ED: Wielkie inwestycje nad zalewem w Radzanowie? Czy jest szansa na pieniądze? 1 lipca rusza kąpielisko - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Wielkie inwestycje nad zalewem w Radzanowie? Czy jest szansa na pieniądze? 1 lipca rusza kąpielisko

6 czerwca 2021 | Echo Dnia Michał Kolera 14.05.2021 / Jarosław Kruk 06.06.2021 | | 39 komentarzy

Władze miasta i gminy Busko-Zdrój mają nadzieję pozyskać ponad cztery miliony złotych dofinansowania na gigantyczną modernizację kąpieliska w Radzanowie. Dzięki tej inwestycji podbuski zalew stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Świętokrzyskiem. Z pewnością będzie przyciągał tłumy także z powiatów ościennych. – informuje portal Echo Dnia

Zalew w Radzanowie znajduje się nieco ponad dwa kilometry od granic Buska-Zdroju. Ma powierzchnię 11 hektarów (110 000 metrów kwadratowych). Kąpielisko funkcjonowało tu kiedyś, ale wskutek zanieczyszczenia wody oraz innych zaniedbań, zostało zamknięte kilka lat temu. Znajduje się tam jeden budynek, mogący służyć gastronomii, ale jego stan wskazuje, że nadaje się on jedynie do rozbiórki.

W tym roku władze Buska-Zdroju zamierzają otworzyć zalew dla fanów letnich kąpieli. – Wyniki badań wody dwóch kilku lat są w porządku. 1 lipca zamierzamy w końcu odpowiedzieć na apele mieszkańców i otworzyć kąpielisko po długiej przerwie – mówi Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju.

Zalew w Radzanowie ma być czynny przez lipiec i sierpień 2021. – Na razie Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji własnymi środkami czyści plażę, dosypuje piasku, odnawia boiska do piłki siatkowej. Być może wygospodarujemy też miejsce dla bazy gastronomicznej typu foodtrucki -mówi Michał Maroński.

Z początkiem września natomiast w Radzanowie gmina chciałaby rozpocząć bardziej zaawansowane prace. Na kwietniowej sesji rady miejskiej radni zaaprobowali to jednogłośnie. Urzędnicy gminni złożyli już do wojewody świętokrzyskiego wniosek o uzyskanie środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Są to rządowe pieniądze na inwestycje gmin. Samorządy mogą je inwestować w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

Wnioskowana kwota to 4 473 000 złotych. Za te pieniądze samorząd chce przeprowadzić przebudowę zbiornika wodnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, stworzyć dla mieszkańców i gości szeroki, bezpieczny dostęp do rekreacji i sportu. Na miejscu mają być miejsca na biwakowanie, kajaki, być może rowerki wodne. Na powstać monitoring i ogrodzenie. Zbiornik będzie służył również jako retencyjny, podczas opadów i suszy. Znajdzie się tam miejsce dla małej gastronomii. Zakończenie inwestycji, jeśli gmina otrzyma na nią pieniądze, zaplanowano na… – cały artykuł na źródłowej stronie Echa Dnia

Mapa okolic Buska-Zdroju, skala 1-25 000, Wojskowy Instytut Geograficzny, Warszawa 1944

◙ Podobne informacje:

Radny Łukasz Szumilas: Interpelacja: „Radzanów – miejsce rekreacji i wypoczynku dla rodzin oraz turystów” – 18.02.2019 r.

Interpelacje radnych: Magdalena Konieczna-Różycka odnośnie Kąpieliska Radzanów

RK: Narciarze wodni z Pińczowa będą ćwiczyli na rekreacyjnym zbiorniku w Radzanowie koło Buska

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

39 odpowiedzi na “ED: Wielkie inwestycje nad zalewem w Radzanowie? Czy jest szansa na pieniądze? 1 lipca rusza kąpielisko”

 1. fx pisze:

  No brawo! Byle tylko woda trzymała czystość.

 2. Justyna pisze:

  Nie czytałam ale słowo ” Radzanów ” az mną wstrzasnelo. I słowo : fuuuj. Nigdy tam nie pójdę sama a co dopiero z rodziną. ??

 3. krecz pisze:

  No prosze zero komentarza Pana redaktora, czyżby nie pan tak mocno opisywał tu wlodarzy, że Radzanów zamkniety. Brawo za dobry pomysl, fakt badania wody będą pytanie tylko czy sami tez zadbamy o to by bylo milo i przyjemnie. Mysle ze nie zabraknie koszy i toalet bo to podstawa. Napewno to dobry kierunek i tak trzymac!!!!

 4. xyz pisze:

  Wedle uchwały rady miasta z 2017 . Zbiornik Retencyjno – Rekreacyjny w Radzanowie, położony w miejscowości Radzanów, zwany w dalszej części regulaminu „Zalewem Radzanów”, jest obiektem użyteczności publicznej stanowiącym własność Gminy Busko-Zdrój

  Skoro retencyjny to większa ulewa i owy „zalew” zasilony zostanie wodą która zawierać będzie większość pierwiastków z tablicy Mendelejewa.Po drugie poziom wody w tym obiekcie powinien być jak najniższy aby mógł przyjąć jak najwięcej ilość wody podczas anomalii pogodowych które nawiedzają te rejony. O konsekwencjach utrzymywania wysokiego poziomu wody dla wygody użytkowników przekonują się co jakiś czas mieszkańcy Radzanowa kiedy ich posesje i domy są zalewane.

 5. H2O pisze:

  Pierwsze słyszę, że woda w Radzanowie jest czysta na tyle by było można się kąpać. Czy przypadkiem z czystością wody w Radzanowie nie jest tak jak chyba jest z zachorowalnością na C19, że gdy potrzeba by woda była czysta to stosowne badania pokazują, że jest czysta, a gdy potrzeba by była brudna to stosowne badania pokazują, że oczywiście jest brudna? Pojawiła się możliwość dostania dużej kasy na rewitalizację zbiornika, którą oczywiście wykonają odpowiednie firmy, to brudna przez lata woda nagle w cudowny sposób oczyściła się, hahaha 🙂

 6. Krystian pisze:

  4 kipry piachu budowlanego to te wielkie inwestycje . W Radzanowie…

 7. czuj pisze:

  Rewitalizacja Radzanowa zapoczątkowana za czasów burmistrza Komendy to była inwestycja od początku skazana na niepowodzenie, podobnie jak zawracanie kijem Wisły. Zbiornik wodny w Radzanowie jest docelową naturalną zlewnią wszelkich wód spływających do niego z dużego obszaru: Szczaworyż, Pęczelice, Skotniki, Radzanów. Wszelkich wód i wszystkiego co z nimi spływa z pól, szamb, dróg itd. Wszelkie opryski, nawozy, wszelkiego rodzaju chemia wraz z deszczówką spływają do Radzanowa. Więc woda w nim zawsze będzie skażona. Z pewnością nie zmieni tego kilka wywrotek nowego piachu. Uważam, że Rewitalizacja Radzanowa to była matka wszystkich następnych Rewitalizacji, których celem w mojej opinii nie było i nie jest zrealizowanie głoszonych zamierzeń, ale wypompowanie pod ich płaszczykiem na konta właściwych osób kolejnych ogromnych środków z budżetu gminy. A dlaczego, jak i po co to tłumaczy pan Franciszek Rusak: https://infobusko.pl/fr-rewitalizacyjny-walec-czuj-stary-pies-szczeka/

 8. ROBI WRAŻENIE pisze:

  KOLEJNE MARNOTRAWSTO i SKOK NA KASĘ. By woda w zalewie była przyzwoita to najsampierw powinno się przed zbiornikiem wybudować oczyszczalnię wody i ścieków spływających wraz z nią. Bez tego Radzanów zawsze będzie szambem w którym będą bezskutecznie topione kolejne miliony złotych.

 9. xyz pisze:

  Jeszcze nie zrobione a juz krytykujecie… moze warto ruszyc 4 litery i na sesji podrzucic jakis pomysl z ktorego kazdy bylby zadowolony jak Szumilas i Konieczna mowili o Radzanowie to bylo narzekanie ze radni mowia a wladza nic nie robi a jak cos sie ruszylo to jest narzekanie ze jest robione… spojrzcie tylko jak „pieknie” jest w Pinczowie Staszowie czy Chmielniku ale tam jakos ludzie chyba tak nie narzekaja

 10. Kazek pisze:

  A w Radzanowie jak w Zdroju co roku remonty i rewitalizacje.

 11. xyz do xyz pisze:

  Jaki zatem masz pomysł aby woda znajdująca się w tym obiekcie nie była zanieczyszczana a to chyba podstawa aby obiekt mógł być używany bez szkody dla zdrowia. Próby oczyszczenia wody znamy już z stawu niemieckiego. Chyba że rewitalizacja zakończy się na etapie widokowym czyli przyjedz popatrz kup kiełbasę z samochodu i do domu.

 12. do powyzej pisze:

  nie jestem od tego zeby myslec jak oczysczac zalew kapalem sie tam jako dziecko 20 lat temu i widze ze ludzie tam morsuja i nie narzekaja na zdrowie… ja sie tylko ciesze ze kolejne miejsce w giminie bedzie ladne tak samo podoba mi sie teznia park zdrojowy fontanny itp nie krytykuje wszystkiego tylko widze jak wyglada Pinczow czy Staszow w porownaniu do Buska…

 13. do powyżej do do powyzej 7 CZERWCA 2021 O 13:18 pisze:

  „ja sie tylko ciesze ze kolejne miejsce w giminie bedzie ladne tak samo podoba mi sie teznia park zdrojowy fontanny itp” – owszem, patrząc powierzchownie na kolejne inwestycje w Busku można się cieszyć i chwalić. Gorzej się robi jak się się spojrzy całościowo, włączając spojrzenie ekonomiczne. Te niemal wszystkie inwestycje robione są z dużym udziałem kredytów, które zaciąga gmina, a które mieszkańcy w taki czy inny sposób kiedyś będą musieli spłacić i to z odsetkami. Nie ma przeproś. Sama tężnia kosztuje jak ktoś liczył w komentarzach ok 700 zł w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca od noworodka po starca. A do tego doliczyć trzeba kolejne zaciągane kredyty. No i należy mieć też na uwadze, ze te inwestycje nigdy się nie zwrócą, nigdy nie zarobią na siebie. Za to wszystko finalnie zapłacą mieszkańcy gminy w podatkach i innych opłatach.

 14. Leszek pisze:

  Busko inwestuje w dużym stopniu wizerunkowo i na kredyt, a jak to się kończy pokazuje ostatni przykład sprytnego bankstera ponoć z Buska, który w sobie znany sposób wydoił kilka banków na ponoć 1,5 mln. Gostek czas jakiś żył sobie bogato, a teraz bęc, kajdanki i przyjdzie mu chyba żyć za kratkami długie lata. Na dodatek do końca życia będzie nosił znamię złodzieja i będzie musiał bankom oddać zagrabioną kasę.

  „Policjanci zatrzymali pracownika banku. Chodzi o kradzież ogromnych pieniędzy http://busko.net.pl/policjanci-zatrzymali-pracownika-banku-chodzi-o-kradziez-ogromnych-pieniedzy,,2,1,1,10,32515,n.html

  W ręce funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wpadł w miniony weekend 42- letni mieszkaniec powiatu buskiego.
  Śledczy ustalili, że mężczyzna będąc pracownikiem jednego z banków na terenie gminy Chmielnik, najprawdopodobniej wykorzystywał swoją wiedzę, by notorycznie okradać instytucję. Jego proceder trwał od października ubiegłego roku, a straty spowodowane opiewają na kwotę blisko 1 mln złotych. Decyzją Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju zatrzymany najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
  Początek tej sprawy miał miejsce w ostatni piątek. Z policjantami z komisariatu w Chmielniku skontaktowała się 44- letnia pracownica jednego z banków. Zgłaszająca poinformowała o ujawnionych nieprawidłowościach, w efekcie których na koncie instytucji brakuje blisko 1 mln złotych. Ustalenia banku oraz policjantów wskazywały, że defraudacji musiała dokonać osoba, doskonale orientująca się w pracy systemów i mająca do nich dostęp. Tak podejrzenia padły na 42- letniego pracownika działu IT, pochodzącego z terenu powiatu buskiego. Mężczyzna został zatrzymany w ostatni weekend.
  Z ustaleń śledczych wynika, że nieuczciwy pracownik wyprowadzał pieniądze najprawdopodobniej od października ubiegłego roku. Wykorzystywał swoje uprawnienia i wiedzę, aby po przejęciu transzy pieniędzy, kasować z systemów ślady transakcji, tak by w pierwszej chwili nie zostały zauważone. W ten sposób okradł bank na kwotę co najmniej 960 tys. złotych. 42- latek usłyszał zarzut oszustwa i oszustwa komputerowego, w związku z kradzieżą pieniędzy znacznej ilości. We wtorek buski sąd przychylił się do wniosku i zastosował wobec zatrzymanego 3- miesięczny areszt”

 15. eH!De pisze:

  Odnośnie fontanny: czy ktoś wie dlaczego nie działa fontanna obok starostwa?

 16. krecz pisze:

  Prosze się nie obrażać ale co piszacy to inne spojrzenie. I tak cytat „wiadomo ze inwestycja sie nie zwróci” dziwne stwierdzenie, to ma slużyc ludziom a nie zwrotom, trzeba bylo byc w wikend tam jaka frajda dla dzieci i rodzin chodzi mi o tężnie!!!!! Ale redaktor Kruk byl w kielcach i nie chcial tego widziec lub szuka po Busku sensacji by znow dokopac. Burmistrzu kończ te inwestycje i zaczynaj nowe nie patrz na tych co piszą, że wynik ekonomiczny, że zadłużenie. Ci u góry rozdają kase na lewo i prawo leniom obibokom i patoli, a tu narzekania. Inflacja szaleje drożyzna, paliwo prawie 5.50 a tu nowe hity typu polski ład. Rób chlopie i niech redaktor Kruk ma chlop.z czego i o czym pisac bo bedzie nudno a tak opuści sobie troszke jadziku hihi.

 17. Andrzej do Krystian 7 CZERWCA 2021 O 09:46 pisze:

  W rozliczeniu póżniej to mogą być cuda niewidy i na tym polega biznes. A zaczyna się właśnie od kipry piachu.

 18. Krystian do Andrzej pisze:

  No jak wszystko w Busku. Coś co można zrobić za 50 000 zł bedzke kosztować 1 500 000 zł. Nie dziwię się że od 2 lat non stop w Busku gości się CBA

 19. Andrzej do Krystian pisze:

  Przecież Pawlaki rządzą w Busku nieprzerwalnie z dobrymi dla siebie rezultatami.

 20. Krystian do Andrzej pisze:

  nie tylko Pawlaki. Są jeszcze inne lemingi. Podoba mi się ze dużo robią. Bo widać postępy. Ale dlaczego tak drogo i dlaczego wciąż te same kopertowe firmy. Czekam na przebudowę BSCK za kilkadziesiąt milionów ? obiekt który chuja robi. A mógłby wiele robić.

 21. Andrzej do Krystian pisze:

  A jak myślisz,że te fury takie po 200 tyś. co jeżdżą po Busku i te Full wypas chaty na obżerzach to skąd się wzięły? Zatem to tajemnica Poliszynela.

 22. Krystian do Andrzej pisze:

  te domy to nic. Skąd nagle w 3 lata taki boom budowlany na te nowe osiedla i bloki. Czyżby sprzedaż gruntów miejskich i pozytywne decyzję zagospodarowania miejskiego przypadkiem ? Wg mnie największą porażka jest to ze umig nie robi nic w-zwiazku z tym aby sprowadzić kolej do miasta. Turystycznego. Wystarczy 2 km nowych torów. Nawet budynek dworca można połączyć i wybudować jeden peron. Technicznie banał do wykonania. Mentalnie trza czekać aż ktoś da w łapę.

 23. Andrzej do Krystian pisze:

  Tych peronów to nawet za 100 lat nie będzie a na pewno za naszej bytności. Musiałby znowu urodzić się jakiś Gierek albo Kwiatkowski żeby widzieć sens takiej inwestycji. Samorządy to doskonały wymysł korupcyjny ,bo wszystko po cichu można załatwić a góra nie musi wiedzieć. Jeszcze jak Pawlaki rządzą to hulaj dusza. I to z kadencji na kadencje. W następnych,choć daleko to też będą rządzić na bank bo Busko to ich bastion.

 24. Krystian do Andrzej pisze:

  takie miasto jak Busko to i kolej. I Północna obwodnica w trakcie DK73. Rozbudowa mieszkań dla młodych. Park przemysłu lekkiego obok Wełecza. To jest potrzebne. Te istniejące inwestycje tez są fajne. Ale potrzeba tego by mlodzi chcieli tu zostawać.

 25. Janusz pisze:

  W Radzanowie bywało fajnie, nawet kiedyś były wybory miss mokrego podkoszulka,mam nadzieje, że znów będzie można oko pocieszyć przy złocistym trunku? https://echodnia.eu/swietokrzyskie/szalone-wybory-miss-lata-w-radzanowie-byl-taniec-brzucha-i-orientalne-klimaty-video-zdjecia/ar/8678821

 26. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

  „kapalem sie tam jako dziecko 20 lat temu i widze ze ludzie tam morsuja i nie narzekaja na zdrowie…”

  Problem leży właśnie w tym, że pod względem kąpielowym Radzanów nadaje się TYLKO DO MORSOWANIA, bo zimą jakość tej wody rzeczywiście ujdzie.
  Ale wystarczy, że temperatura nieco wzrośnie powyżej zera i już na wiosnę jest dramat.

 27. Łukasz Nowak pisze:

  Krystian ma rację:

  „Wg mnie największą porażka jest to ze umig nie robi nic w-zwiazku z tym aby sprowadzić kolej do miasta. Turystycznego. Wystarczy 2 km nowych torów. Nawet budynek dworca można połączyć i wybudować jeden peron. Technicznie banał do wykonania.”

  Z tego kilometr ma wykonany nasyp, zamiast kładki nad Starkiewicza można było zbudować wiadukt kolejowy nad obwodnicą. Niestety, dalej stoi kilka domów, a to dlatego, że buscy radni przed kilkunastoma laty wykreślili z MPZP wpisaną tam wcześniej rezerwę pod przedłużenie kolei. Szkoda, bo nawet nowy budynek dworca nie byłby konieczny jeśli peron kolejowy byłby tuż obok MDA. Koszt pewnie wyszedłby zbliżony do łącznego kosztu tężni oraz kładki.

 28. Manfred Gorywoda pisze:

  Jak patrzę na to zdjęcie to aż prosi się żeby zgodnie z obecną linią partii ogłosić budowę przekopu czy kanału między zalewem a stawem PZW.
  Bardzo proszę o uroczyste kopanie słupka przez lokalnych przedstawicieli władz partyjnych i państwowych.

 29. do Manfreda pisze:

  W niedzielę w parku wokół tężni praca wrzała nie zważając na święto przy budowie okrętu morskiego.

  Wiadomo nie od wczoraj, że Busko to potęga morska.

  Aż prosi się o port na Maskalisie do cumowania okrętu podwodnego ze stoczni w Radomiu 🙂

 30. Cris pisze:

  W sumie, to komentarz nasuwa się sam-jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.Nie jestem zwolennikiem władzy, ale jej współczuję,co by nie robić to źle.Pamietam jak od lat Burmistrz mówił, że sprawa Radzanowa ruszy,jak bedzie możliwość pozyskania z zewnątrz.W tym wypadku uważam, że słowa dotrzymał.Co do domniemywamych przekrętów, to nie wierzę, żeby pod czujnym okiem Rady miejskiej, w której zasiadają Stróże Prawa oraz Pani Mecenas,dało się coś skręcić na lewo.Pozdrawiam.

 31. Do Manfred Gorywoda pisze:

  „Bardzo proszę o uroczyste kopanie słupka przez lokalnych przedstawicieli władz partyjnych i państwowych.”
  I kościelnych.

 32. profesor Rafał Wilczur pisze:

  Lokatorzy Kolonii Górka na dowód wdzięczności Gminie przekopią ten KANAŁ w czynie społecznym.

 33. Panie Burmiszczu kochany pisze:

  A mnie się marzy taka Wenecja w Buszczy i kanał z Radzanowa do Tężni i potem nad Karabosy. I ten statek co przepływa pod złotą kładką na Górce…

 34. I mamy kolejny kredycik, na 12 milionów... pisze:

  „Postępowanie:
  Udzielenie Gminie Busko – Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 12.000.000,00 zł”

  umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19993-postepowanie-udzielenie-gminie-busko-zdroj-kredytu-dlugoterminowego-do-wysokosci-12-000-000-00-zl.html

 35. I mamy kolejny kredycik, na 12 milionów... C. D. pisze:

  Żeby było jasne to dodam, że ten kredyt podobnie jak poprzednie kredyty, jest z terminem spłaty do 2039 roku!

  Informacja ta widnieje w SWZ (Specyfikacja Warunków Zamówienia), co cytuję poniżej:

  XXI. Projektowane postanowienia umowy w sprawie zamówienia publicznego,
  które zostaną wprowadzone do treści tej umowy.

  4. Odsetki za okres od dnia uruchomienia kredytu do końca całego okresu kredytowania naliczane będą w okresach miesięcznych i płatne kwartalnie, do 15 – go dnia następującego po danym kwartale, tj. 15 stycznia, 15 kwietnia, 15 lipca, 15 października, za wyjątkiem ostatniej raty odsetkowej, której termin przypada na dzień 31.12.2039 r. przy czym: jeżeli data spłaty kredytu lub odsetek przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

 36. Razem to już około 45 milionów kredytu... pisze:

  Pragnę przypomnieć, iż mamy kredyt z 2020 roku w kwocie około 30 mln zł. Teraz dojdzie 12 mln plus odsetki (około 3 mln porównując proporcjonalnie do tamtego kredytu), to razem będzie około 45 mln zł (na dzień dzisiejszy), a kadencja obecnej władzy kończy się dopiero za 2,5 roku.

  Jakby tego było mało, w planach na przyszły, 2022 rok, też jest wzięcie kredytu. Mówi o tym Uchwala Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach nr 24/2021 z dnia 26.01.2021.

  „Przetarg nieograniczony: Udzielenie Gminie Busko – Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 24.000.000,00 zł”

  umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19017-przetarg-nieograniczony-udzielenie-gminie-busko-zdroj-kredytu-dlugoterminowego-do-wysokosci-24-000-000-00-zl.html

  Ten kredyt to de facto prawie 30 MILIONÓW zł, bo jak widać po przeczytaniu „informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty”, do kwoty 24 milionów zł dodać należy koszt tego kredytu czyli jak dobrze rozumiem jest to oprocentowanie, w kwocie 5 758 521,95 zł.
  Zatem łącznie koszt tego kredytu to: 24 000 000 zł + 5 758 521,95 zł = 29 758 521,95 zł

 37. Skrecz pisze:

  Wniosek o rewitalizacje Radzanowa z funduszu dla Gmin na których istniały PGR został odrzucony a w tym głosowaniu Nivea Busko ma mniej głosów niż Pierzchnica. Więc raczej nic wielkiego z tego nie wyjdzie

 38. Zwykły czlowiek pisze:

  Nieźle przepalają pieniądze szarych ludzi. Krzesła by lepiej do szpitala kupili.

 39. Ekolog pisze:

  Woda w Zalewie Radzanowskim nie może być zanieczyszczona skoro występuje w nim obficie małż Skójka występujący tylko w czystych wodach i podlegający ścisłej ochronie gatunkowej z powodu rzadkości występowania! Należy ten fakt uwzględnć w planach rewitalizacji Zalewu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl