Kalendarium: 28 listopada 1907 r. zmarł Stanisław Wyspiański - poeta, dramaturg, malarz, autor "Wesela", zwany czwartym wieszczem - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 28 listopada 1907 r. zmarł Stanisław Wyspiański – poeta, dramaturg, malarz, autor „Wesela”, zwany czwartym wieszczem

28 listopada 2022 | PolskieRadio24.pl 28.11.2021 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 28.11.2021 | | 0 komentarzy

Po premierze „Wesela” stał się symbolem. „Niewielu dusza i serce, myśl i ból były tak na wskroś polskie, nasze własne jak Wyspiańskiego” – pisała krakowska gazeta „Czas” nazajutrz po śmierci artysty. Stanisław Wyspiański – poeta, dramaturg, malarz, autor „Wesela”, zwany czwartym wieszczem – zmarł 114 lat temu, 28 listopada 1907 roku. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Mały artysta

Mały Wyspiański po śmierci matki, został przekazany pod opiekę wujostwa Stankiewiczów. Wuj Wyspiańskiego utrzymywał kontakty z krakowską elitą intelektualną. Stanisław uczęszczał do gimnazjum św. Anny, gdzie zaprzyjaźnił się między innymi z Lucjanem Rydlem, poetą i dramatopisarzem.

– Od czasu do czasu wyciągał ołówek albo węgiel z kieszeni i rysował coś na obrusie. Co zresztą babkę moją bardzo irytowało. Bo cóż było z tym zrobić? – wspominała Helena Rydlowa, córka poety w audycji Anny Borkowskiej poświęconej postaci Stanisława Wyspiańskiego.

Od pracowni malarskiej po deski teatru

Początkowo artystę interesowały przede wszystkim sztuki plastyczne. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Szkole Sztuk Pięknych, gdzie był uczniem Jana Matejki. W stronę teatru zwrócił się podczas podróży po Europie, gdzie uczęszczał na przedstawienia.

Obie pasje Stanisław Wyspiański połączył po powrocie do Krakowa, gdzie od 1898 do 1903 roku był zatrudniony w Teatrze Miejskim jako dekorator i inscenizator. Podczas pracy zajmował się też reżyserią – jako pierwszy zaadaptował „Dziady” Adama Mickiewicza.

– Z dzisiejszego punktu widzenia Wyspiański jest najważniejszą postacią, jeśli chodzi o teatr polski XX wieku – mówił o krakowskim artyście krytyk teatralny Janusz Majcherek.

Opus magnum z chochołem

– Bardzo długi czas był artystą drugorzędnym – mówił gość audycji z 2004 roku, krytyk teatralny Janusz Majcherek. – Wszystko zmieniło się po premierze „Wesela”. Dramat po raz pierwszy wystawiono 16 marca 1901 roku. – Kiedy to pisał i pokazywał aktorom i ludziom teatru nie bardzo oni to poważnie traktowali – mówił Janusz Majcherek.

Po premierze sztuka zyskała niemały rozgłos. Po pierwsze, ze względu na…- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl 


 

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 16 marca 1901 w krakowskim Teatrze Miejskim wystawiono dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. „Miałeś, chamie, złoty róg””

Kalendarium: 1 listopada 1893 zmarł Jan Matejko, wybitny artysta, współtwórca zbiorowej świadomości historycznej Polaków

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl