🔴 Wielki Piątek – dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

🔴 Wielki Piątek – dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu

7 kwietnia 2023 | Katolicka Agencja Informacyjna 10.04.2020 / Jarosław Kruk 10.04.2020 | 03.04.2021 | | 3 komentarze

Wielki Piątek to dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. – informuje Wikipedia

Kościół rzymskokatolicki

Chociaż w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej, to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek). Wyjątkowo, w 2009 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na sprawowanie przez kard. Tarcisio Bertone w tym dniu mszy świętej pogrzebowej za ofiary trzęsienia ziemi w rejonie L’Aquili we Włoszech. Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Kościele Katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia[potrzebny przypis].

Liturgia Męki Pańskiej

 Osobny artykuł: Liturgia Męki Pańskiej.

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość[1] zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu następuje modlitwa nad ludem (bez błogosławieństwa i rozesłania). W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego. Nowenna ta stanowi przygotowanie do Święta Miłosierdzia (Niedzieli Miłosierdzia Bożego), które przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy[2].

Wikipedia: – Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa

 ◙ Podobne informacje:

niedziela.pl: Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

DEON: Od czwartku rozpoczyna się Triduum Paschalne

Rekolekcje wielkopostne biskupa Jana Piotrowskiego. Strożyska, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, 3-4-5 kwietnia 2022 r. [VIDEO]

🔴 Dziś Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, dzień kapłaństwa i Eucharystii, początek Triduum Paschalnego

Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania

Promocja książki „Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju” autorstwa dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik – Kielce, 25 kwietnia 2022

Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “🔴 Wielki Piątek – dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu”

  1. Wstyd i Hańba!! pisze:

    Jestem mieszkańcem Buska i wstyd mi za to że jest tu aż takie skurwysynstwo że nawet potrafią kraść materiały na maseczki dla szpitala.
    Kolejny raz zostały skradzione materiały na maseczki z pod klatki bloku nr 10 na Piłsudskiego ktoś ukradł worek z materiałami na maski.

  2. […] JKR: Życzenia Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój o eKAI: Wielki Piątek – patrzymy na krzyż […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl