🎨 GCK Solec-Zdrój: Wernisaż indywidualnej wystawy twórczości Jacka Szostaka [100 FOTO]
19 stycznia 2024 r. do Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju przybyli miłośnicy sztuki by poznać twórczość naszego lokalnego artysty Jacka Szostaka. Eksponowana w GCK wystawa prac jest jego pierwszą indywidualną wystawą. – informuje 22.01.2024 na swej e-stronie Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju
Jacek Szostak’ to mieszkaniec Buska – Zdroju od niedawna tworzy dla realizacji swoich artystycznych pasji jakimi są rysunek, rzeźba i malarstwo.
Jacek Szostak z zawodu jest magistrem, inżynierem budownictwa oraz konserwatorem zabytkowych struktur budowlanych. Jego wykształcenie i wykonywany zwód dały mu gruntowną wiedzę i przygotowanie do tego by realizować swoje pasje zgodnie z rzemiosłem. Bo jak sam twierdzi tylko takie podejście w tworzeniu zagwarantuje ostateczny efekt światła, zbuduje przestrzeń oraz atmosferę dzieła i ostatecznie odda realność.
Twórca sam o sobie pisze tak:
* * *
○ 19 stycznia 2024 r. w Gminnym Centrum Kultury w Solcu-Zdroju’ odbył się wernisaż pierwszej indywidualnej wystawy twórczości buskowianina Jacka Szostaka / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl
* * *
O artyście wypowiadało się wiele osób. Poniżej kilka słów autorstwa dr Sylwii Caban, Profesor Akademii WIT w Warszawie:
„Jacek Szostak jest twórcą o wszechstronnych zainteresowaniach. Pracuje intensywnie, dąży do osiągnięcia takiej formy działania, która umożliwi przekazanie widzowi czytelnej wizji świata – świata uporządkowanego, spokojnego, składającego się z nieskończonej ilości okruchów piękna.Na płótnach Jacka Szostaka widać więcej klasycznego ładu, aniżeli drapieżnych eksperymentów – jednak i te nie są autorowi obce. Malarstwo przedstawiające jest jego obecnym wyborem, chociaż w ramach swojej niepohamowanej ciekawości twórczej sięga także do doświadczeń abstrakcji wyrażonej gestem. Jacek ma już w swoim dorobku niemało zrealizowanych płócien. Poza malowaniem działa też w obszarze rysunku i rzeźby w drewnie oraz glinie ceramicznej. Inspiracją obiektów przestrzennych jest często sztuka ludowa z całym bogactwem i kolorem form.Obrazy, które realizuje od samego początku, są wykonywane zgodnie z rzemiosłem. Tylko takie, jak twierdzi autor, podejście w tworzeniu zagwarantuje ostateczny efekt światła, zbuduje przestrzeń oraz atmosferę dzieła i ostatecznie odda realność. Jacek Szostak poszukuje w swoich obrazach paradygmatu piękna. W jego pejzażach można poczuć nastrój zachęcający do kontemplacji i spokój dający wytchnienie. Jacek porządkuje rzeczywistość. Autor szuka wysmakowanych gam barwnych szarości, błękitów, zieleni zderzając je z ochrami oraz brązami i budując nasycenie kolorystyczne płótna. Maluje głównie szpachlą, nadając malaturze subtelną, ale widoczną strukturę”.
◙ Podobne informacje:
Wydarzenie dnia: Wystawa malarstwa Agaty Słowak w BSCK – 28.09.2018. Rozmowa z artystką.
bcpl: Buskowianka Agata Słowak laureatką Paszportów POLITYKI 2022 | Rozmowa z artystką (2018)
„Nazywam się Jacek Szostak’. Urodziłem się w roku 1957 w mieście Kielce, a wychowałem, mieszkam i pracuję we wsi Nadole będącej obecnie w granicach kurortu Busko-Zdrój. Z zawodu jestem magistrem inżynierem budownictwa oraz konserwatorem zabytkowych struktur budowlanych. Mimo zasłużonej emerytury nadal prowadzę swoją firmę od 1986 roku oraz pracuję projektując, kierując i nadzorując prace konserwatorskie na obiektach zabytkowych.
Jako absolwent wydziałów budownictwa i architektury Politechniki Lubelskiej’ i Politechniki Łódzkiej otrzymałem gruntowną wiedzę i dobre przygotowanie z przedmiotów rysunek architektoniczny oraz geometria wykreślna oraz historia sztuki i architektury. Rysunek jest obecny w moim życiu od dzieciństwa, jako pasja i zajęcie zawodowe.
2,5 roku temu po przebytej ciężkiej chorobie przebudziłem się i postanowiłem nie marnować danego mi jeszcze w życiu czasu. Szeroko pojmowane sztuki plastyczne stały się moja pasją. Rysuję, maluję, rzeźbię w drewnie i glinie oraz zajmuję się drzeworytem, linorytem, snycerstwem, ceramiką oraz metaloplastyką.
Za sobą mam bardzo intensywny czas nauki na warsztatach i plenerach malarstwa oraz rzeźby w drewnie, snycerstwa, metaloplastyki i ceramiki. Tworzę, jako amator związany z pracownią malarstwa, rysunku i ceramiki przy Pińczowski Samorządowym Centrum Kultury w Pińczowie. Moje prace wystawiane były na kilkunastu przeglądach, wystawach zbiorowych i prezentacjach w Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Pińczowie i Solcu-Zdroju. Ciągle się uczę i pracuję nad moim warsztatem„.