Kalendarium: 18 września 1939 zakończyła się bitwa nad Bzurą, trwające ponad tydzień największe starcie Września ’39
Polskie Plany
Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał dwa kierunki natarcia: północny – na tzw. korytarz pomorski i z terenu Prus Wschodnich na Warszawę – oraz południowy, z terenu Śląska i zajętych przez Niemców Czech i Moraw. Polskie plany obronne opierały się na założeniu, że należy odpierać Niemców przez pierwsze dwa tygodnie wojny, w czasie których sprzymierzone Francja i Wielka Brytania przeprowadzą mobilizację.
Obrona miała opierać się o umocnienia w rejonie granic, a w razie przełamania polskich linii, wojsko miało wycofać się na tzw. przedmoście rumuńskie. Obszar był otoczony przez naturalne przeszkody terenowe – rzeki i mokradła. Marszałek Edward Rydz-Śmigły liczył, że z tego obszaru będzie można skutecznie prowadzić obronę, a nawet kontratakować po wkroczeniu do wojny armii sprzymierzonych na Zachodzie.
Między kleszczami natarcia niemieckiego, na terenie Wielkopolski, rozlokowana została Armia „Poznań” pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby. Jej zadanie polegało z jednej strony na osłanianiu skrzydeł Armii „Pomorze” i „Łódź” oraz na zabezpieczaniu składów amunicyjnych, przygotowanych dla francuskiego lotnictwa bombowego, które według sojuszniczych ustaleń miało od początku wojny prowadzić naloty na Niemcy.
>>> Więcej o Kampanii wrześniowej’ dowiesz się na stronach serwisu specjalnego wrzesien1939.polskieradio.pl♂ <<<
Na tyłach wroga
Oba cele operacyjne Armii „Poznań” okazały się niemożliwe do zrealizowania już w pierwszych dniach wojny. Francuskie lotnictwo nigdy nie przybyło. Armia „Pomorze” musiała wycofać się z niemożliwego do obronienia „korytarza pomorskiego”, w zastraszającym tempie cofała się też pozostawiona przez własnego dowódcę Armia „Łódź” – w tych warunkach nie mogło być mowy o działaniach osłaniających skrzydła.
Tymczasem Armia „Poznań” pozostawała poza zainteresowaniem głównych sił wroga na tyle, że Kutrzeba mógł odważyć się na wysłanie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii na rajd na teren wroga. 2 września polscy kawalerzyści przekroczyli granicę polsko-niemiecką i zaatakowali Wschową.
Decyzja o ataku
Spokój był jednak tylko pozorny. Wycofywanie się na całej linii Wojska Polskiego i atak nieprzyjaciela w kierunku Warszawy groził zamknięciem wojsk Kutrzeby w wielkim kotle. Wkrótce do Armii „Poznań” dołączyły oddziały z Armii „Pomorze” gen. Władysława Bortnowskiego.
Tym samym na tyłach Niemców znalazło się… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio.pl♂
* * *
* * *
* * *
* * *
○ Na kanale Yan Xishan można znaleźć ciekawą animację – autor przy użyciu mapy przedstawia zagadnienie walk Wojska Polskiego z wrogimi siłami hitlerowskich Niemiec, Słowacji oraz Związku Radzieckiego w 1939 roku. Kampania wrześniowa godzina po godzinie – zobaczcie sami! – informuje portal histmag.org♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: ⬛ 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, zaczęła się II Wojna Światowa
Kalendarium: 17 września – rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku
Kalendarium: 22 września 1939 r. Brześć – pokaz jedności niemiecko-sowieckiej