Kalendarium: 21 czerwca 1940 Niemcy rozstrzelali w Palmirach Janusza Kusocińskiego, wybitnego lekkoatletę i mistrza olimpijskiego - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 21 czerwca 1940 Niemcy rozstrzelali w Palmirach Janusza Kusocińskiego, wybitnego lekkoatletę i mistrza olimpijskiego

21 czerwca 2022 | Polskie Radio 21.06.2019 06:11 / Jarosław Kruk 21.06.2019 | 21.06.2021 | | 0 komentarzy

– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, to tylko część imponującej statystyki „Kusego”, który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, dzielnego żołnierza i konspiratoramówił historyk dr Janusz Osica.

Janusz Kusociński (1938)Foto: PAP/CAF-reprodukcja

Na początku swojej sportowej drogi zajmował się piłką nożną. O jego atletycznej karierze zadecydował przypadek. Podczas zawodów lekkoatletycznych, na których kibicował swojemu znajomemu, zabrakło zawodnika. Kusociński został poproszony o zastępstwo. Bieg na 800 metrów pokazał w jakim kierunku powinien pójść dalej młody sportowiec.

Nowatorska metoda treningów

Kusociński podjął decyzję, że zostanie biegaczem. O jego sukcesie zadecydowała systematyczność i bardzo intensywne treningi. Nie bez znaczenia było też to, że …

Wikipedia: Janusz Tadeusz Kusocińskipseud. Kusy (ur. 15 stycznia 1907 w Warszawie, zm. 21 czerwca 1940 w Palmirach) – polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 m, srebrny medalista pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m. Wielokrotny mistrz oraz rekordzista Polski w biegach średnich i długich…♂

Pasmo sportowych sukcesów wybitnego  lekkoatlety przerwał wybuch II wojny światowej. Kusociński będący kapralem rezerwy zgłosił się ochotniczo do wojska by bronić Warszawy. Został dowódcą Kompanii Karabinów Maszynowych II Batalionu 360 Pułku Piechoty. Podczas walk w obronie stolicy został dwukrotnie ranny. Za bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Walecznych (28 września 1939).

Po kapitulacji Warszawy Kusociński pracował jako kelner w karczmie „Pod Kogutkiem”. Jednocześnie działał w konspiracji, był członkiem Związku Walki Zbrojnej.

>>>  Premier: Palmiry na zawsze pozostaną świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II WŚ  <<< 
PolskieRadio24.pl [21.06.2021]

Pod pseudonimem „Prawdzic” związał się z konspiracyjną organizacją wojskową „Wilki”. 28 marca 1940 został aresztowany przez Gestapo. Przewieziono go do więzienia na ulicę Rakowiecką, gdzie był poddawany potwornym torturom.

Do końca nieugięty

– Niewątpliwie Niemcy doskonale wiedzieli kim jest. Sądzę, że zamordowali go dlatego, że odmówił zostania trenerem lekkoatletów niemieckich. Oni liczyli, że złamią mistrza olimpijskiego. Siedział przecież w celi-izolatce na Mokotowie, nie na Pawiaku, i kiedy go rozstrzeliwano, to przywieziono go osobno samochodem i został dołączony do transportu, który odszedł na Palmiry – wspominał Lesław Bartelski.

Dnia 21 czerwca 1940 Janusz Kusociński został rozstrzelany w Palmirach pod Warszawą.

Od 1954 roku… – cały artykuł i 2 audionagrania na źródłowej stronie Polskiego Radia 24 – po kliknięciu na link

 

8  Wikipedia: – Zbrodnia w Palmirach

8  Niezalezna.pl: – Morderstwa Niemców w Palmirach


 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 12 września 1941 r. Niemcy zamordowali legendarną mistrzynię Polski, kurierkę tatrzańską, Helenę Marusarzównę

Kalendarium: 5 czerwca 1944 w niemieckim obozie Auschwitz zmarł Bronisław Czech, najwszechstronniejszy narciarz przedwojennej Polski.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl