🔴 Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

🔴 Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania

8 kwietnia 2023 | Katolicka Agencja Informacyjna eKAI 11.04.2020 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 11.04.2020 | 08.04.2023 | | 1 komentarz

Kościół obchodzi dziś Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania,  ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Święto jest obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej. – informuje Wikipedia

Fot. Mazur / źródło: catholicnews.org.uk

Wielka Sobota w Kościele rzymskokatolickim

W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Rano w niektórych kościołach odprawia się liturgię Ciemnej Jutrzni. Katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy i inni (np. parafialne grupy modlitewne, asysta).

Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty przed największym świętem chrześcijańskim, jakim jest Wielkanoc. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny (patrz: święconka).

W Wielką Sobotę w Kościele rzymskokatolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

Radio Maryja [31.03.2018]: – Wielka Sobota – ostatni dzień Triduum Paschalnego

Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Eucharystię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk.

dalsza część artykułu na źródłowej stronie Wikipedii


Wielkanoc 2019: Wartę przy grobie Pana Jezusa w kościele parafialnym w Oleszkach pełnią druhowie z OSP Wełecz / źródło: fb Łukasz Szumilas

Jarosław Kruk: W wielu polskich parafiach od lat kultywowana jest tradycja strażackiej warty przy Grobie Pańskim. Zwyczaj nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Warta często rozpoczyna się w Wielki Piątek po wieczornym nabożeństwie  i trwa do aż do wielkosobotniej wieczornej Mszy Świętej.

 

busko.com.pl / ponidzie.tv : Święta Zmartwychwstania Pańskiego, 2020, Busko-Zdrój


 

◙ Podobne informacje:

DEON: Od czwartku rozpoczyna się Triduum Paschalne

🔴 Dziś Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, dzień kapłaństwa i Eucharystii, początek Triduum Paschalnego

🔴 Wielki Piątek – dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu

Aleteia: Mężczyzna z Całunu zrekonstruowany w 3D. Ewangelia mówi prawdę

Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “🔴 Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl