiedził również pluton świętokrzyskich Terytorialsów.
Warto tu wspomnieć, iż 612 lat wcześniej, niespełna miesiąc przed bitwą pod Grunwaldem, w świątyni modlił się król Władysław Jagiełło, który na dwa dni się zatrzymał w Nowej Słupi.  „W czasie których – jak zapisał Jan Długosz w” Rocznikach” – piął się w górę o świcie do klasztoru Św. Krzyża na Łysej Górze i przez cały dzień na klęczkach odprawiał modły i rozdawał jałmużny, powierzając siebie i swoją sprawę opiece Boskiej i Świętego Krzyża. I nie wracał z modłów i klasztoru na posiłek wcześniej jak o zmroku, utrudzony całodziennym postem i modlitwą„.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r.”

  1. […] Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pań… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl