Kalendarium: 12 maja 1935 r. zmarł marszałek Józef Piłsudski - jedna z największych postaci w historii Polski - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 12 maja 1935 r. zmarł marszałek Józef Piłsudski – jedna z największych postaci w historii Polski

12 maja 2022 | PolskieRadio24.pl 12.05.2020 / Jarosław Kruk 12.05.2020 | | 0 komentarzy

12 maja 1935 r. w Belwederze, w 9. rocznicę przewrotu majowego, o godzinie 20.45 na wieczną wartę odszedł Józef Piłsudski – przywódca polskich socjalistów, bojownik o wolność w trakcie I wojny światowej, szef państwa, pierwszy Marszałek Polski i głowa autorytarnych rządów sanacji w latach 1926-1935  – jedna z największych postaci w historii Polski, budząca jednocześnie kontrowersje już za swojego życia. – informuje portal PolskieRadio24.pl 

Magia komendanta

Nie ma w literaturze historycznej ani w publicystyce politycznej żadnego innego polskiego męża stanu, któremu towarzyszyłyby tak kontrowersyjne oceny. Podczas gdy jego zwolennicy żarliwie go czcili, współcześni mu przeciwnicy polityczni, w szczególności Narodowa Demokracja, gardzili nim jak żadną inną postacią. W II RP powstały dziesiątki biografii Marszałka, które można podzielić na hagiografie i paszkwile, interpretujące i dobierające wydarzenia z życia Piłsudskiego w zależności od przyjętej postawy.

Całe jego życie poddane było takim zabiegom. Przykłady można mnożyć. Krytycy wytykali mu pochodzenie z rodziny o kniaziowskiej przeszłości i fakt utraty majątku przez ojca – nieudacznika. Z kolei hagiografowie wiązali ród Piłsudskich z mistyczną wielkoksiążęcą dynastią Dowsprunga, rządzącą Litwą jeszcze przed Giedyminem, jako jeszcze jeden argument uzasadniający jego predyspozycje do sprawowania rządów. Natomiast ojca odmalowywano jako wzorowego włodarza przygniecionego zaborczymi represjami.

>>>> JÓZEF PIŁSUDSKI – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA <<<<

Mit bohatera

Kolejnym ciekawym przykładem jest opisywanie, przez jego zwolenników, jako heroicznej i bohaterskiej, ucieczki z X Pawilonu warszawskiej Cytadeli. W rzeczywistości Marszałek uciekł się do podstępu i symulacji choroby psychicznej. Jest to zrozumiałe ze względu na to, że posługiwanie się fortelem nie pasuje do mitu bohatera, na którego kreowany był Piłsudski.

Przedmiotem podobnych sporów i kontrowersji, a także różnej interpretacji wydarzeń była jego działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej, udział w I wojnie światowej, zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej, a przede wszystkim zamach majowy (całkowicie pomijany lub jedynie wspominany w pracach jego zwolenników), a także późniejsze rządy.

Wspomnienia świadków

Ten schemat dominował w przedstawianiu postaci Józefa Piłsudskiego przez jego hagiografów i przeciwników. Tymczasem zebrane po latach wspomnienia osób, które w różnych okresach II RP pełniły ważną rolę w życiu publicznym i różnie wtedy oceniały Marszałka, pokazują zaskakująco… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

Wikipedia: – Józef Piłsudski 

 


Busko-Zdrój, 12 maja 2020 r. – 85 rocznica śmierci pierwszego Marszałka Polski

Jarosław Kruk: Jak widać na przesłanym do redakcji zdjęciu, są jeszcze w Busku osoby, którym bliska jest postać Pierwszego Marszałka Polski i które pamiętały o przypadającej dziś kolejnej, 85. rocznicy jego śmierci.  Dziś po południu, podobnie jak w latach minionych, czytelnik infobusko.pl zapalił 2 biało-czerwone znicze przy skromniutkiej płycie pamiątkowej obok Willi Polonia.

O tej dacie pamiętało również 1. Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju, które na swojej e-stronie opublikowało dziś okolicznościową informację :
– 85 rocznica śmierci pierwszego patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego: – W dniu 12 maja 2020 r. przypada 85 rocznica śmierci pierwszego patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Szkolna Grupa rekonstrukcji historycznej – ,,Legioniści Józefa Piłsudskiego”  ze względu na sytuację epidemiczną w kraju nie wystawiła w tym dniu warty honorowej przy tablicy pamiątkowej obok galerii,,Zielona”.


Kolejna rocznica i kolejny raz zadaję sobie pytanie czy pyszne władze grodu nad Maskalisem wydające każdego roku dziesiątki milionów złotych na różne inwestycje nie mogłyby w godniejszy sposób uhonorować jednego z Ojców Niepodległości Polski? Wszak mówi się, że Pamięć o przodkach, najlepiej świadczy o ich następcach…

 

Cześć i Chwała Bohaterom!

 

12.05.2020 Kielce. Plac Wolności. Uroczystości w 85. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 19 grudnia 1914 roku powstała I Brygada Legionów Polskich. Jej dowódcą został Józef Piłsudski.

7 października 1918 – formalna data odzyskania niepodległości

Kalendarium: 2 stycznia 1939 r. zmarł Roman Dmowski, jeden z najwybitniejszych polityków w historii Polski

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl