Kalendarium: 20 stycznia 1942 r. Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów
20 stycznia 1942 roku, w reprezentacyjnej willi w berlińskiej dzielnicy Wannsee spotkało się piętnastu niemieckich urzędników. W ciągu niecałych dwóch godzin ustalili prawne i logistyczne aspekty wymordowania 11 milionów ludzi. Planów tych Niemcy nie zrealizowali w całości. Do końca wojny zdążyli jednak zamordować 6 milionów Żydów. – przypomina portal PolskieRadio24.pl
Początkowo spotkanie miało się odbyć 9 grudnia 1941 roku. W tej samej dzielnicy Berlina, ale w innym miejscu, siedzibie Międzynarodowej Organizacji Policji, czyli Interpolu. Jednakże gdy 7 grudnia 1941 roku po japońskim ataku na Pearl Harbour Stany Zjednoczone włączyły się do wojny i zaplanowaną konferencję w ostatniej chwili odwołano. 11 grudnia Niemcy wypowiedziały oficjalnie wojnę USA.
Dyskusję nad urzędowym planem masowego zabijania „odłożono” o czterdzieści dni.
Protokół o „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”
Z trzydziestu egzemplarzy dokumentu sporządzonego na podstawie przebiegu konferencji w Wannsee do dziś odnaleziono ponad połowę. Protokół ma 15 stron i jest starannie sporządzonym maszynopisem. Otwiera go lista gości zaproszonych na 20 stycznia 1942 roku do willi w Wannsee.
Byli wśród nich między innymi wysocy rangą urzędnicy III Rzeszy, czterech sekretarzy stanu i jeden podsekretarz. Dziewięciu miało dyplomy ukończenia wyższych studiów, ośmiu tytuł doktora. Przeważali prawnicy. Stąd precyzyjny, miejscami mocno oficjalny i operujący liczbami protokół.
Istotny przy analizie dokumentu jest właśnie język. Tu nie wspomina się wprost o masowym zabijaniu. Używa się innych, wręcz dyplomatycznych określeń i fraz jak: potrzeba „uzgodnienia linii działania”, „wyparcia Żydów z przestrzeni życiowej niemieckiego narodu” czy też „obecnie zastąpiono emigrację Żydów [ich] ewakuacją na Wschód”.
>>> Ameryka nie dla Żydów <<<
• Historia.DoRzeczy.pl, Piotr Zychowicz [16.11.2017]: – Rząd USA w 1939 r. nie przyjął statku z 937 żydowskimi uchodźcami z III Rzeszy. Franklin Delano Roosevelt odrzucił wstrząsającą prośbę o łaskę i uznał Żydów za „element niepożądany”. Wielu z nich trafiło później do komór gazowych.
13 maja 1939 r. na pokład luksusowego liniowca „St. Louis”, który regularnie pływał między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami, weszli zupełnie inni niż zwykle pasażerowie. Byli to żydowscy uchodźcy. Mężczyźni, kobiety i dzieci. Wielu pasażerów do hangaru 76 na hamburskim wybrzeżu trafiło prosto z obozów koncentracyjnych, do których wsadzono ich po pogromach nocy kryształowej. Był to element prowadzonej wówczas przez władze III Rzeszy kampanii „sprzątania domu”. Żydom, którzy mieli pieniądze, aby się wykupić i załatwić sobie wizy wjazdowe do odległych krajów, pozwalano opuścić teren Niemiec. Aby dostać się na pokład „St. Louis”, uchodźcy musieli zapłacić…♂
Konkrety są też opisane bardzo ogólnie: „W trakcie praktycznej realizacji ostatecznego rozwiązania Europa zostanie przeczesana z zachodu na wschód” czy „w trakcie realizacji planu ostatecznego rozwiązania podstawą prawną powinny być do pewnego stopnia ustawy norymberskie” i wreszcie, że „należałoby usunąć Żydów z terytorium Generalnego Gubernatorstwa jak najszybciej, bo tutaj Żyd stanowi duże niebezpieczeństwo jako nosiciel epidemii i poza tym stale wywołuje zaburzenia w gospodarczej strukturze kraju z powodu ciągłego uprawiania pokątnego handlu”.
Protokół sporządził Adolf Eichmann, główny koordynator i wykonawca planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Członek NSDAP i SS. Zredagował zaś w kształcie dziś znanym historykom organizator spotkania Reinhard Heydrich, w styczniu 1942 roku szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa III Rzeszy.
Do dziś wśród historyków trwają spory: czy dokument będący pokłosiem konferencji w Wannsee potwierdzał urzędowo zagładę europejskich Żydów, czy był również świadectwem rozgrywek i sporów na szczytach władzy III Rzeszy o kształt i przebieg procesu decyzyjnego związanego z „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej” (niem. Endlösung der Judenfrage).
Plany były wcześniej
Mówienie o zagładzie Żydów nie było w faszystowskich Niemczech niczym nowym. Praktycznie od chwili przejęcia władzy, czyli od 30 stycznia 1933 roku, kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler, coraz wyraźniej akcentował potrzebę „rozwiązania kwestii żydowskiej”.
Początkiem tych na razie wyłącznie urzędowo realizowanych zamierzeń na terenie Niemiec, było wprowadzenie 15 września 1935 roku ustaw norymberskich. Uchwalił je Reichstag, czyli parlament III Rzeszy. Dały one początek rozporządzeniom wykonawczym, z których to dotyczące Żydów wydano 14 listopada 1935 roku. Pozwalało ono z jednej strony w majestacie prawa na szybkie administracyjne pozbawienie każdego niemieckiego Żyda obywatelstwa a z drugiej na odebranie z dnia na dzień jego majątku.
Niemieccy Żydzi nie mogli również od tej chwili pracować w państwowych urzędach i zawierać małżeństw z Aryjczykami. Złamanie tychże zakazów miało być surowo i konsekwentnie karane. Tragicznym dopełnieniem niemieckiego antyżydowskiego prawa stały się wydarzenia z 9 na 10 listopada 1938 roku, określane mianem „nocy kryształowej” (niem. Kristallnacht).
To wówczas na terenie III Rzeszy zapłonęły synagogi i należące do Żydów domy i sklepy. Uczestniczący w masowym pogromie członkowie faszystowskich bojówek oraz cywile zbeszcześcili w tym czasie wiele żydowskich cmentarzy i zamordowali ponad 90 osób.
Tylko do wybuchu II wojny światowej hitlerowskie Niemcy opuściło – wedle różnych szacunków – blisko ćwierć miliona Żydów. Część z nich wyjechała do Polski i innych krajów europejskich a także do USA. Ale administracyjna i eksterminacyjna machina III Rzeszy dopiero się rozpędzała i przygotowywała do „ostatecznego rozwiązania”.
Przemówienie Hitlera
Jeszcze przed wybuchem wojny, podczas corocznego przemówienia do połączonych izb Reichstagu w berlińskiej operze Krolla, 30 stycznia 1939 roku, o „problemie żydowskim” mówił publicznie i zdecydowanie w ostrzejszym tonie niż dotychczas, kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler.
– Europa nie uspokoi się prędzej, aż sprawa żydowska nie zostanie rozwiązana – twierdził. – Bardzo możliwe, że ten problem doprowadzi prędzej czy później do porozumienia w Europie, nawet między narodami, które na innej drodze nie zbliżyły się do siebie. Świat ma wystarczająco dużo terenów osiedleńczych, należy jednak zerwać z poglądem, jakoby naród żydowski został przez Boga wybrany, aby w pewnym procencie być pasożytem na ciele innych narodów i korzystać z ich produktywnej pracy.
4 Wikipedia: – Konferencja w Wannsee
◙ Podobne informacje:
„Ratowali tysiące Żydów”. MSZ przypomina bohaterów z Grupy Ładosia
PR24: Ginęli, bo nieśli pomoc. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
6 odpowiedzi na “Kalendarium: 20 stycznia 1942 r. Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów”
Lektura obowiązkowa:
Transformacja od Lenina do Putina cz 1: https://youtu.be/w3Q2IwziMXY
Transformacja od Lenina do Putina cz 2: https://youtu.be/ZsU4-4r9FeI
Wygląda na to, że historia którą nas uczono to ściema, bajka dla naiwnych. Proszę zobaczyć jak powstawało czerwone imperium i kosztem ilu milionów ludzkich istnień i jak zawładnęło Polską.
tygodnikponidzia.pl/mieszkancy-skarza-decyzje-buski-radnych-do-sadu-czego-dotyczy-skarga/
„Mieszkańcy skarżą decyzję buski radnych do sądu. Czego dotyczy skarga?”
facebook.com/KONFEDERACJA2019/photos/a.1972780433028557/2501494713490457/?type=3&theater
„Władza już przyznaje to wprost! Główny doradca premiera Morawieckiego ds. Covid-19 w wyjątkowym przypływie szczerości stwierdził, że „zdemolowaliśmy gospodarkę, szkolnictwo, wszystkie aspekty życia społecznego.”
„Tak, oni w głębi duszy doskonale zdają sobie sprawę z tego, co uczynili całemu naszemu życiu społeczno-gospodarczemu. Wiedzą, że bezprawnymi obostrzeniami doprowadzili do bankructwa tysiące przedsiębiorców i pracowników, zniszczyli gospodarkę, którą mieli przecież odbudować. A mimo to dalej idą w zaparte, dalej brną w wyniszczające lockdowny, które przedłużają w nieskończoność. Powiedzmy wprost – to jest działanie wymierzone przeciwko polskiemu społeczeństwu, działanie antypolskie. Musimy z tym skończyć, musimy zatrzymać to szaleństwo!”
echodnia.eu/swietokrzyskie/zaklad-produkujacy-wode-buskowianka-sie-nie-przeprowadza-bedzie-klopot-z-tirami-w-srodku-czesci-uzdrowiskowej-buska/ar/c1-15400128
„Zakład produkujący wodę „Buskowianka” się NIE PRZEPROWADZA. Będzie kłopot z TIR-ami w środku części uzdrowiskowej Buska.”
„Uzdrowisko Busko-Zdrój wstrzymuje wyprowadzenie produkcji wody „Buskowianka” z centrum miasta na Wełecz. Dlaczego? – Banki boją się udzielać kredytów – mówi prezes spółki Wojciech Lubawski. Informacja o zawieszeniu projektu martwi władze miasta i gminy. – To psuje nam koncepcję inwestycji – podkreśla wiceburmistrz Michał Maroński.”
No przynajmniej pan prezes raczył wyjaśnić :
„Jak byśmy miesiąc wcześniej podpisali umowę, to byśmy budowali, ale trzeba było uzupełnić dokumenty. Nie zrobiliśmy tego – mówi Wojciech Lubawski.”
[…] infobusko.pl [20.01.2020]: – Kalendarium: 20 stycznia 1942 r. Konferencja w Wannsee, czyli urzęd… […]