eKAI: Wielki Piątek – patrzymy na krzyż - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

eKAI: Wielki Piątek – patrzymy na krzyż

15 kwietnia 2022 | Katolicka Agencja Informacyjna 10.04.2020 / Jarosław Kruk 10.04.2020 | 03.04.2021 | | 3 komentarze

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, liturgie odbędą się z udziałem jedynie kilku wiernych oraz będą transmitowane w telewizji i internecie – informuje portal Katolickiej Agencji Informacyjnej eKAI

Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Dni najważniejszych Świąt Kościoła są bowiem liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca.

– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI.

Geneza

Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża.

W odniesieniu do Rzymu pierwsze opisy celebracji Wielkiego Piątku pochodzą z… – cały artykuł na źródłowej stronie eKAI.pl – po kliknięciu na link

Liturgia

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii… – cały artykuł na źródłowej stronie eKAI.pl – po kliknięciu na link

Grób Pański – polski zwyczaj

Ostatnią – znaną głównie w Polsce – częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się… – cały artykuł na źródłowej stronie eKAI.pl – po kliknięciu na link

 

Wikipedia: – Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa

 ◙ Podobne informacje:

niedziela.pl: Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

DEON: Od czwartku rozpoczyna się Triduum Paschalne

Rekolekcje wielkopostne biskupa Jana Piotrowskiego. Strożyska, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, 3-4-5 kwietnia 2022 r. [VIDEO]

Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “eKAI: Wielki Piątek – patrzymy na krzyż”

  1. Wstyd i Hańba!! pisze:

    Jestem mieszkańcem Buska i wstyd mi za to że jest tu aż takie skurwysynstwo że nawet potrafią kraść materiały na maseczki dla szpitala.
    Kolejny raz zostały skradzione materiały na maseczki z pod klatki bloku nr 10 na Piłsudskiego ktoś ukradł worek z materiałami na maski.

  2. […] JKR: Życzenia Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój o eKAI: Wielki Piątek – patrzymy na krzyż […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl