List do Redakcji: ? Fekalny problem komunalny. Gdzie kąpią się radni Porozumienia Samorządowego? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

List do Redakcji: ? Fekalny problem komunalny. Gdzie kąpią się radni Porozumienia Samorządowego?

18 sierpnia 2021 | autor znany Redakcji 16.08.2021 / Jarosław Kruk 18.08.2021 | | 18 komentarzy

Wiele tysięcy mieszkańców Buska-Zdroju z kilku osiedli i kilkudziesięciu ulic dzień w dzień zadaje sporo trudu zakładowi komunalnemu, aby ten dzielnie radził sobie z problemem końcowego etapu przemiany materii. Przez wiele lat wszystko było w porządku: instalacja kanalizacyjna pracowała przyzwoicie a zakład wywiązywał się z obowiązku utylizacji ścieków i nikt nie wnosił uwag. Do czasu... – pisze autor na wstępie listu przesłanego mailem 16.08.2021 do Redakcji InfoBusko.pl

W 2015 roku, władze miasta postanowiły przebudować i ulepszyć działający poprawnie od wielu dekad system kanalizacji w części zdrojowej miasta. Ktoś bardzo mądry uznał, że nie może być tak, że nikt nie pamięta o kanalizacji. Nie może być tak, że wszystko jest ukryte przed światem a ludzie nawet nie wiedzieli za co płacą. Ścieki wszakże płyną pod ziemią i nikogo nie interesuje skąd i dokąd one zmierzają.

Jak uznał tak i zrobił i teraz każdy mieszkaniec może na własne oczy zobaczyć jak ładnie płyną ścieki. Ale nie tylko rurami. Może zobaczyć jak płyną ulicą, chodnikiem, ogrodem, trawnikiem, a jak znajdą jakiś dołek to jak wnet ochoczo go wypełniają. Wypełnią tym co najlepsze.

Od czasu do czasu wypełniona jest nimi po brzegi tężnia, fontanna, plac zabaw – niech i maluchy mają rozrywkę i salmonellę w jednym. Każdy mieszkaniec powinien być wdzięczy zakładowi komunalnemu i burmistrzowi za taki piękny prezent – teraz każdy z nas wie jak działa miasto.

Czy aby na pewno tak ma działać? Czy ścieki mają zalewać piwnice, plac zabaw i ulice?

Państwo Radni śpią spokojnie w domach gdy Zdrój tonie w ściekach i długach. Taki ład zafundował nam pan burmistrz i radni Porozumienia Samorządowego.

Fontanny z podłogi są obecnie hobby władzy w Busku. Doszło nawet do tak wspaniałej inicjatywy, że na prywatnych posesjach władza domontowała w kanalizacji sanitarnej funkcję wyrzutu wody i innych ciekawostek. Taki piękny prezent mają od władz mieszkańcy Buska-Zdroju.

Dlaczego zasłużyliśmy na taki luksus?

Miało być pięknie. Przebudowa za 4,7 miliona złotych zakładała zwiększenie średnicy rur kanalizacyjnych. Nową szeroką arterią fekalia i pieniądze miały płynąć zgodnie do oczyszczalni.
Okazało się jednak, że rury ponoć nie da się poszerzyć (nie da się i jak ma się dać jak się nie da). Więc rura została przebudowana i… uwaga!!! zmniejszona! Tak! W dodatku przez lata zaniedbań nikt nie rozwiązał problemu połączeń wrzutu kanalizacji burzowej do sanitarnej – tak jest wygodnie. Na dodatek do tej pomniejszonej rury podłączono jeszcze kilkaset wybudowanych dodatkowych mieszkań i budynków usługowych.  To wszystko dało wspaniały efekt fekalnych podłogowych fontann. 

Oderwani od rzeczywistości radni i burmistrzowie powinni przyjechać i pobrodzić w tych ściekach gołymi nogami, może to im przywróci spojrzenie na codzienność i rzeczywistość.  

Najważniejsze, że pieniądze popłynęły, dokładnie w kwocie 4,7 mln, lecz dokąd odpłynęły?…


 

◙ Podobne informacje:

List do Redakcji: ? „Dokąd płynie burmistrz? Statek na morzu korupcji [VIDEO]

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

List do Redakcji: ?”Busko, mamy problem”. Zapada się asfalt przy studzienkach kanalizacji sanitarnej

List do Redakcji: ?UWAGA ? Głęboka dziura na ul. Kopernika [FOTO] [AKTUALIZACJA]

KPPSP: Gwałtowna burza i silne opady deszczu na terenie powiatu buskiego [FOTO / VIDEO]

bcpl: Silne opady deszczu na terenie powiatu buskiego (foto/video)

TP: Wpuszczeni w kanał? | JKR: ? Mieszkańców Karmelowej regularnie zatapiają wody deszczowe [VIDEO,FOTO]

? Ulica Karmelowa. Mieszkańcy „wpuszczeni w kanał”? cz.II [AUDIO, FOTO]

TP: „Mamy XXI wiek, a nie mamy kanalizacji. To kpina z mieszkańców!” | JKR: Dziesiątki milionów w Zdrój, a tymczasem 40% buskich sołectw żyje jak 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego

TP: ? LIST DO REDAKCJI a właściwie do Pana Burmistrza Waldemara Sikory | JKR: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

18 odpowiedzi na “List do Redakcji: ? Fekalny problem komunalny. Gdzie kąpią się radni Porozumienia Samorządowego?”

 1. Popłynęło z -gównem do Autor Listu pisze:

  Szanowny Autorze Listu, napisałeś : „Miało być pięknie. Przebudowa za 4,7 miliona złotych zakładała zwiększenie średnicy rur kanalizacyjnych. Nową szeroką arterią fekalia i pieniądze miały płynąć zgodnie do oczyszczalni.
  Okazało się jednak, że rury ponoć nie da się poszerzyć (nie da się i jak ma się dać jak się nie da). Więc rura została przebudowana i… uwaga!!! zmniejszona! Tak!”. Jak to mam rozumieć, że do przebudowy kanalizacji użyto rur o mniejszym przekroju niż stare mimo, że płynie nimi wiecej ścieków? NIE chce mi się wierzyć, żeby znalazł się jakiś inżynier projektant, który by coś takiego wymyślił. Mam nadzieję, że masz na to dowody, bo w przeciwnym razie możesz mieć z tym gównianym tematem duże kłopoty Autorze.

 2. do powyzej pisze:

  Mi tez sie jakos nie chce w to uwierzyc… skoro redaktor pisze ze ma juz jakas sprawe w sadzie no to ten artykul chyba tez sie kwalifikuje no chyba ze sa na to jakies dowody…

 3. Ptak pisze:

  Festiwal „Jamroz” już się skończył. Festiwal zastraszania trwa w Busku okrągły rok. Weźcie się spece od fekaliów za naprawę tego szamba. Bo jacy spece taka robota, jak widać. A jak pisze autor, rura zmniejszona to może być też skrócona? Widać, że spece wiedzą, że robota została delikatnie ujmując zepsuta. Sami przyznają, że wiedzą gdzie leży pies. Sami podali dowody na tacy.

 4. MIESZKANIEC pisze:

  Kilka lat temu naprawiano rury na os. Sikorskiego w ten sposób że do starej istniejącej rury wciskano mniejszą średnicę i tak to wygląda jeśli chodzi o „zmniejszanie średnicy”.
  Proste prawda?

  A co do całej tej przebudowy kanalizacji to zastanawiam się kiedy ta stara przebudowana na nowo oczyszczalnia nie wytrzyma i nie przerobi takiej ilości ścieków.
  Już są z nią problemy gdy MPGK zaczyna oszczędzać na chemii neutralizującej zapachy i śmierdzi w całej okolicy najczęściej po godzinach gdy Prezes i Burmistrz nie pracują i nie ma komu zgłosić problemu bo wszyscy się boją i umywają ręce.
  Taki sam problem stanowi wywożenie mokrego osadu na pola uprawne w okolicy. Smród jest nie do zniesienia nie tylko w pobliżu oczyszczalni ale już nawet w całej okolicy. Mam dwa potwierdzone sygnały że czuć było to na os. Andersa i os. Sikorskiego.
  Natomiast właściciel pól uprawnych w Chotelku po między oczyszczalnią a Karabosami , do którego to wywożono osad trzymał to na polu przez dwa tygodnie a tak zgodnie z prawem powinien to przyorać w ciągu 48h.
  Po za tym istnieje teraz tak wiele nowoczesnych rozwiązań budowy oczyszczalni zamkniętych a Gmina zdecydowała się na wybranie technologii od której się odchodzi.
  Niestety przez tak nie przemyślane działania cierpią tylko okoliczni mieszkańcy.

 5. Xyz pisze:

  Te artykuly pisze chyba czlowiek „malych rozmiarow”

 6. NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REAGUJ! pisze:

  od tego kto „Te artykuly pisze” dużo ważniejszą dla mnie kwestią jest czy to co pisze jest prawdą. Uważam, że jak najszybciej należy sprawdzić podane w liście informacje. Sprawdzić dokumentację projektową tej kanalizacji. Sprawdzić jakie projektant zaprojektował przekroje rur. Potem sprawdzić dokumentacje wykonawcza i zobaczyć o jakiej średnicy rury zostały wbudowane, czy takie jak zaprojektował projektant czy może mnniejsze jak sugeruje autor listu. Jeżeli zostały użyte rury o mniejszej średnicy to sprawdzić czy zostało to uzgodnione z projektantem i wykonane za jego wiedzą i zgodą. Od tego zależy bowiem kto jaką ponosić będzie odpowiedzialność ewentualnie. Oczywiście należy również dokonać fizycznego sprawdzenia w terenie, dokonać kilku odkrywek i zobaczyć jakie w rzeczywistości rury zostały użyte. Może być bowiem sytuacja, że w papierach jest wszystko cacy a w ziemi jest co innego. W takim przypadku należy sprawdzić kto te instalacje wykonywał i kto nadzorował wykonanie. Należy też sprawdzić kto z ramienia inwestora, czyli Urzędu Miasta i Gminy rozumiem to wszystko nadzorował i zatwierdzał. Oczywiście należy też koniecznie poprosić o weryfikację prawidłowości opracowanej dokumentacji projektowej przez uprawnionego rzeczoznawcę, bo może być i tak, że dokumentacja projektowa została niewłaściwie przygotowana. To wszystko powinno się najpierw zrobić a dopiero później, jeśli wyjdzie jak zakładam, że wszystko co zostało sprawdzone jest wykonane dobrze, właściwie i zgodnie z normami i przepisami sprawdzić kto napisał list i ewentualnie wyciągnąć wobec tej osoby stosowne konsekwencje. Jeśli jednak okazałoby się, że autor listu podał do wiadomości publicznej prawdziwe informacje to też powinno się poprosić go o ujawnieie i przyznać mu nagrodę za właściwą postawę obywatelską. Jakby nie było to o analogiczne zachowania prosi obecnie policja w kampanii NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REAGUJ! /swietokrzyska.policja.gov.pl/kie/dzialania-policji/aktualnosci/51643,Nie-badz-obojetny-reaguj-film.html/ która prosi by nie być obojętnym wobec pijanych kierowców, gdyż oni stanowią zagrożenie. Dokładnie tak samo jest z nieuczciwymi projektantami, wykonawcami, nadzorcami itd. którzy dopuszczają się czynow i działań, które skutkują zagrożeniem dla innych lub przynoszą innym szkody. Tu też nie powinno się być obojętnym.

 7. Do powyżej i inie tylko. pisze:

  „NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REAGUJ!”
  Pytanie tylko po co? W Busku jest multum spraw „śmierdzących”. Część z nich jest zgodna z prawem, choć według uniwersalnych wartości są to sprawy naganne. Część z nich jest niezgodna z prawem, są to przestępstwa. Mam wiedzę stu procentową, o wielu sytuacjach, gdzie od lat bezkarnie łamane jest prawo i popełniane są przestępstwa. Nawet kiedyś byłem podany przez kogoś jako świadek, byłem wezwany i złożyłem zeznania, podałem dowody na przestępstwa i co? Ano nic, sprawa została chyba umorzona, bo jest cisza, a przestępstwa są nadal popełniane. Zrozumcie to ludzie: wymiar sprawiedliwości w Polsce to „dno i dwa metry mułu”, takie jest moje zdanie. Wiecie ile spraw Radny Łukasz Szumilas zgłaszał? Do wymiaru sprawiedliwości zgłaszał i do różnych instytucji zgłaszał i co? I nic. Dam taki przykład, zdaniem pewnej prokuratury, używanie FAŁSZYWEJ pieczątki przez kilkanaście lat w celu zarabiania pieniędzy NIE jest przestępstwem. Rozumiecie to? Druga sprawa: Wyobraźcie sobie, że pismo urzędowe od osoby na stanowisku szefa instytucji wojewódzkiej, zawierało poświadczenie nieprawdy, szef ten KŁAMAŁ bezczelnie. Co zrobiła prokuratura? Nawet nie podjęła śledztwa – „odmowa wszczęcia śledztwa”. Rozumiecie już? Wymiar sprawiedliwości to w mojej opinii DNO całkowite.

  Na koniec przytoczę sprawę Radnego Szumilasa. On nie był obojętny i zgłaszał. Co mu z tego przyszło? On siedzi już ponad dwa lata, a sprawa policjanta, zbadania czy przekroczył uprawnienia w trakcie interwencji, jest do dziś dnia nierozstrzygnięta. Była sprawa w sądzie w Busku w marcu tego roku i została skierowana do Pińczowa do rozpatrzenia. Rozumiecie? Szumilas siedzi już ponad dwa lata, a nadal nie rozstrzygnięto, czy policjant złamał prawo i przekroczył swoje uprawnienia. Moim zdaniem to jest dno i hańba! Tu nie chodzi o Szumilasa, ani ja go bronię, ani nie bronię, po prostu chodzi o ELEMENTARNĄ SPRAWIEDLIWOŚĆ. Jak można przez ponad dwa lata nie wyjaśnić sprawy, czy policjant przekroczył uprawnienia, ale Szumilas już dawno osądzony i wsadzony, a w telewizji był „skazany” przez polityków jeszcze tego samego dnia wieczorem. Już wtedy, bez wyroku sądu, z pogwałceniem zasady domniemania niewinności, był „określony jako morderca”, ale przez ponad dwa lata nie rozstrzygnięto, czy policjant przekroczył uprawnienia. A jeśli policjant przekroczył uprawnienia? To Szumilas bronił się prze uduszeniem, przed śmiercią? Był broniącym się a nie agresorem? Ja tylko pytam. Czy wyjaśniono te kwestie? Nie! Do dziś dnia nie wyjaśniono, ale Szumilas siedzi już ponad dwa lata i nie wiadomo kiedy wyjdzie. Moim zdaniem to nie jest wymiar sprawiedliwości, to jest wymiar NIEsprawiedliwości, to jest dno.

 8. Marian pisze:

  Siwy wyślę miejskiego szambonura żeby przekręcił kilka razy żmijką i będzie dobrze :))

 9. goniec pisze:

  Podobno w BOSIR na kierowniczym stanowisku zatrudniony został brat burmistrza Sikory, to prawda?

 10. Klaps pisze:

  jak to prawda to P. Kryczka ma w majtkach brązowo. A miało być tak pięknie

 11. Ludzie, obudźcie się na litośc boską... pisze:

  nczas.com/2021/08/20/prokuratura-utrudnia-rodzina-sie-nie-poddaje-druga-sekcja-zwlok-34-latka-ktory-zmarl-po-interwencji-policji-w-lubinie-ujawniono-nowy-film-video-18/

  „Na zlecenie rodziny wykonano za granicą drugą sekcję zwłok 34-letniego Bartosza. Jej wyniki mają być znane za dwa tygodnie.”

  „Adw. Kolerska poinformowała, że pełnomocnicy rodziny otrzymali też kolejne nagranie pozyskane z internetu, na którym widać interwencję policjantów wobec 34-latka.

  – Na tym nagraniu widać, że Bartek był przygniatany kolanem w szyję. Przekażemy je jako dowód w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, w której teraz jest prowadzone śledztwo w tej sprawie – powiedziała Kolerska.”

  OBEJRZYJCIE SOBIE TEN FILM I SAMI OCEŃCIE:
  CZY POLICJANT UDUSIŁ KOLANEM BARTKA? CZY POLICJANT GO ZAMORDOWAŁ?
  OBEJRZYJCIE TEN FILM NA TWITTERZE!!! (po wejściu w artykuł na nczas.com. link u góry)
  TO JEST STRASZNE CO ZROBIONO Z TYM MŁODYM CHŁOPAKIEM… JAK MOŻNA BYŁO TAK POTRAKTOWAĆ TEGO MŁODEGO CZŁOWIEKA? CO CZUJĄ TERAZ JEGO RODZICE? TO JEST STRASZNA TRAGEDIA…

  CZY RADNY ŁUKASZ SZUMILAS, GDYBY NIE TO UŻYCIE NOŻA, TEŻ BY TAK SKOŃCZYŁ???

 12. sztruks pisze:

  Ale konkretnie u kogo wywaliło łajno z kanalizy albo chociaż na który ulicy?
  Rozumiem żeżaden obiekt wypoczynkowy sięnie przyzna ale chociażna jakiej ulicy?

 13. Czy to prawda, że niewłaściwie został wykonany remont kanalizacji na ul. Kusocińskiego? pisze:

  Czy to prawda, że niewłaściwie został wykonany remont kanalizacji na ul. Kusocińskiego i z tego powodu mieszkańcy mają problemy?

 14. czy to prawda że coś jest nie tak z jakością betonowych przepustów użytych do zabudowy cieku w parku Zdrojowym? pisze:

  czy prawdą jest to co mówią na mieście, że w przetargu na zabudowę cieku w parku Zdrojowym wymagane były wysokiej jakości drogie markowe betonowe przepusty a tymczasem wykonawca montuje nieoznakowane betony ponoć bez wymaganych atestów robione bodaj na Wełczu? czy to prawda?

 15. Fontanna fekaliów wystrzeliła pod sufit w mieszkaniach na Powiślu. Obok budowa apartamentowca pisze:

  Na ul. Oboźnej zapadła się ulica, a w toaletach w bloku obok woda z mułem i fekaliami wybiła na wysokość dwóch metrów. Mieszkańcy załamują ręce i pytają, kto za to odpowie. Odpowiedzi brak.
  Do awarii doszło podczas lipcowych ulew. W jeden dzień spadła połowa miesięcznej normy opadów. Kanalizacja była przeciążona. Nie mogła przyjąć nieczystości odprowadzanych z bloku. Na dodatek ciśnienie wepchnęło je z powrotem do budynku. Jak to możliwe? – Podczas przeglądu kanalizacji na ul. Oboźnej stwierdziliśmy, że światło kanału jest zawężone do ok. 40 proc.

 16. To jest Busko pisze:

  W Busku bogatemu, jak zechce, to się i byk ocieli, a biednemu, jak trzeba, to spada cegła na głowę w drewnianym kościele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl