Kalendarium: 10 lutego - w 1920 r. gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 10 lutego – w 1920 r. gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem

10 lutego 2020 | Jarosław Kruk 10.02.2019 / A 10.02.2020 | | 0 komentarzy

10 lutego 1920 r. w Pucku dokonał się symboliczny akt zaślubin Polski z Bałtykiem. 

Wojciech Kossak zainspirowany tym wydarzeniem namalował obraz Zaślubiny Polski z Bałtykiem. / źródło: Wikipedia

Zgodnie z ustaleniami Traktatu wersalskiego, po latach zaborów Pomorze wracało do odrodzonej Polski. Przejmowanie ziem regionu rozpoczęło się 18 stycznia 1920 r. od przejęcia Torunia przez oddziały 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Na Pomorze wkraczała również 15 Wielkopolska Dywizja Piechoty. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920, kiedy ostatni żołnierze opuścili Gdańsk.

10 lutego 1920 r. do Pucka przybył Dowódca Frontu Pomorskiego, generał Józef Haller, wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim i nową administracją Województwa Pomorskiego.

Głównym punktem uroczystości była msza dziękczynna. W jej trakcie poświęcona została Bandera Polska, którą następnie przy huku 21 salw armatnich podniesiono na maszcie jako znak objęcia przez Polskę Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. W imieniu dotychczasowych strażników Wybrzeża rybak kaszubski przekazał symbolicznie straż w ręce polskiego marynarza.

Akt zaślubin odbył się poprzez symboliczne ofiarowanie morzu platynowego pierścienia, jednego z dwóch ofiarowanych na ręce generała przez polskich gdańszczan. By tego dokonać Józef Haller, wraz z asystującym mu kapitanem Władysławem Zakrzewskim, jako jedyni wjechali konno w wody zamarzniętego Bałtyku. Drugą obrączkę z delikatnymi zdobieniami i wygrawerowanym napisem: >>Gdańsk/10. 2. 1920 Puck<< generał nosił na swoim palcu do końca życia.

Na pamiątkę tego wydarzenia na brzegu odsłonięto i poświęcono pamiątkowy słup, na którym umieszczono wizerunek orła Jagiellonów, datę wydarzenia oraz napis: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze.”

10 lutego 1920 r. Polska objęła liczący 140 kilometrowy wraz z Mierzeją Helską odcinek zaniedbanego gospodarczo wybrzeża Bałtyku.

źródło: Wikipedia: – Zaślubiny Polski z morzem

 

Polskie Radio: – Zaślubiny Polski z morzem – Oryginalne nagranie wypowiedzi generała Józefa Hallera

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl