Kalendarium: 30 kwietnia 1940 r. poległ w walce mjr Henryk Dobrzański „Hubal” – legendarny rycerz kampanii wrześniowej
Munduru do śmierci nie zdejmę – taką obietnicę złożył przed swymi żołnierzami major Henryk Dobrzański ps. Hubal, dowódca ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego sformowanego 23 września 1939. I obietnicy tej dotrzymał. Zginął pod Anielinem niedaleko Opoczna 30 kwietnia 1940. Nigdy nie uważał się za partyzanta. Major Henryk Dobrzański „Hubal” był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z Zachodu. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Żołnierz od najmłodszych lat
Zaczął swoją wojskową karierę bardzo wcześnie, bo w wieku 12 lat. – Wtedy to w Czechach pod Miechowcem, w majątku jego wuja Mieroszewskiego, który go wychowywał, odbyła się msza św., podczas której został doręczony pałasz młodemu żołnierzowi, który dążył do Legionów – słyszymy w audycji.
Patriota, gorąco przywiązany do broni. Miał na swoim koncie sukcesy nie tylko militarne.
– Należał do tej grupy kawalerzystów polskich, którzy byli podziwiani przez całą Europę w czasie konkursów hippicznych w latach 1924-1926. Był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni, zebrał na rozmaitych torach wiele laurów i nagród.
Kampania wrześniowa
W 1939 roku Dobrzański brał udział w obronie Grodna przed wkraczającymi jednostkami Armii Czerwonej. Po kapitulacji innych oddziałów, pułk, w którym służył, zdołał przerwać linię wroga. Mimo decyzji przełożonego o rozwiązaniu oddziału Henryk Dobrzański postanowił kontynuować marsz ku stolicy.
Po kapitulacji Warszawy próbował przedostać się z żołnierzami do Francji. 1 października 1939 stoczył bitwę z wojskami niemieckimi i schronił się na Kielecczyźnie. Po całkowitym załamaniu się kampanii wrześniowej major Henryk Dobrzański, pod pseudonimem „Hubal”, zorganizował Oddział Wydzielony Wojska Polskiego.
Wojna partyzancka
Hubalczycy odnieśli pierwsze zwycięstwo w potyczce z Niemcami pod Cisownikiem. Henryk Dobrzański nie podporządkował się rozkazom kierownictwa Związku Walki Zbrojnej i Delegatury Rządu na Kraj o rozwiązaniu oddziałów. W marcu 1940 roku odniósł wielkie zwycięstwo w potyczce pod Huciskiem, w której został zniszczony niemal całkowicie batalion piechoty Wehrmachtu. Podobny los, pod Szałasami, spotkał kilka dni później kolejny oddział niemiecki.
30 kwietnia 1940 w okolicach Anielina pod Opocznem oddział Hubala został otoczony przez 7 tys. żołnierzy niemieckich. W walce, podczas której Niemcy użyli czołgów, oddział partyzancki uległ rozproszeniu, a major Hubal poległ na polu walki. Jego ciało zostało najprawdopodobniej … – cały artykuł i audycja dokumentalna na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
Zdjęcia – źródło Wikipedia: 1. mjr Henryk Dobrzański , 1938 r.; 2. Henryk Dobrzański (trzeci z lewej) w towarzystwie pozostałych członków polskiej kadry jeździeckiej; 3. mjr Henryk Dobrzański „Hubal” ze swoimi żołnierzami, zima 1939 / Wikipedia; 4. 30.04.1940 r., żołnierze niemieccy z 372 Dywizji Piechoty po potyczce pod Anielinem z ciałem majora; 5. Szaniec „Hubala” w lesie pod Anielinem, miejscu śmierci mjr H. Dobrzańskiego. – fot. Jarosław Kruk/ Wikipedia
Jarosław Kruk: Dziadkiem ze strony matki mjr Henryka Dobrzańskiego był Włodzimierz hr. Lubieniecki z Lubieńca h. Rola (ur. w 1844 w Balicach, zm. 23 listopada 1912 w Kielcach) – uczestnik powstania styczniowego. Lubienieccy byli właścicielami Balic – wsi przynależnej dziś administracyjnie do powiatu buskiego. Jest więc wielce prawdopodobne, że przyszły wybitny jeździec, olimpijczyk i bohater kampanii wrześniowej 1939 odwiedzał swojego dziadka w Balicach. A jeśli był w Balicach to zapewne zaglądnął i do Buska.
► Major Hubal – tematyczna strona internetowa
◙ Podobne informacje:
3 odpowiedzi na “Kalendarium: 30 kwietnia 1940 r. poległ w walce mjr Henryk Dobrzański „Hubal” – legendarny rycerz kampanii wrześniowej”
Cześć i Chwała Bohaterom!
Wieczny odpoczynek racz Mu/Im dać Panie,à naszej Ojczyźnie trwały pokój,prawdziwą wolność,Twoje błogosławieństwo i polskie rządy w naszym kraju.
Uspokój się.