"Górka" dzieciom - dr Adam Bandyra zbadał dzieci w ZPOiW w Kazimierzy Wielkiej. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

„Górka” dzieciom – dr Adam Bandyra zbadał dzieci w ZPOiW w Kazimierzy Wielkiej.

21 marca 2019 | Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny "Górka" 20.03.2019 / Jarosław Kruk 21.03.2019 | | 0 komentarzy

Wady postawy to zdrowotny problem, który jest coraz bardziej powszechny wśród dzieci i młodzieży. Jego leczeniem od lat zajmuje się buski Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny. 20 marca specjalista z „Górki”, dr n. med. Adam Bandyra, przeprowadził badanie dzieci pod kątem wad postawy w Zespole Placówek Opieki i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

Dr Adam Bandyra (w okularach, siódma osoba od prawej) z młodymi pacjentami i ich opiekunami / źródło: Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka”

Jak informuje na fb’stronie Szpital – przebadanych zostało 45 wychowanków z czego u 18 stwierdzono wadę postawy. Dzieciaki w najbliższym czasie rozpoczną rehabilitację w naszym szpitalu.

18 z 45 – to prawie połowa! Wygląda więc, że wady postawy to narastająca plaga w dzisiejszych czasach, która wbrew często wygłaszanym opiniom nie jest tylko efektem przeładowanych „wiedzą” plecaków. Jak można bowiem przeczytać na stronie Kliniki Ortopedii Dziecięcej Carolina Medical Center:

Problem wad postawy oraz „zdrowego kręgosłupa” u dzieci jest medialny, zwłaszcza przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego i sprowadzany do ciężkości plecaków szkolnych. Niestety takie podejście stanowi bardzo duże uproszczenie, ponieważ tworzenie się nieprawidłowości w zakresie postawy ma charakter wieloczynnikowy, a ciężkość plecaka szkolnego jest tylko jednym z problemów. Współcześnie schorzenia kręgosłupa dotyczą dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Najważniejsze znaczenie dla ich rozwoju ma nieodpowiedni tryb życia, brak wystarczającej aktywności fizycznej i spędzanie wielu godzin przed telewizorem czy komputerem w pozycji siedzącej. Prowadzi to do zaburzeń mięśniowych, które w konsekwencji mogą być przyczyną powstania zmian patologicznych osi ciała i rozwoju wad postawy. Schorzenia wynikające z nieprawidłowości postawy mają wpływ na wygląd dziecka, a także na jego sprawność fizyczną – obecnie i w przyszłości. Kręgosłup stanowi główną oś oraz środek asymetrii dla ciała. Wszelkie odchylenia, które powstają w wieku dziecięcym, ostatecznie prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych i powstania zespołów bólowych kręgosłupa w przyszłości. Odpowiednie nawyki, czyli: poświęcanie większej ilości czasu na sport i ruch, zachowanie właściwej pozycji ciała podczas odrabiania lekcji i wiele innych, mogą zaprocentować w dorosłym życiu.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl