eM: Gigantyczny sukces studentów Politechniki Świętokrzyskiej w USA. Byli bezkonkurencyjni! - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

eM: Gigantyczny sukces studentów Politechniki Świętokrzyskiej w USA. Byli bezkonkurencyjni!

2 czerwca 2019 | Radio eM Michał Łosiak 02.06.2019 / Jarosław Kruk 02.06.2019 | | 1 komentarz

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej wygrali prestiżowe zawody łazików marsjańskich URC 2019 w Stanach Zjednoczonych. Okazali się bezkonkurencyjni wśród drużyn z całego świata. 

Zawody University Rover Challenge rozgrywane były na pustyni Utah. W zmaganiach wzięły udział konstrukcje zaprojektowane przez żaków z najbardziej prestiżowych uczelni.

Drużyna Impuls, reprezentująca Politechnikę Świętokrzyską, zwyciężyła uzyskując łącznie prawie 363 punkty. Wyprzedziła drugą grupę z Ryerson University o ponad 30 punktów. Trzecie miejsce zajął zespół ze Stanford University – cały artykuł na źródłowej stronie Radia eM – po kliknięciu na link.


Jarosław Kruk:   Trwa dobra passa polskich studentów – zeszłoroczną edycję zawodów w 2018 roku wygrał zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Brawo!

Wikipedia: University Rover Challenge, URC – doroczny konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society, przeznaczony dla drużyn studenckich z całego świata. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej. 

Konkurs rozgrywany jest corocznie od 2007 roku

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży akademickiej do podjęcia wysiłku samodzielnej budowy robotów eksploracyjnych i rozwijania technologii badania innych planet Układu Słonecznego. Udział w konkursie polega na zbudowaniu łazika, zdolnego do pokonywania dużych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań analogicznych do tych, jakie realizują roboty na innych planetach – w szczególności na Marsie, a następnie na ocenianej prezentacji jego możliwości, w tym przez wykonanie przygotowanych przez organizatorów zadań. Regulamin przewiduje dwa rodzaje zadań: naukowe, polegające na zbadaniu danego obszaru pod względem geologii i możliwości występowania życia, oraz konstrukcyjne, kiedy robot ma zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń. Ogólne założenia, jakie muszą spełniać roboty to: zdolność do wykonania zadań konkursowych, bezawaryjność oraz możliwie niski koszt.

Zawody University Rover Challenge, podobnie jak ich europejski odpowiednik – European Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

8   Radio Kielce [10.06.2019]: – Wielki sukces studentów. Mimo że łazik na Marsa nie poleci

 

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 16 września 1934 r. Jerzy Bajan i Gustaw Pokrzywka triumfowali lotniczym Challenge 1934

PR: Matematyka i logika w świecie dziecka

PR24: Sukces studentów Politechniki Wrocławskiej. Ich samoloty znalazły się na podium na zawodach w USA

Kalendarium: 6 lutego 1976 zmarł Stanisław Rogalski, wybitny konstruktor lotniczy, który po wojnie, w USA, projektował odrzutowce i pojazd księżycowy dla NASA

Kalendarium: 25 stycznia – Dzień kryptologii – Polacy złamali szyfr „Enigmy”, ocalili 30 milionów ludzi

Kalendarium: 21 lutego 2010 zmarł Jacek Karpiński, pionier współczesnej informatyki, twórca pierwszego mikrokomputera, polski Steve Jobs i Bill Gates w jednym ciele

Kalendarium: 27 lutego 1929 urodził się Stefan Kudelski, konstruktor, który zrewolucjonizował technikę nagrywania dźwięku. Jego dyktafonami posługiwali się reporterzy i agencje wywiadowcze z całego świata

19 lutego: Dzień Nauki Polskiej

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “eM: Gigantyczny sukces studentów Politechniki Świętokrzyskiej w USA. Byli bezkonkurencyjni!”

  1. Cyrus pisze:

    Brawo, brawo, brawo! To się nazywa sukces! Wygrać konkurs międzynarodowy a nie być laureatem lokalnch ustawek, hahaha!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl