Kalendarium: 18 grudnia 1944 r. pancernik „Schleswig-Holstein”, symbol niemieckiej agresji na Polskę, poszedł na dno - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 18 grudnia 1944 r. pancernik „Schleswig-Holstein”, symbol niemieckiej agresji na Polskę, poszedł na dno

18 grudnia 2023 | WielkaHistoria.pl Dariusz Kaliński 24.09.2019 / Jarosław Kruk 18.12.2019 | 18.12.2021, 18.12.2023 | | 0 komentarzy

Co stało się z pancernikiem „Schleswig-Holstein” –  symbolem podstępnej niemieckiej napaści na Polskę? Niemal przez całą wojnę był poza zasięgiem sił alianckich. Aż nadszedł wieczór 18 grudnia 1944 roku. Decydujący cios został zadany nie gdzie indziej, tylko w Gdyni. 

Niemiecki okręt wojenny Schleswig-Holstein ostrzeliwujący polski garnizon Westerplatte, 1 września 1939 r. / Wikipedia

Niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”♂ przeszedł do historii jako ten, którego salwy oddane w kierunku polskiej placówki na Westerplatte zapoczątkowały drugą wojnę. I choć dzisiaj uznaje się, że w dniu 1 września 1939 roku nieco wcześniej na Wieluń uderzyły samoloty Luftwaffe , to jednak okręt i salwy jego dział nadal pozostają symbolami niemieckiego barbarzyństwa.

 Jak wyglądały dalsze losy niesławnej jednostki? – informuje portal WielkaHistoria.pl

Niedoszłe drugie życie pancernika

Po zakończeniu działań wojennych w Polsce „Schleswig-Holstein” brał udział w niemieckiej agresji na Danię. Na tym jego aktywna wojenna służba operacyjna właściwie się zakończyła. Przestarzały pancernik (zwodowany w 1906 roku i mający za sobą udział w I wojnie światowej) został częściowo rozbrojony. Jego artyleria średniego kalibru została zainstalowana na dwóch niemieckich krążownikach pomocniczych: „Orion” i „Widder”. W toku dalszej wojny „Schleswig-Holstein” używany był tylko doraźnie jako lodołamacz.

Schleswig-Holstein ze swoją załogą, 1939 r. / Wikipedia

Jednak pod koniec października 1944 roku Kriegsmarine zaplanowało modernizację leciwej jednostki. Miano jej dokonać  w stoczni Deutsche Werke Gotenhafen – czyli działającej pod niemiecką okupacją stoczni w Gdyni. Jednakże późnym wieczorem 18 grudnia 1944 roku nad gdyński port z baz w Anglii nadleciało kilkaset potężnych, czterosilnikowych Lancasterów z 5 Grupy Bombowej RAF.

Jeden z uczestników nalotu na Gdynię, sierżant Les Court wspominał: – W powietrzu zapłonęły bomby oświetlające – „choinki”. Znacząc cel i oblewając go intensywnie różowym światłem. Port był – cały artykuł na źródłowej stronie WielkaHistoria.plpo kliknięciu na link


◙ Podobne informacje:

Kalendarium: ⬛ 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, zaczęła się II Wojna Światowa

Kalendarium: 4 lipca 1941 r. Niemcy rozstrzelali we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni i członków ich rodzin. Wśród 40 ofiar tej zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl