Kalendarium: 12 stycznia 1993 r. zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz i publicysta emigracyjny, świadek Katynia - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 12 stycznia 1993 r. zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz i publicysta emigracyjny, świadek Katynia

12 stycznia 2023 | PolskieRadio24.pl 12.01.2020 / Jarosław Kruk 12.01.2020 | | 0 komentarzy

Józef Maria Franciszek Czapski herbu Leliwa (właśc. hrabia Hutten-Czapski, przydomka i tytułu nie używał, ps. „Marek Sienny”, „J. Cz.”, „jcz”, ur. 3 kwietnia 1896 w Pradze, zm. 12 stycznia 1993 w Maisons-Laffitte) – polski artysta malarz i pisarz, major Wojska Polskiego, kawaler  Orderu Virtuti Militari. Był synem hr. Jerzego Hutten-Czapskiego (1861–1930) i Józefy Leopoldyny z hr. Thun-Hohenstein (1867–1903), wnukiem hr. Emeryka Huttena-Czapskiego i hr. Friedricha Thuna, bratem Marii Czapskiej. – informuje początek biogramu pisarza na Wikipedii.

Józef Czapski, a właściwie hrabia Hutten – Czapski, był uczestnikiem wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku. Brał też udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, po której dostał się do niewoli sowieckiej. Wiosną 1940 roku, ze względu na niemieckie pochodzenie, został przeniesiony z ostatnią grupą Polaków z obozu w Starobielsku do obozu w Pawliszczew Borze, a następnie do obozu jenieckiego NKWD w Griazowcu pod Wołogdą na dalekiej północy ZSRR. – przypomina Jego osobę PolskieRadio24.pl

Po zwolnieniu z obozu został żołnierzem armii generała Władysława Andersa. Prowadził poszukiwania zaginionych polskich oficerów, następnie wraz z wojskiem przeszedł przez Bliski Wschód do Włoch.

<<<  ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA POŚWIĘCONY POSTACI JÓZEFA CZAPSKIEGO   >>>>

Urodził się w Pradze, 3 kwietnia 1896 roku. W jednym z wywiadów podkreślał, że pochodząc z wielonarodowej rodziny, „polskości” musiał się dopiero uczyć. Józef Czapski podkreślał także wpływ wielkich polskich pisarzy w ostatecznym ukształtowaniu go jako Polaka.

Po wojnie Józef Czapski osiadł w Paryżu, współpracował z Instytutem Literackim i miesięcznikiem „Kultura”, wydawanym przez Jerzego Giedroycia. Mieszkał w Maisons Laffitte, gdzie znajdowała się siedziba Instytutu i redakcja”Kultury”.

Szczególne miejsce w dorobku Czapskiego zajmują „Wspomnienia starobielskie” oraz „Na nieludzkiej ziemi”, relacje z pobytu w ZSRR pisane w latach 1942-1947. To jedne z pierwszych świadectw naocznego świadka, który przeżył łagry, a następnie poszukiwał więźniów Starobielska, Kozielska i Ostaszkowa.

Za twórczość pamiętnikarską pisarz otrzymał w 1972 roku w Zurychu… – cały artykuł na źródłowej stronie Polskiego Radia 24 po kliknięciu na link

 

Autorzy zdjęć: 1. Matson Photo Service; 2. nn  3.Mateusz Opasiński; 4. Paweł Cieśla   / źródło: Wikipedia

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 12 stycznia 1929 r. urodził się Janusz Szpotański, poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów, szachista

Kalendarium: 29 października 1924 r. urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl