Kalendarium: 9 czerwca 1855 zmarł Piotr Michałowski, największy polski malarz romantyczny
Był obdarzony wieloma talentami, w tym wyjątkowymi zdolnościami do rysunku i malowania. Pozostawił po sobie ponad tysiąc obrazów. 167 lat temu, 9 czerwca 1855 roku, w Krzyżtoporzycach koło Krakowa zmarł malarz Piotr Michałowski. Niemal przez cały XIX wiek był artystą prawie zapomnianym, dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Samorodny talent
Urodził się w Krakowie w 1800 i już od wczesnych lat przejawiał wyjątkowe zdolności do rysunku i malowania. Jako 13-letni chłopiec pobierał lekcje rysunku u Michała Stachowicza a w 1817 roku kontynuował edukację pod kierunkiem Józefa Brodowskiego a następnie Franciszka Lampiego. Ponieważ jednak pochodził z rodziny spokrewnionej z najlepszymi kręgami arystokracji, jego zainteresowania nie były przez rodziców traktowane poważnie. Młody Michałowski przez długie lata nie sprzeciwiał się woli rodziców, w związku z tym studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim bardziej ich zdaniem niż sztuka, odpowiednie dla niego nauki ścisłe, przyrodnicze i inne.
Na łasce ojca
W 1921 wyjechał do Getyngi, gdzie studiował prawo i rozszerzał swoją wiedzę historyczną. Po zakończeniu dwuletnich studiów chciał udać się w podróż do Francji i Włoch, głównie z zamiarem zwiedzenia galerii z malarstwem. Jednak znowu na drodze jego planów stanął ojciec, który wezwał syna do kraju.
Michałowski powrócił więc i w 1823 zaczął pracować w Warszawie w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, gdzie w 1827 roku uzyskał stanowisko naczelnika Oddziału Hutniczego.
Powstanie listopadowe
W 1831 roku, kiedy wybuchło powstanie listopadowe, Piotr Michałowski bardzo chciał wziąć w nim czynny udział i walczyć z bronią w ręku, jednak został z urzędu podporządkowany Rządowej Komisji Wojny, by kierować w podległych mu zakładach produkcją broni dla powstańców. Zarządzane przez niego fabryki produkowały po 500 karabinów dziennie.
Na emigracji
Po upadku powstania… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje: