Kalendarium: 14 grudnia 1911 r. urodził się Jerzy Iwanow-Szajnowicz, polski patriota, bohater greckiego ruchu oporu, agent brytyjskich służb - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 14 grudnia 1911 r. urodził się Jerzy Iwanow-Szajnowicz, polski patriota, bohater greckiego ruchu oporu, agent brytyjskich służb

14 grudnia 2023 | Romuald Rzeszutek fb 14.12.2019 / Jarosław Kruk 15.12.2019, 14.12.2023 | | 0 komentarzy

Agent nr 1 – czy pamiętacie film pod tym tytułem? „Niech żyje Grecja, niech żyje Polska” – ostatnie słowa, które padły z ust tuż przed śmiercią Bohatera, rozstrzelanego w wieku 32 lat,  4 stycznia 1943  przez Niemców w Atenach. Nie było mu dane dożyć wieku Chrystusowego…

14 grudnia 1911 r. w Warszawie urodził się Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Syn Polki i rosyjskiego emigranta, bohater greckiego ruchu oporu, agent brytyjskich służb, polski patriota, harcerz i sportowiec. Był świetnym pływakiem, wykorzystując swoje zdolności doprowadził do wysadzenia wielu okrętów niemieckich, włoskich i innych należących do koalicji hitlerowskiej, zniszczył kilkadziesiąt lokomotyw, ok. 400 samolotów – jeden człowiek!
Niemcy wyznaczając za niego nagrodę mówili, że był wart więcej niż dywizja piechoty.
Jerzy Iwanow-Szajnowicz trzykrotnie aresztowany przez Gestapo. Dwukrotnie udało mu się uciec. 8 września 1942 został zdradzony, aresztowany i skazany na trzykrotny wyrok śmierci. Próby wymiany pojmanego szpiega nie powiodły się. Alianci nie wyrazili zainteresowania. 4 stycznia 1943 stanął przed plutonem egzekucyjnym.
Cześć i Chwała Bohaterom!
przypomniał postać bohatera Romuald Rzeszutek na swoim fb’koncie.


Na portalu sportowcydlaniepodległej.pl artykuł Jerzy Iwanow-Szajnowicz Kochał Polskę zaczyna się słowami:

Ciążę miałam dobrą i spokojną, lecz poród ciężki, trwający całą dobę, podczas którego matka moja cały czas modliła się na klęczkach. Synowi daliśmy na imię Jerzy, bowiem na […] starej ikonie, osłoniętej złotymi blachami, obok Matki Bożej wyobrażony był woskowymi farbami ów właśnie święty zwyciężający smoka1 – tak Leonarda Szajnowicz zapamiętała narodziny swego pierwszego syna. Człowieka, którego za kilkadziesiąt lat nazywać będą polskim Jamesem Bondem, najlepszym dywersantem II wojny światowej i agentem nr 1. Bo Jurek, tak jak jego patron, który patrzył na narodziny chłopca z ikony w złotych ramach, stanął oko w oko z wcielonym złem.

Pewnego dnia pod koniec 1937 r. na pływalni AZS-u w Parku Skaryszewskim trening odbywała drużyna piłki wodnej. Na pomoście stanął przystojny, dobrze zbudowany, uśmiechnięty chłopak. Po skończonych ćwiczeniach podszedł do jednego z zawodników. – Kolega Makowski? – Tak, a skąd kolega zna moje nazwisko? – Zaraz powiem, ale pozwólcie, że najpierw wam się przedstawię. Nazywam się Jerzy Iwanow-Szajnowicz – tak pierwsze chwile Jurka w klubie AZS wspominał w audycji Polskiego Radia Tadeusz Makowski, jego kolega z zespołu. Jurek zapowiedział, że po ukończeniu studiów w Belgii chce pozostać w Polsce. Jestem Polakiem i chcę grać z wami w piłkę wodną – oświadczył.
Nowi koledzy byli… – cały artykuł na źródłowej stronie SPORTOWCY DLA NIEPODLEGŁEJ – po kliknięciu na link


Portal NIEZLOMNI.com przedstawia Jerzego Iwanowa-Szajnowicza w artykule Nie mogli uwierzyć, że jeden człowiek może zdziałać tak wiele. „Jestem wysłannikiem tej Polski, która nigdy nie ustanie w walce z waszym najazdem, którego początek przedstawia się następująco:

Grecja, Zatoka Eleusis, 14 marca 1942 roku, godzina 17:00.

Słońce powoli kryło się za horyzontem, a lekki wiatr marszczył wody zatoki. Nawet najwprawniejsze oko nie wypatrzyłoby z brzegu głowy pływaka, który już od godziny zmierzał w stronę stoczni remontowej.

Płynął klasycznie jak zawodowiec, zanurzając i wynurzając głowę w równych odstępach czasu. Po dwóch godzinach zatrzymał się i uważnie rozejrzał wokoło. Zmrok zapadł już na dobre. Kilkaset metrów przed nim widniały jasno oświetlone hangary stoczni. Reflektor zamontowany na wieżyczce strażniczej umieszczonej na dachu jednego z budynków leniwie omiatał wody zatoki.

Przy betonowym nabrzeżu stała przycumowana olbrzymia łódź podwodna.

Na brzegu roiło się od ludzi. Część z nich zajęta była wnoszeniem ekwipunku na U-Boota. Znikali we wnętrzu hangaru, by po chwili wyjść trzymając w rękach butle z tlenem, maski i płetwy. Tak obładowani wchodzili po trapie na łódź podwodną.

Pływak ostrożnie zbliżył się do stalowego cielska. Kiedy był już przy nim zanurkował i obmacując żelazny kadłub kilka metrów pod powierzchnią wody przesunął się ku rufie. Zza paska… – cały artykuł na źródłowej stronie NIEZLOMNI.com – po kliknięciu na link

 

4  Wikipedia: Jerzy Szajnowicz-Iwanow

4  Wikipedia: – Agent nr 1 (polski film fabularny)


Jarosław Kruk: W słonecznym grodzie ze złotą monstrancją w herbie przybywa nowych ulic, które potrzeba nazwać. Bywa też, że zmieniają się nazwy starych. Może Szanowna Rada Miejska  przy najbliższej okazji sięgnęłaby do panteonu bohaterów, do postaci Jerzego Szajnowicza-Iwanowa i nadała Jego imię któremuś z ciągów miejskich?
Kielce tak zrobiły już dobrych kilka lat temu, kieleckie oddziały buskiego Gabinetu NATURA i Centrum Badania i Leczenia Stóp mieszczą się przy alei Jego imienia.



◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 15 czerwca 1952 r. zginęła w Londynie Krystyna Skarbek, jedna z najwybitniejszych kobiet-szpiegów IIWŚ, ulubienica Churchilla

Kalendarium: 13 czerwca 1930 roku urodził się płk Ryszard Kukliński ps. Jack Strong, Mewa, Polski Viking

Kalendarium: 30 marca 1943 r., trzy dni po Akcji pod Arsenałem, w wyniku rozległych obrażeń zmarł Jan Bytnar ps. Rudy | Tego dnia zmarł również Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”, uczestnik Akcji

Kalendarium: 25 maja 1948 r., po pokazowym procesie, katyńskim strzałem w tył głowy wykonano wyrok śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego

Kalendarium: 24 lutego 1953 r. zamordowano ostatniego dowódcę Kedywu Armii Krajowej, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Kalendarium: 15 lutego 2008 zmarł gen. Antoni Heda „Szary”, niezłomny Żołnierz Wyklęty, dowódca brawurowego rozbicia więzienia w Kielcach z 4 na 5 sierpnia 1945 r.

Czy w Busku-Zdroju będzie ulica premiera Jana Olszewskiego?

Czy w Busku-Zdroju będzie ulica premiera Jana Olszewskiego?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl