Kalendarium: 4 lipca 1934 r. zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, pierwsza kobieta z Noblem, dwukrotna laureatka tej nagrody - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 4 lipca 1934 r. zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, pierwsza kobieta z Noblem, dwukrotna laureatka tej nagrody

4 lipca 2023 | PolskieRadio24.pl 02.07.2020 / Jarosław Kruk 04.07.2020 | A 04.07.2021 | | 2 komentarze

Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu – powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie. – informuje portal PolskieRadio24.pl

87 lat temu, 4 lipca 1934, zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.

Praca nad promieniotwórczością

Był rok 1897. 30-letnia Maria Skłodowska, po licencjacie z fizyki i matematyki na Sorbonie i po napisaniu pracy na temat magnetyzmu stali, rozpoczęła z mężem Piotrem Curie badania nad promieniotwórczością, odkrytą w 1896 roku przez francuskiego fizyka Henri Becquerela.

Pięć lat później w 1903 roku Henri Becquerel, Pierre Curie i Maria Skłodowska-Curie otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Było to wydarzenie tym bardziej doniosłe, ponieważ po raz pierwszy w historii nagrodę tę przyznano kobiecie.

Wielkie odkrycie

18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie poinformowali świat, że odkryli polon. Uczeni nazwali nowy pierwiastek na cześć Polski.

– Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym – mówiła Maria Skłodowska-Curie.

Odkrywając polon i kilka miesięcy później rad, Maria Skłodowska-Curie stała się prekursorką współczesnej radiochemii. Dwa miesiące po odkryciu polonu, urodziła pierwszą córkę – Irène, również wybitną uczoną, późniejszą laureatkę Nagrody Nobla z chemii.

Portret uczonej

O postaci wielkiej uczonej, dwukrotnej noblistce oraz jej osiągnięciach mówili goście Doroty Truszczak: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, kier. Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie oraz prof. Andrzej Kułakowski, chirurg onkolog, prezes Tow. Marii Skłodowskiej-Curie. „Naukowy Wieczór z Jedynką” został nadany w 2007 roku z okazji 140. rocznicy urodzin wybitnej Polki.

>>>  Einstein i Skłodowska – dzieje przyjaźni dwojga geniuszy  <<<
○ NaukawPolsce.pl [04.04.2016]: – On zwykle pisał do niej listy po niemiecku. Ona do niego – po francusku. Nawet po 25 latach nie przeszli na „ty”. Ale była to szczera, trwała przyjaźń – o znajomości Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina mówi prof. Jan Piskurewicz. Pierwszy raz spotkali się w 1909 r. podczas obchodów 350-lecia Uniwersytetu Genewskiego, gdzie oboje odbierali tytuł doktorów honorowych. Wtedy mieli…♂

W programie udział wzięła także prof. Alicja Dorabialska, która odbyła staż u Marii Skłodowskiej-Curie na przełomie 1925 i 1926 roku.

– Pani Curie uważała, że każda praca naukowa musi być własnością całej ludzkości i tych rzeczy nie sprzedaje się za pieniądze – mówiła prof. Dorabialska. – Doceniała wartość swego odkrycia. I dodała: – Dziwny był jej stosunek do sławy. Maria Skłodowska-Curie bała się sławy, uważała, że sława bardziej zawstydza niż cieszy.

Za swoje prace Maria Skłodowska-Curie oraz jej mąż… cały artykuł na źródłowej stronie portalu PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link



◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 30 marca 1910 r. urodził się Józef Marcinkiewicz – genialny polski matematyk, zamordowany w Charkowie w 1940

Kalendarium: 30 kwietnia 1892 r. urodził się Stefan Banach, genialny polski samouk, Kopernik matematyki

Kalendarium: 14 stycznia 1887 urodził się matematyczny geniusz, wynalazca pierwowzoru tomografu, Hugo Steinhaus

Kalendarium: 4 lipca 1941 r. Niemcy rozstrzelali we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni i członków ich rodzin. Wśród 40 ofiar tej zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

Kalendarium: 6 listopada 1939 r. Niemcy przeprowadzili Sonderaktion Krakau. Podstępnie zwabili krakowskich uczonych do Collegium Novum UJ, po czym aresztowali ich i wywieźli do obozów koncentracyjnych

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Kalendarium: 4 lipca 1934 r. zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, pierwsza kobieta z Noblem, dwukrotna laureatka tej nagrody”

  1. Marek pisze:

    Marszałek Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 a Maria Skłodowska-Curie 7.11.1867 – niespełna miesiąc wcześniej, ciekawa zbieżność dat!

  2. An pisze:

    Czy w Busku jest ulica dwukrotnej laureatki Nobla?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl