I ❤ BZ: Górka, która wyrosła z pasji doktora - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ BZ: Górka, która wyrosła z pasji doktora

30 czerwca 2021 | Radio Kielce Ewa Okońska 11.06.2021 / Jarosław Kruk 30.06.2021 | | 3 komentarze

Malownicze wzgórze w zdrojowej części Buska w otoczeniu urokliwego lasu… Tutaj prawie sto lat temu powstał szpital nazywany Górką♂, pierwszy w Polsce obiekt, kompleksowo leczący dzieci. Bryła okazałego budynku, z początku XX wieku, zachowała się do dzisiejszych czasów. – informuje 11.06.2021 red. Ewa Okońska na portalu Radia Kielce♂

– Bryła okazałego budynku, z początku XX wieku, zachowała się do dzisiejszych czasów… / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Pomysłodawcą i budowniczym obiektu był dr Szymon Starkiewicz♂, który jako lekarz pracujący w Zagłębiu, zetknął się z chorobami dziecięcymi układu kostnego. Kiedy po przebytym tyfusie plamistym otrzymał półroczny urlop zdrowotny z zaleceniem opuszczenia zadymionej Dąbrowy Górniczej przyjechał do Buska-Zdroju. Na miejscu zapoznał się z oddziaływaniem wód siarczkowych na różne schorzenia, między innymi kostno-stawowe. Odwiedzał zakład zdrojowy oraz dzieci z kieleckiego sierocińca, które pobierały kąpiele lecznicze. Zafascynowanemu twórczością Żeromskiego lekarzowi zamarzył się „szklany dom”, w którym dzieci mogłyby się leczyć. Jego wybór padł na Żwirową Górkę.

○ W namiotach Czerwonego Krzyża

W lecie 1918 roku, jeszcze w trakcie wojny, rozpoczął kwestę na rzecz przyszłego sanatorium. W „Gazecie Kieleckiej” i „Gazecie Radomskiej” zamieszczał artykuły, w których przekonywał czytelników, że „solankowo-klimatyczne” leczenie dzieci jest koniecznością. Wystosował również w tej sprawie odezwę do mieszkańców Zagłębia. Efektem tych zabiegów było wsparcie pieniężne płynące z różnych stron. Szczególne zasługi miał tu Stanisław Krothe, inżynier górniczy z Sosnowca, który przekazał na rzecz przyszłej placówki sporą sumę, nie domagając się jakichkolwiek pokwitowań. Jedna z sal szpitala nosi jego imię.

Galeria: 1. Pierwsi pacjenci sanatorium dziecięcego w Busku-Zdroju zakwaterowani  byli w amerykańskich namiotach (ok. 1920)/źródło: Danuta Bieńkowska: „Ludzie z Górki”, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1973, ss. 128-128; Wikipedia; 2. źródło: fotopolska.eu/ RK; 3.  źródło:fotopolska.eu / RK; 4. Słoneczne pawilony, ~1922 r. źródło: Wikipedia

W 1920 roku dr Starkiewicz zorganizował w Busku-Zdroju pierwszą kolonię dla dzieci ze schorzeniami narządów ruchu. Podopieczni mieszkali w sześciu namiotach pożyczonych od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. W kolejnych latach leczenie dzieci prowadzono w wynajętych willach.

>>>  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021  <<<
JUBILEUSZ 90-LECIA ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W BUSKU-ZDROJU
szpitalgorka.pl [28.06.2021]

Jednocześnie trwały prace przy organizacji budowy szpitala. Głównymi pomocnikami doktora byli: Adam Ficek i Jakub Nizioł, chłopi z pobliskich wiosek, których Szymon Starkiewicz poznał w Dąbrowie Górniczej, gdzie pracowali w kopalni. Wspólnie z nimi zakupił kilka morgów bogatej w glinę ziemi na Żwirowej Górce. Z tej gliny zaczęto wyrabiać cegłę pod budowę szpitala. Prace odbywały się w szopie.

○ Nie stać mnie na autobus

– Pewnego dnia pracujący w Solcu Zdroju dr Szymon Starkiewicz wstąpił do leśniczówki, gdzie mieszkali moi dziadkowie  i poprosił o kubek wody – wspomina Michał Imosa, artysta malarz z Buska-Zdroju. – Po wypiciu wody zaczęli rozmawiać. Babcia zauważyła, że za chwilę odjedzie do Buska autobus. Lekarz odrzekł: „Ja chodzę na piechotę, nie stać mnie na autobus, bo mam spore wydatki związane z budową sanatorium”.

Busko-Zdrój, 25.06.2021: Delegacja nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych z Górki w dniu zakończenia roku szkolnego złożyła kwiaty przy grobie dr Szymona Starkiewicza i jego żony, dr Wandy Starkiewicz. / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Komitet Budowy, w skład którego wchodzili: Szymon Starkiewicz, Adam Ficek i Jakub Nizioł (oraz kilkanaście innych osób z pobliskich miejscowości) wsparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zalegalizowało inwestycję. W 1920 roku komitet otrzymał 1000 marek z Ministerstwa Zdrowia na wykończenie pierwszego pawilonu sanatorium z własnej cegły. Kamień węgielny pod budowę pierwszego w Polsce sanatorium dla dzieci położono w 1922 roku, a w 1926 roku szpital przyjął pierwszych małych pacjentów. Doktor Szymon Starkiewicz został… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce

Busko-Zdrój, „Górka”, czerwiec 2021 / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

◙ Podobne informacje:

Pawilony socjalne czy zapomniane slumsy kilkaset metrów od tężni za 25 mln i nieopodal Ośrodka Aktywności Społecznej za 4,5 mln?

#Szkoła pamięta – Górka pamięta o „buskim Judymie” doktorze Szymonie Starkiewiczu

Niezwykły gość w szpitalu na Górce

„Górka” dzieciom – dr Adam Bandyra zbadał dzieci w ZPOiW w Kazimierzy Wielkiej.

RK: Ponad połowa polskich dzieci cierpi na wady postawy

ED: Kładka w Busku zachwyci świat? Trwa budowa, będzie konstrukcja z cortenu, jednego z najmodniejszych materiałów na świecie. Zobaczcie film. A…

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “I ❤ BZ: Górka, która wyrosła z pasji doktora”

  1. Do powyżej pisze:

    Buscy włodarze są wg mnie nieobliczalni i nie zdziwię się jeśli w drugim etapie po wybudowaniu Złotej kładki wystawia ruchome schody dla pacjentów Górki za moze kolejne 5 lub 10 milionów xD

  2. gospodarz pisze:

    W pawilonach na Górce stare okna, tymczasem okna z rozbiórki z budowy windy przy ratuszu pójdą do wyrzucenia!
    Tak oświadczył burmistrz, gdy radny Nowak zaproponował przekazanie tych okien w celu wymiany przez „pana MPGK”.

    Czyli buska władza woli wyrzucić, niż bezkosztowo zmodernizować pawilony.
    Taka postawa jest nie tylko bezduszna, lecz i niegospodarna!

  3. Nie mam pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi? pisze:

    Gospodarzu piszesz: “Taka postawa jest nie tylko bezduszna, lecz i niegospodarna!“ może i jest bezduszna i niegospodarna, ale co z tego? Co zrobisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl