Kalendarium: 4 lipca 1934 r. zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, pierwsza kobieta z Noblem, dwukrotna laureatka tej nagrody
– Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu – powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Praca nad promieniotwórczością
Był rok 1897. 30-letnia Maria Skłodowska, po licencjacie z fizyki i matematyki na Sorbonie i po napisaniu pracy na temat magnetyzmu stali, rozpoczęła z mężem Piotrem Curie badania nad promieniotwórczością, odkrytą w 1896 roku przez francuskiego fizyka Henri Becquerela.
Pięć lat później w 1903 roku Henri Becquerel, Pierre Curie i Maria Skłodowska-Curie otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Było to wydarzenie tym bardziej doniosłe, ponieważ po raz pierwszy w historii nagrodę tę przyznano kobiecie.
Wielkie odkrycie
18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie poinformowali świat, że odkryli polon. Uczeni nazwali nowy pierwiastek na cześć Polski.
– Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym – mówiła Maria Skłodowska-Curie.
Odkrywając polon i kilka miesięcy później rad, Maria Skłodowska-Curie stała się prekursorką współczesnej radiochemii. Dwa miesiące po odkryciu polonu, urodziła pierwszą córkę – Irène, również wybitną uczoną, późniejszą laureatkę Nagrody Nobla z chemii.
Portret uczonej
O postaci wielkiej uczonej, dwukrotnej noblistce oraz jej osiągnięciach mówili goście Doroty Truszczak: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, kier. Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie oraz prof. Andrzej Kułakowski, chirurg onkolog, prezes Tow. Marii Skłodowskiej-Curie. „Naukowy Wieczór z Jedynką” został nadany w 2007 roku z okazji 140. rocznicy urodzin wybitnej Polki.
>>> Einstein i Skłodowska – dzieje przyjaźni dwojga geniuszy <<<
○ NaukawPolsce.pl [04.04.2016]: – On zwykle pisał do niej listy po niemiecku. Ona do niego – po francusku. Nawet po 25 latach nie przeszli na „ty”. Ale była to szczera, trwała przyjaźń – o znajomości Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina mówi prof. Jan Piskurewicz. Pierwszy raz spotkali się w 1909 r. podczas obchodów 350-lecia Uniwersytetu Genewskiego, gdzie oboje odbierali tytuł doktorów honorowych. Wtedy mieli…♂
W programie udział wzięła także prof. Alicja Dorabialska, która odbyła staż u Marii Skłodowskiej-Curie na przełomie 1925 i 1926 roku.
– Pani Curie uważała, że każda praca naukowa musi być własnością całej ludzkości i tych rzeczy nie sprzedaje się za pieniądze – mówiła prof. Dorabialska. – Doceniała wartość swego odkrycia. I dodała: – Dziwny był jej stosunek do sławy. Maria Skłodowska-Curie bała się sławy, uważała, że sława bardziej zawstydza niż cieszy.
Za swoje prace Maria Skłodowska-Curie oraz jej mąż… – cały artykuł na źródłowej stronie portalu PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje:
2 odpowiedzi na “Kalendarium: 4 lipca 1934 r. zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, pierwsza kobieta z Noblem, dwukrotna laureatka tej nagrody”
Marszałek Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 a Maria Skłodowska-Curie 7.11.1867 – niespełna miesiąc wcześniej, ciekawa zbieżność dat!
Czy w Busku jest ulica dwukrotnej laureatki Nobla?