? Eko Kalendarz: 21 marca - Dzień Wierzby. Przyjaciele Drzew sadźmy wierzby! - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

? Eko Kalendarz: 21 marca – Dzień Wierzby. Przyjaciele Drzew sadźmy wierzby!

21 marca 2024 | EkoKalendarz.pl Karolina Baranowska / PrzyjacieleDrzew fb 16.03.2021 / Jarosław Kruk 20.03.2021; 21.03.2022; 21.03.2024 | | 4 komentarze
Jeśli 21 marca wybierzecie się na spacer do lasu lub nad wodę by topić Marzannę, pamiętajcie o drzewach, które w tym dniu również obchodzą swoje święto. 21 marca to także Dzień Wierzby. W Polsce obecnych jest 28 gatunków wierzby, najczęściej spotykane to wierzba biała, wierzba krucha i wierzba wiciowa. Wierzba przez lata była charakterystycznym elementem polskiego, wiejskiego krajobrazu. Drzewa te sadzane były na miedzach, wzdłuż dróg, na polach, a jako lubiące wilgoć rosły też nad brzegami strumieni, rzek i stawów oraz na mokradłach, tworząc skupiska leśne zwane łęgami.czytamy na @stronie EkoKalendarz.pl
Dzień Wierzby ?https://bit.ly/3lufSKv?! Przyjaciele Drzew sadźmy wierzby ?! Można kupić, można samemu zrobić sadzonkę – to proste. Pamiętajcie, że wierzby lubią wilgotną ziemię. Warto też posadzić je w takim miejscu, gdzie nikt ich nie zniszczy (np. uzgadniając z właścicielem, zarządcą terenu). My tego dnia w Parku Przyjaciół Drzew (za zgodą ZZM Zielony Wrocław) posadzimy wierzbę białą /Salix alba/ odmiany płaczącej jako symbol opłakanej ?sytuacji drzew w Polsce. Umieszczajcie swoje relacje (fotografie, filmy, memy, wiersze etc.) w sieci oznaczając je #PrzyjacieleDrzew? Moc jest w nas… i w drzewach. – zachęcają autorzy  fb’profilu PrzyjacieleDrzew  ♂

Niestety, obecnie znikają z krajobrazu. – informuje pani Karolina Baranowska w dalszej części artykułu na @ EkoKalendarz.pl.  Brzegi rzek przy których rosły łęgi wierzbowo-topolowe są regulowane i utwardzane, mechanizacja rolnictwa przyczyniła się do wycinania zadrzewień śródpolnych których elementem były wierzby, znikają też wierzby przydrożne.

? Podejmij wyzwanie:
Zasadź wierzbę. To nie jest wcale trudne. Nie musisz nawet kupować sadzonki. Jak to zrobić? Wczesną wiosną kiedy ziemia nie będzie już zamrożona utnij z wierzby gałązkę o średnicy 0,5 – 1 cm i długości około 50 cm. Znajdź miejsce, gdzie chcesz zasadzić wierzbę (pamiętaj, że lubi ona wilgotne podłoże), zrób śrubokrętem długi na około 20 cm dołek, włóż w niego gałązkę i jeśli jest taka potrzeba zasyp zbyt duży dołek. Odwiedzaj swoją sadzonkę w czasie suchych i gorących dni i podlewaj ją. Na wiosnę następnego roku na Twojej sadzonce powinny pojawić się pierwsze listki. Powodzenia!

Zanikanie wierzb zubaża krajobraz, ale co ważniejsze, wpływa również na spadek bioróżnorodności. Wierzby i tworzone przez nie skupiska są bowiem znakomitym siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt. W łęgach wierzbowych gniazduje ponad 100 gatunków ptaków, a pojedyncze drzewa śródpolne (zwłaszcza wierzby głowiaste) są niezastąpionym schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Wierzba jest chyba jedynym gatunkiem drzewa, które dobrze znosi ogławianie czyli regularne przycinanie, podczas którego usuwa się wszystkie gałęzie z czubka drzewa. W jej przypadku jest to nawet zabieg wskazany. Ogławia się przede wszystkim wierzby białe i kruche.

W wyniku regularnego ogławiania tworzy się charakterystyczne zgrubienie na czubku pnia, tak zwana głowa. Gałęzie wierzby bardzo szybko odrastają, zabieg taki powinno się powtarzać co 3-5 lat. Nieogławiane przez wiele lat wierzby są narażone na złamanie lub rozłupanie przez wiatr, ich drewno jest bowiem kruche i łatwo próchnieje. W głowiastych wierzbach tworzą się liczne pęknięcia i szczeliny, które są znakomitym siedliskiem dla wielu gatunków ptaków, w wierzbach swoje schronienie znajdują sikory, mazurki, pliszki ale także coraz rzadziej spotykane dudki, kraski czy pójdźki.

W ich miękkim drewnie chętnie kują też dziuple dzięcioły a w gęstych gałęziach budują gniazda grzywacze, drozdy i wiele innych gatunków ptaków. Jednak nie tylko ptaki mają pożytek z wierzb. W ich spękanych pniach chowają się zające, jeże i gryzonie, w wypróchniałym drewnie chętnie zimują padalce. Wcześnie kwitnące wierzby stanowią źródło pożywienia dla trzmieli i innych owadów zapylających, zapewniają im też schronienie.

○ Pójdźka jest jednym z gatunków ptaków, które często gnieżdżą się w gałęziach wierzb. / Zdjęcie autorstwa Casa OlibanCC BY-NC-SA 2.0 ; źródlo: ekokalendarz.pl

Wierzby cenne są dla przyrody również z innych powodów. Rosnące nad brzegami rzek umacniają je, regulują poziom wody a także oczyszczają wodę i glebę. Drzewa te mają wysokie właściwości absorpcyjne, są bardzo efektywne w wychwytywaniu z gleby i wody metali ciężkich i toksycznych związków. Korzenie wierzby wychwytują nawet 80 % zanieczyszczeń, mogą więc świetnie sprawdzać się w rekultywacji wód i gruntów. Właściwości te są wykorzystywane w roślinnych oczyszczalniach ścieków.

Gałęzie wierzby wykorzystuje się też współcześnie jako biomasę, powstają całe plantacje krzewiastej odmiany wierzby wiciowej tzw. wierzby energetycznej. Wykorzystuje się ją w instalacjach produkujących energię cieplną i elektryczną. Pozyskiwana w ten sposób energia jest czystsza, niż energia pochodząca z węgla, nie generuje tak wielu szkodliwych substancji i bazuje na szybko odtwarzającym się, naturalnym paliwie. Wierzba energetyczna to jedyny gatunek wierzby, który… – cały artykuł na źródłowej stronie EkoKalendarz.pl ♂

 

? ??  21 marca – Dzień Wierzby – Przyjaciele Drzew sadźmy wierzby!  ???

 


Jarosław Kruk:  Wierzba♂ to wyjątkowe drzewo, to roślina głęboko wpisana w polską tradycję, kulturę i krajobraz. Kiedyś była bardzo popularnym „odnawialnym źródłem energii”. Obcinane co jakiś czas jej szybko rosnące gałęzie służyły za łatwo dostępny materiał opałowy. Dlatego wierzba była licznie sadzona, bardzo często wzdłuż wiejskich dróg. Dziś, gdy zmieniły się trasy szlaków komunikacyjnych, spotykane jakby w szczerym polu wierzby, podobnie jak i świątki, wskazują przebieg dawnych dróg.

>> Malowana Wieś Zalipie – Zagroda Felicji Curyłowej i Dom Malarek w kolorowych kwiatach <<

Inną ważną cechą jaką wykorzystywali dawniejsi gospodarze, to według moich obserwacji zdolność przyciągania wyładowań atmosferycznych. Posiadają ją zwłaszcza drzewa „strzyżone na jeża”. Z ich „głów” wyrastają gęsto, proste jak szprychy gałęzie, które jak podejrzewam, przyciągają pioruny niczym piorunochron. Skąd moja teoria? Otóż dwie dekady temu, przez kilka lat jeździłem konno. Z tej racji byłem częstym gościem u śp. państwa Renaty i Roberta Marców na Wolicy. Pewnego razu, gdy zawitałem do nich nazajutrz po gwałtownej nocnej burzy, powiedzieli mi bym poszedł na tył padoku i zobaczył ślady jakie pozostawił jeden z piorunów. Stało tam blisko siebie kilka strzelistych topoli i jedna „jeżowata”, dużo niższa, wierzba. I to właśnie w to drzewo strzelił piorun, a nie w wysmukłe, śmigłe topole! Pamiątką wyładowania była wyrwana wzdłuż pnia dość głęboka bruzda. O sile jaka temu towarzyszyła świadczyły pokaźne drzazgi-odłamki, które wyłupane z kłody przebiły solidną siatkę pobliskiego ogrodzenia w kilku miejscach i leżały w znacznej odległości. Zafrapowało mnie to bardzo, bo powszechnie się przecież uważa, że pioruny ustrzelają w najwyższe obiekty, a tu proszę, wyładowanie dosięgło niską wierzbę a ominęło kilka razy wyższe topole rosnące tuż obok niej.

Przypomniałem sobie wtedy doświadczenie z elektrostatyki na lekcji fizyki, z użyciem generatora van de Graaffa♂ i pomyślałem, że ta „szprychowata” korona wierzby bardzo przypomina czaszę tego urządzenia i zapewne ma to jakiś wpływ na „przyciąganie” piorunów.

Myślę, że może tak być i właśnie między innymi dlatego wierzby – jak można to zobaczyć na przykład w „malowanej wsi” Zalipie – sadzone były dawniej często opodal domów i zabudowań wiejskich – prawdopodobnie też jako naturalne odgromniki.

Niestety, odwiedzając różne miejsca na przestrzeni mijających lat dostrzegam, że wierzb jest coraz mniej w naszym krajobrazie… Szkoda….

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: Konkurs fotograficzny „Wierzba w krajobrazie Ponidzia” rozstrzygnięty. A wierzb coraz mniej…

PR: Lipa św. Jana Nepomucena rosnąca w Dulczy Wielkiej, ok. 50 km od BZ, kandydatką w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.| JKR: A w Busku przy Rafale rżną, rżną, rżną…

RADIO BIAŁYSTOK: Prawie 250-letnia sosna z Mielnika jest w dobrym stanie – ocenili specjaliści

noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę

Małpiak-siekierezada: rewitalizacja, karczunek czy rabunek?

? nm: Wycinka jesionów w centrum Buska-Zdroju budzi kontrowersje. Burmistrz: – To zgodne z prawem

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “? Eko Kalendarz: 21 marca – Dzień Wierzby. Przyjaciele Drzew sadźmy wierzby!”

  1. Drodzy czytelnicy czy zostaliśmy celowo wprowadzeni w błąd czy redaktor Kruk jest nierzetelnym redaktorem który pisze byle pisać bez sprawdzenia? pisze:

    Drodzy czytelnicy tak jak w tytule.
    Ulica Czernikiewicza kosztowała 687 175, 02 zł a nie jak to napisał redaktor Kruk ponad 4 miliony.

    Te ponad 4 miliony to Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych -etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój.”

    Gdzie z tych ponad 4 milionów przez lata została przebudowana ulica Armii Krajowej.

  2. Do redakcji pisze:

    Przeprosi pan internautów ,mieszkańców gminy i władze gminy za celowe lub omyłkowe działanie na szkodę internautów ,mieszkańców gminy i władzy gminy w związku z pańskim osądem o domniemanym koszcie ulicy Czernikiewicza jakoby kosztowała ponad 4 miliony złotych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl