I ❤ BZ: Górka, która wyrosła z pasji doktora
Malownicze wzgórze w zdrojowej części Buska w otoczeniu urokliwego lasu… Tutaj prawie sto lat temu powstał szpital nazywany Górką♂, pierwszy w Polsce obiekt, kompleksowo leczący dzieci. Bryła okazałego budynku, z początku XX wieku, zachowała się do dzisiejszych czasów. – informuje 11.06.2021 red. Ewa Okońska na portalu Radia Kielce♂
Pomysłodawcą i budowniczym obiektu był dr Szymon Starkiewicz♂, który jako lekarz pracujący w Zagłębiu, zetknął się z chorobami dziecięcymi układu kostnego. Kiedy po przebytym tyfusie plamistym otrzymał półroczny urlop zdrowotny z zaleceniem opuszczenia zadymionej Dąbrowy Górniczej przyjechał do Buska-Zdroju. Na miejscu zapoznał się z oddziaływaniem wód siarczkowych na różne schorzenia, między innymi kostno-stawowe. Odwiedzał zakład zdrojowy oraz dzieci z kieleckiego sierocińca, które pobierały kąpiele lecznicze. Zafascynowanemu twórczością Żeromskiego lekarzowi zamarzył się „szklany dom”, w którym dzieci mogłyby się leczyć. Jego wybór padł na Żwirową Górkę.
○ W namiotach Czerwonego Krzyża
W lecie 1918 roku, jeszcze w trakcie wojny, rozpoczął kwestę na rzecz przyszłego sanatorium. W „Gazecie Kieleckiej” i „Gazecie Radomskiej” zamieszczał artykuły, w których przekonywał czytelników, że „solankowo-klimatyczne” leczenie dzieci jest koniecznością. Wystosował również w tej sprawie odezwę do mieszkańców Zagłębia. Efektem tych zabiegów było wsparcie pieniężne płynące z różnych stron. Szczególne zasługi miał tu Stanisław Krothe, inżynier górniczy z Sosnowca, który przekazał na rzecz przyszłej placówki sporą sumę, nie domagając się jakichkolwiek pokwitowań. Jedna z sal szpitala nosi jego imię.
○ Galeria: 1. Pierwsi pacjenci sanatorium dziecięcego w Busku-Zdroju zakwaterowani byli w amerykańskich namiotach (ok. 1920)/źródło: Danuta Bieńkowska: „Ludzie z Górki”, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1973, ss. 128-128; Wikipedia; 2. źródło: fotopolska.eu/ RK; 3. źródło:fotopolska.eu / RK; 4. Słoneczne pawilony, ~1922 r. źródło: Wikipedia
W 1920 roku dr Starkiewicz zorganizował w Busku-Zdroju pierwszą kolonię dla dzieci ze schorzeniami narządów ruchu. Podopieczni mieszkali w sześciu namiotach pożyczonych od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. W kolejnych latach leczenie dzieci prowadzono w wynajętych willach.
>>> ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 <<<
JUBILEUSZ 90-LECIA ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W BUSKU-ZDROJU
szpitalgorka.pl [28.06.2021]
Jednocześnie trwały prace przy organizacji budowy szpitala. Głównymi pomocnikami doktora byli: Adam Ficek i Jakub Nizioł, chłopi z pobliskich wiosek, których Szymon Starkiewicz poznał w Dąbrowie Górniczej, gdzie pracowali w kopalni. Wspólnie z nimi zakupił kilka morgów bogatej w glinę ziemi na Żwirowej Górce. Z tej gliny zaczęto wyrabiać cegłę pod budowę szpitala. Prace odbywały się w szopie.
○ Nie stać mnie na autobus
– Pewnego dnia pracujący w Solcu Zdroju dr Szymon Starkiewicz wstąpił do leśniczówki, gdzie mieszkali moi dziadkowie i poprosił o kubek wody – wspomina Michał Imosa, artysta malarz z Buska-Zdroju. – Po wypiciu wody zaczęli rozmawiać. Babcia zauważyła, że za chwilę odjedzie do Buska autobus. Lekarz odrzekł: „Ja chodzę na piechotę, nie stać mnie na autobus, bo mam spore wydatki związane z budową sanatorium”.
Komitet Budowy, w skład którego wchodzili: Szymon Starkiewicz, Adam Ficek i Jakub Nizioł (oraz kilkanaście innych osób z pobliskich miejscowości) wsparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zalegalizowało inwestycję. W 1920 roku komitet otrzymał 1000 marek z Ministerstwa Zdrowia na wykończenie pierwszego pawilonu sanatorium z własnej cegły. Kamień węgielny pod budowę pierwszego w Polsce sanatorium dla dzieci położono w 1922 roku, a w 1926 roku szpital przyjął pierwszych małych pacjentów. Doktor Szymon Starkiewicz został… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce♂
○ Busko-Zdrój, „Górka”, czerwiec 2021 / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl
◙ Podobne informacje:
#Szkoła pamięta – Górka pamięta o „buskim Judymie” doktorze Szymonie Starkiewiczu
„Górka” dzieciom – dr Adam Bandyra zbadał dzieci w ZPOiW w Kazimierzy Wielkiej.
3 odpowiedzi na “I ❤ BZ: Górka, która wyrosła z pasji doktora”
Buscy włodarze są wg mnie nieobliczalni i nie zdziwię się jeśli w drugim etapie po wybudowaniu Złotej kładki wystawia ruchome schody dla pacjentów Górki za moze kolejne 5 lub 10 milionów xD
W pawilonach na Górce stare okna, tymczasem okna z rozbiórki z budowy windy przy ratuszu pójdą do wyrzucenia!
Tak oświadczył burmistrz, gdy radny Nowak zaproponował przekazanie tych okien w celu wymiany przez „pana MPGK”.
Czyli buska władza woli wyrzucić, niż bezkosztowo zmodernizować pawilony.
Taka postawa jest nie tylko bezduszna, lecz i niegospodarna!
Gospodarzu piszesz: “Taka postawa jest nie tylko bezduszna, lecz i niegospodarna!“ może i jest bezduszna i niegospodarna, ale co z tego? Co zrobisz?