Kalendarium: 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem przyszedł na świat Józef Klemens Piłsudski | I ❤ Ponidzie:15 maja 1915 r. komendant noc spędził w bosowickim dworze nieopodal Buska
Wąsaty jegomość w wysłużonej maciejówce i z bystrym spojrzeniem łypiącym spod krzaczastych brwi – żadna inna sylwetka nie zrosła się w zbiorowej pamięci Polaków z wydarzeniami z listopada 1918 roku bardziej niż on. Józef Klemens Piłsudski przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w Zułowie♂ pod Wilnem. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Od rodziców, przedstawicieli drobnej szlachty, otrzymał staranne, patriotyczne wychowanie. Do 10. roku życia uczył się w domu, dzięki czemu opanował podstawy języka niemieckiego i francuskiego. Kolejne 8 lat spędził w rosyjskim gimnazjum w Wilnie. Była to, jak wspominał po latach, „swego rodzaju katorga, (…) w każdym przykrym śnie odgrywa taką lub inną rolę którykolwiek z moich miłych pedagogów wileńskich”.
Obiecał sobie, że wieku 15 lat, co według jego samego stanowiło szczyt dorosłości, zorganizuje powstanie i wypędzi Moskali.
Patriotyczne wychowanie w domu zderzało się z rzeczywistością rosyjskiej szkoły. Trzy razy w ciągu nauki karany był aresztem szkolnym za rozmowę po polsku i nieoddanie honorów na ulicy generałowi gubernatorowi i dyrektorowi gimnazjum. Kiedy skończył 16 lat zaczął palić. Niestety, tego zgubnego nałogu, podobnie jak picia dużej ilości mocnej herbaty, nie pozbył się do końca życia. W tym czasie do jego ulubionych lektur należała „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.
>>> 154. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego – jednego z ojców niepodległości Polski <<<
Radio Kraków [05.12.2021]: – Dzisiejsze obchody w Krakowie rozpoczęła uroczysta msza w Katedrze Wawelskiej, po której uczestnicy przeszli do Krypty, gdzie złożyli kwiaty przy sarkofagach Marszałka oraz Pary Prezydenckiej. W uroczystościach uczestniczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk – jak mówił – Marszałek Józef Piłsudski, był człowiekiem, który przede wszystkim rozbudził ducha narodu i pozwolił Polakom uwierzyć w to, że można dokonać rzeczy, które wydawały się niemożliwe. Podczas uroczystości w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej…♂
W roku 1885 ukończył gimnazjum, na świadectwie końcowym można było przeczytać, że „sprawowanie jego było na ogół celujące, sprawność w uczęszczaniu na lekcje i ich przygotowaniu, a także wypełnianiu prac pisemnych dostateczna, pilność dostateczna i zainteresowanie we wszystkich przedmiotach dostateczne”.
Czy wiesz, że:
Niespełna 17 km od Buska-Zdroju znajduje się posiadająca blisko 800 letnią historię wieś Bosowice♂, w której w maju 1915 r. gościł komendant Józef Piłsudski♂.
Jesienią tego samego roku młody Piłsudski rozpoczął studia medyczne w Charkowie. Po roku nauki w szarym i prowincjonalnym Charkowie postanowił przenieść się do Dorpatu. Niestety, sprawa się przedłużała i po wakacjach pozostał w Wilnie. W tym czasie dużo czytał, między innymi I tom „Kapitału” Karola Marksa. „Abstrakcyjna logika Marksa oraz panowanie towaru nad człowiekiem – wspominał – nie pasowało do mego mózgu”.
Na zesłaniu
Wszystkie plany życiowe młodego Piłsudskiego wzięły w łeb w 1887 roku. 20-latek został aresztowany przez carską policję i, chociaż jego udział w spisku na życie cara Aleksandra III był znikomy, kary nie uniknął. Wyrok brzmiał 5 lat, miejsce zesłania – Kireńsk nad Leną♂. Podróż tam trwała ponad 4 miesiące. Najpierw na wschód do Irkucka. Tu w miejscowym więzieniu, zamieszany w bunt, stracił dwa przednie zęby, które kolbą karabinu wybił mu strażnik. Z Irkucka czekała go jeszcze…- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
Jarosław Kruk: W 154. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego udałem się wieczorem pod skromny buski memoriał(*) jednego – bodaj pierwszego – z ojców niepodległości Polski, ulokowany przy Willi Polonia u zbiegu Alei Adama Mickiewicza i ulicy Tadeusza Kościuszki. Miejsce to – sądząc po liczbie zlokalizowanych tam obelisków i tablic – jest pomnikowym centrum pamięci słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie.
▲ 1.-12.Pomnik Józefa Piłsudskiego w Busku-Zdroju, 5.12.2021 r. fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl | 11. pomnik komendanta w Opatowcu / źródło: Wikipedia♂, 12. Zestawienie obu monumentów z przybliżonym zachowaniem wzajemnej proporcji.
Nagrobek – bo takie we mnie od zawsze budzi skojarzenia ta instalacja – mieści się na lewo od schodów wiodących do Galerii Sztuki „Zielona”♂, filii kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych. Tablica, z wyglądu i usytuowania przypominająca jak wspomniałem nagrobkową stelę, została odsłonięta w 1996 r – jak głosi wyryta na niej inskrypcja – w 80 rocznicę odzyskania przez Busko praw miejskich. Kamienna płyta wykonana jest z charakterystycznego świętokrzyskiego czerwonego piaskowca♂, o wymiarach ok. 90 x 60 cm. W prawym górnym rogu znajduje się odlana z brązu płaskorzeźba przedstawiająca lewy profil Naczelnego Wodza, o wymiarach ok. 20 x 25 cm.
Józef Klemens Piłsudski – jak jest napisane w pierwszym akapicie jego biogramu na największej ogólnoświatowej @encyklopedii Wikipediia♂: – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP – ma więc w Busku-Zdroju, porównując do umieszczonych w jego sąsiedztwie, lepiej wyeksponowanych obelisków, bardzo skromny pomnik.
W minionej dekadzie, za kadencji burmistrza Waldemara Sikory, w Busku-Zdroju stanęły 3 nowe pomniki:
Niebawem stanie i 4 figura. W marcu br. został rozstrzygnięty konkurs na projekt i wykonanie kolejnego pomnika, który ma stanąć w słonecznym grodzie nad Maskalisem – rzeźby królowej Jadwigi Andegaweńskiej♂, pierwszej znanej z zapisków kuracjuszki korzystającej z leczniczych właściwości buskich solanek. Wykonana z brązu rzeźba mierzyć będzie ok. 170 cm wysokości i stanie w parku zdrojowym w pobliżu cieku Maskalis. Dzieło powstaje w pracowni wspominanego również artysty Edmunda Juszczyka, rzeźbiarza rodem z Nowego Korczyna♂
Również wobec tych nowo odsłoniętych memoriałów: Leszka Czarmego, Lepopolda Kozłowskiego-Kleinmana, Jadwigi Andegaweńskiej i najsłynniejszych kolarzy Ziemi Buskiej pomnik Józefa Piłsudskiego blado się prezentuje.
Może więc czas i pora, by w Busku-Zdroju w bardziej pomnikowo godny sposób oddać cześć i honor marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z panteonu największych Polaków.
To w okolicach Buska-Zdroju – w Wełczu♂, (wg. informacji śp. Leszka Marcińca), Czarkowach♂, Bosowicach♂, Turze Dolnym♂ – stacjonował z podkomendnymi Józef Piłsudski.
Skoro na dostojny posąg wodza stać było malutki Opatowiec♂, najmniejsze miasto w Polsce, to może wydatek kilkuset tysięcy złotych (koszt finalizowanego w Mielcu, okazałego, największego w Polsce, pomnika niezłomnych Żołnierzy Wyklętych ma zamknąć się w kwocie ok. 1 milion złotych♂ ) – uniosły by finanse słonecznego Buska-Zdroju, sanatoryjnej perły Ponidzia i świętokrzyskich uzdrowisk, aspirującej do miana europejskiego kurortu.
Jeśli byłby z tym problem, myślę, że podobnie jak w Mielcu, udałoby się go sfinansować ze zbiórki publicznej.
– memoriał(*) – według @Słownika Języka Polskiego PWN♂ oznacza:
Za tydzień, 13 grudnia 2021 r., Busko-Zdrój ma odwiedzić prof. Jerzy Bralczyk♂ – polski językoznawca i gramatyk normatywny, profesornauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Jeden z popularnych autorytetów normatywnych w dziedzinie języka polskiego. Jeśli nie przeszkodzi podstępny koronawirus i organizowany przez BSCK podwieczorek z profesorem Bralczykiem♂ dojdzie do skutku, to spróbuję o tę kwestię zapytać Pana Profesora.
Kalendarium: 3 sierpnia 1914 r. w Krakowie powołano do życia Pierwszą Kompanię Kadrową