Kalendarium: 26 stycznia 2020 r. w Bazylice Wiślickiej odprawiona została uroczysta Msza Święta z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka
26 stycznia 2020 r., o godzinie 12:00 w Bazylice Wiślickiej zostałą odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka, władcy który zjednoczył państwo po ponad stuletnim okresie rozbicia dzielnicowego. Obchodom towarzyszył uroczysty koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafii Garnizonowej w Kielcach. – informuje redakcja eM Kielce
20 stycznia 1320 Władysław został koronowany w Krakowie (była to pierwsza koronacja w tym mieście) na króla Polski. Po koronacji rządził jeszcze trzynaście lat.
To właśnie od króla Władysława Łokietka bierze swój przydomek znajdująca się w głównym ołtarzu świątyni łaskami słynąca figura zwana Madonną Łokietkową, datowana na 1300 r. Według tradycji przed tym posągiem modlił się o zjednoczenie kraju ukrywający się w Wiślicy Władysław Łokietek. Kiedy monarcha modlił się przy niej około roku 1305, otrzymał zapewnienie Matki Bożej: „Władysławie, wstań idź, zwyciężaj, Ja będę z Tobą”. Po 15 latach większa część ziem polskich była już zjednoczona, a Łokietek ukoronowany na Króla Polski.
Przed posągiem modliła się też królowa Jadwiga z królem Jagiełłą. Tradycja mówi, że jeden z ornatów jest podarunkiem królowej, oczyszczonej przez sąd w Wiślicy z pomówień rycerza Gniewosza z Dalewic. 17 lipca 1966 posąg został ukoronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Władysław Łokietek – wielki mały człowiek
Zjednoczenie państwa po ponad stuletnim okresie rozbicia dzielnicowego to niewątpliwy sukces tego króla. Hardy władca poza sukcesami ma jednak na swoim koncie także kilka złych, brzemiennych w skutki decyzji. – przypomina PolskieRadio.pl
Młody Władysław nie miał łatwego startu. Ponad sto lat rozbicia dzielnicowego doprowadziło do rozdrobnienia państwa między piastowskie książątka. Jemu przypadła niewielka dzielnica brzesko-kujawska.
Nie było mu zapewne łatwo ze względu na niewielki, nawet jak na standardy średniowieczne, wzrost. Z tego względu, już za życia, nosił przydomek „Łokietek”. Przyszłemu królowi nie brakowało jednak hartu ducha i zaciętości. Wychowany na dworze krakowskim wuja Bolesława Wstydliwego (JKR: urodzonego opodal Buska-Zdroju, w Starym Korczynie) i zapatrzony w przyrodniego starszego brata, Leszka Czarnego, (JKR: księcia, który w 1287 roku nadał Busku prawa miejskie), który objął władzę nad Małopolską, sam zapragnął powiększać swoje panowanie. O władzę zwierzchnią spierał się najpierw ze śląskim Henrykiem Probusem, a później z królem Przemysłem II.
Niespodziewanie do walki o zwierzchnictwo i tron krakowski włączył się król czeski z dynastii Przemyślidów, Wacław II. Łokietek musiał uciekać z kraju. – Niestety zachowywał się jak mały, dzielnicowy książę z Kujaw. Nie był w stanie zrozumieć, że przez ponad sto lat rozbicia dzielnicowego, dokonały się przemiany społeczne i polityczne, co doprowadziło do wydalenia go z kraju – wyjaśniał dr Jan Sałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu „Na historycznej wokandzie”.
Do walki o tron krakowski powrócił w 1306 roku. Udało mu się opanować Małopolskę i przejąć dziedzictwo Przemysła II – okrojoną najazdami brandenburskimi Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. 20 stycznia 1320 Władysław został koronowany w Krakowie (była to pierwsza koronacja w tym mieście) na króla Polski.
– Był raczej człowiekiem, który rozbił państwo zjednoczone przez Przemyślidów tylko dla swojej niepohamowanej żądzy bicia się z każdym bez względu na stosunek sił, potrzeby i celowość tej wojaczki – oceniał prof. Marek Urbański w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu „Piękny i bestia”.
Wojny Łokietka doprowadziły do utraty przez Polskę Pomorza Gdańskiego i ojcowizny – Kujaw. Te ostatnie stracił podczas wojny z Krzyżakami. To wówczas doszło do słynnej bitwy pod Płowcami.
Inną ocenę polskiego króla przedstawił dr hab. Grzegorz Myśliwski. – Łokietek zasługuje na szacunek choćby z tego powodu, że był władcą, który… – cały artykuł i co na ten temat „małego króla” uważali pozostali goście programów Polskiego Radia – na źródłowej stronie, po kliknięciu na link
4 dzieje.pl [07.05.2019]: – Władysław Łokietek
4 Histmag.org [03.03.2015]: – Jak Władysław Łokietek jednoczył królestwo monetą: – Spojenie królestwa, rozbitego przez prawie 200 lat, wymagało niebagatelnego zmysłu politycznego. Jeszcze przed sięgnięciem po koronę Władysław Łokietek musiał rozstrzygnąć szereg istotnych kwestii. Jedną z nich były finanse. Dawne księstwa dzielnicowe wciąż dysponowały odmiennymi walutami. Nieustanna walka o władzę skutecznie opróżniała skarbiec, a zmiany gospodarcze w Europie wymagały przeprowadzenia reformy monetarnej. Czy zajęty dokonywaniem zjednoczeniowego czynu Łokietek znalazł chwilę, by pomyśleć o pieniądzach?
◙ Podobne informacje:
Wicepremier Piotr Gliński pierwszym w historii honorowym obywatelem Wiślicy [FOTO / VIDEO]
MiG Wiślica: Otwarcie Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, 26 czerwca 2022r.
Dominika Pawełczyk z UKS Miłek Wiślica Wicemistrzynią Polski w Bilard!
Dwa nowiutkie autobusy będą wkrótce wozić mieszkańców gminy Wiślica
RK: Gmina Wiślica będzie sprzedawać działki budowlane | JKR: A w Busku?..