ED: Wielkie inwestycje nad zalewem w Radzanowie? Czy jest szansa na pieniądze? 1 lipca rusza kąpielisko
Zalew w Radzanowie znajduje się nieco ponad dwa kilometry od granic Buska-Zdroju. Ma powierzchnię 11 hektarów (110 000 metrów kwadratowych). Kąpielisko funkcjonowało tu kiedyś, ale wskutek zanieczyszczenia wody oraz innych zaniedbań, zostało zamknięte kilka lat temu. Znajduje się tam jeden budynek, mogący służyć gastronomii, ale jego stan wskazuje, że nadaje się on jedynie do rozbiórki.
W tym roku władze Buska-Zdroju zamierzają otworzyć zalew dla fanów letnich kąpieli. – Wyniki badań wody dwóch kilku lat są w porządku. 1 lipca zamierzamy w końcu odpowiedzieć na apele mieszkańców i otworzyć kąpielisko po długiej przerwie – mówi Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju.
Zalew w Radzanowie ma być czynny przez lipiec i sierpień 2021. – Na razie Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji własnymi środkami czyści plażę, dosypuje piasku, odnawia boiska do piłki siatkowej. Być może wygospodarujemy też miejsce dla bazy gastronomicznej typu foodtrucki -mówi Michał Maroński.
Z początkiem września natomiast w Radzanowie gmina chciałaby rozpocząć bardziej zaawansowane prace. Na kwietniowej sesji rady miejskiej radni zaaprobowali to jednogłośnie. Urzędnicy gminni złożyli już do wojewody świętokrzyskiego wniosek o uzyskanie środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Są to rządowe pieniądze na inwestycje gmin. Samorządy mogą je inwestować w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.
Wnioskowana kwota to 4 473 000 złotych. Za te pieniądze samorząd chce przeprowadzić przebudowę zbiornika wodnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, stworzyć dla mieszkańców i gości szeroki, bezpieczny dostęp do rekreacji i sportu. Na miejscu mają być miejsca na biwakowanie, kajaki, być może rowerki wodne. Na powstać monitoring i ogrodzenie. Zbiornik będzie służył również jako retencyjny, podczas opadów i suszy. Znajdzie się tam miejsce dla małej gastronomii. Zakończenie inwestycji, jeśli gmina otrzyma na nią pieniądze, zaplanowano na… – cały artykuł na źródłowej stronie Echa Dnia♂
◙ Podobne informacje:
Interpelacje radnych: Magdalena Konieczna-Różycka odnośnie Kąpieliska Radzanów
RK: Narciarze wodni z Pińczowa będą ćwiczyli na rekreacyjnym zbiorniku w Radzanowie koło Buska
36 odpowiedzi na “ED: Wielkie inwestycje nad zalewem w Radzanowie? Czy jest szansa na pieniądze? 1 lipca rusza kąpielisko”
No brawo! Byle tylko woda trzymała czystość.
Nie czytałam ale słowo ” Radzanów ” az mną wstrzasnelo. I słowo : fuuuj. Nigdy tam nie pójdę sama a co dopiero z rodziną. ??
No prosze zero komentarza Pana redaktora, czyżby nie pan tak mocno opisywał tu wlodarzy, że Radzanów zamkniety. Brawo za dobry pomysl, fakt badania wody będą pytanie tylko czy sami tez zadbamy o to by bylo milo i przyjemnie. Mysle ze nie zabraknie koszy i toalet bo to podstawa. Napewno to dobry kierunek i tak trzymac!!!!
Wedle uchwały rady miasta z 2017 . Zbiornik Retencyjno – Rekreacyjny w Radzanowie, położony w miejscowości Radzanów, zwany w dalszej części regulaminu „Zalewem Radzanów”, jest obiektem użyteczności publicznej stanowiącym własność Gminy Busko-Zdrój
Skoro retencyjny to większa ulewa i owy „zalew” zasilony zostanie wodą która zawierać będzie większość pierwiastków z tablicy Mendelejewa.Po drugie poziom wody w tym obiekcie powinien być jak najniższy aby mógł przyjąć jak najwięcej ilość wody podczas anomalii pogodowych które nawiedzają te rejony. O konsekwencjach utrzymywania wysokiego poziomu wody dla wygody użytkowników przekonują się co jakiś czas mieszkańcy Radzanowa kiedy ich posesje i domy są zalewane.
Pierwsze słyszę, że woda w Radzanowie jest czysta na tyle by było można się kąpać. Czy przypadkiem z czystością wody w Radzanowie nie jest tak jak chyba jest z zachorowalnością na C19, że gdy potrzeba by woda była czysta to stosowne badania pokazują, że jest czysta, a gdy potrzeba by była brudna to stosowne badania pokazują, że oczywiście jest brudna? Pojawiła się możliwość dostania dużej kasy na rewitalizację zbiornika, którą oczywiście wykonają odpowiednie firmy, to brudna przez lata woda nagle w cudowny sposób oczyściła się, hahaha 🙂
4 kipry piachu budowlanego to te wielkie inwestycje . W Radzanowie…
Rewitalizacja Radzanowa zapoczątkowana za czasów burmistrza Komendy to była inwestycja od początku skazana na niepowodzenie, podobnie jak zawracanie kijem Wisły. Zbiornik wodny w Radzanowie jest docelową naturalną zlewnią wszelkich wód spływających do niego z dużego obszaru: Szczaworyż, Pęczelice, Skotniki, Radzanów. Wszelkich wód i wszystkiego co z nimi spływa z pól, szamb, dróg itd. Wszelkie opryski, nawozy, wszelkiego rodzaju chemia wraz z deszczówką spływają do Radzanowa. Więc woda w nim zawsze będzie skażona. Z pewnością nie zmieni tego kilka wywrotek nowego piachu. Uważam, że Rewitalizacja Radzanowa to była matka wszystkich następnych Rewitalizacji, których celem w mojej opinii nie było i nie jest zrealizowanie głoszonych zamierzeń, ale wypompowanie pod ich płaszczykiem na konta właściwych osób kolejnych ogromnych środków z budżetu gminy. A dlaczego, jak i po co to tłumaczy pan Franciszek Rusak: https://infobusko.pl/fr-rewitalizacyjny-walec-czuj-stary-pies-szczeka/
Jeszcze nie zrobione a juz krytykujecie… moze warto ruszyc 4 litery i na sesji podrzucic jakis pomysl z ktorego kazdy bylby zadowolony jak Szumilas i Konieczna mowili o Radzanowie to bylo narzekanie ze radni mowia a wladza nic nie robi a jak cos sie ruszylo to jest narzekanie ze jest robione… spojrzcie tylko jak „pieknie” jest w Pinczowie Staszowie czy Chmielniku ale tam jakos ludzie chyba tak nie narzekaja
A w Radzanowie jak w Zdroju co roku remonty i rewitalizacje.
Jaki zatem masz pomysł aby woda znajdująca się w tym obiekcie nie była zanieczyszczana a to chyba podstawa aby obiekt mógł być używany bez szkody dla zdrowia. Próby oczyszczenia wody znamy już z stawu niemieckiego. Chyba że rewitalizacja zakończy się na etapie widokowym czyli przyjedz popatrz kup kiełbasę z samochodu i do domu.
nie jestem od tego zeby myslec jak oczysczac zalew kapalem sie tam jako dziecko 20 lat temu i widze ze ludzie tam morsuja i nie narzekaja na zdrowie… ja sie tylko ciesze ze kolejne miejsce w giminie bedzie ladne tak samo podoba mi sie teznia park zdrojowy fontanny itp nie krytykuje wszystkiego tylko widze jak wyglada Pinczow czy Staszow w porownaniu do Buska…
„ja sie tylko ciesze ze kolejne miejsce w giminie bedzie ladne tak samo podoba mi sie teznia park zdrojowy fontanny itp” – owszem, patrząc powierzchownie na kolejne inwestycje w Busku można się cieszyć i chwalić. Gorzej się robi jak się się spojrzy całościowo, włączając spojrzenie ekonomiczne. Te niemal wszystkie inwestycje robione są z dużym udziałem kredytów, które zaciąga gmina, a które mieszkańcy w taki czy inny sposób kiedyś będą musieli spłacić i to z odsetkami. Nie ma przeproś. Sama tężnia kosztuje jak ktoś liczył w komentarzach ok 700 zł w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca od noworodka po starca. A do tego doliczyć trzeba kolejne zaciągane kredyty. No i należy mieć też na uwadze, ze te inwestycje nigdy się nie zwrócą, nigdy nie zarobią na siebie. Za to wszystko finalnie zapłacą mieszkańcy gminy w podatkach i innych opłatach.
Odnośnie fontanny: czy ktoś wie dlaczego nie działa fontanna obok starostwa?
Prosze się nie obrażać ale co piszacy to inne spojrzenie. I tak cytat „wiadomo ze inwestycja sie nie zwróci” dziwne stwierdzenie, to ma slużyc ludziom a nie zwrotom, trzeba bylo byc w wikend tam jaka frajda dla dzieci i rodzin chodzi mi o tężnie!!!!! Ale redaktor Kruk byl w kielcach i nie chcial tego widziec lub szuka po Busku sensacji by znow dokopac. Burmistrzu kończ te inwestycje i zaczynaj nowe nie patrz na tych co piszą, że wynik ekonomiczny, że zadłużenie. Ci u góry rozdają kase na lewo i prawo leniom obibokom i patoli, a tu narzekania. Inflacja szaleje drożyzna, paliwo prawie 5.50 a tu nowe hity typu polski ład. Rób chlopie i niech redaktor Kruk ma chlop.z czego i o czym pisac bo bedzie nudno a tak opuści sobie troszke jadziku hihi.
W rozliczeniu póżniej to mogą być cuda niewidy i na tym polega biznes. A zaczyna się właśnie od kipry piachu.
Przecież Pawlaki rządzą w Busku nieprzerwalnie z dobrymi dla siebie rezultatami.
nie tylko Pawlaki. Są jeszcze inne lemingi. Podoba mi się ze dużo robią. Bo widać postępy. Ale dlaczego tak drogo i dlaczego wciąż te same kopertowe firmy. Czekam na przebudowę BSCK za kilkadziesiąt milionów ? obiekt który chuja robi. A mógłby wiele robić.
A jak myślisz,że te fury takie po 200 tyś. co jeżdżą po Busku i te Full wypas chaty na obżerzach to skąd się wzięły? Zatem to tajemnica Poliszynela.
te domy to nic. Skąd nagle w 3 lata taki boom budowlany na te nowe osiedla i bloki. Czyżby sprzedaż gruntów miejskich i pozytywne decyzję zagospodarowania miejskiego przypadkiem ? Wg mnie największą porażka jest to ze umig nie robi nic w-zwiazku z tym aby sprowadzić kolej do miasta. Turystycznego. Wystarczy 2 km nowych torów. Nawet budynek dworca można połączyć i wybudować jeden peron. Technicznie banał do wykonania. Mentalnie trza czekać aż ktoś da w łapę.
Tych peronów to nawet za 100 lat nie będzie a na pewno za naszej bytności. Musiałby znowu urodzić się jakiś Gierek albo Kwiatkowski żeby widzieć sens takiej inwestycji. Samorządy to doskonały wymysł korupcyjny ,bo wszystko po cichu można załatwić a góra nie musi wiedzieć. Jeszcze jak Pawlaki rządzą to hulaj dusza. I to z kadencji na kadencje. W następnych,choć daleko to też będą rządzić na bank bo Busko to ich bastion.
takie miasto jak Busko to i kolej. I Północna obwodnica w trakcie DK73. Rozbudowa mieszkań dla młodych. Park przemysłu lekkiego obok Wełecza. To jest potrzebne. Te istniejące inwestycje tez są fajne. Ale potrzeba tego by mlodzi chcieli tu zostawać.
W Radzanowie bywało fajnie, nawet kiedyś były wybory miss mokrego podkoszulka,mam nadzieje, że znów będzie można oko pocieszyć przy złocistym trunku? https://echodnia.eu/swietokrzyskie/szalone-wybory-miss-lata-w-radzanowie-byl-taniec-brzucha-i-orientalne-klimaty-video-zdjecia/ar/8678821
„kapalem sie tam jako dziecko 20 lat temu i widze ze ludzie tam morsuja i nie narzekaja na zdrowie…”
Problem leży właśnie w tym, że pod względem kąpielowym Radzanów nadaje się TYLKO DO MORSOWANIA, bo zimą jakość tej wody rzeczywiście ujdzie.
Ale wystarczy, że temperatura nieco wzrośnie powyżej zera i już na wiosnę jest dramat.
Krystian ma rację:
„Wg mnie największą porażka jest to ze umig nie robi nic w-zwiazku z tym aby sprowadzić kolej do miasta. Turystycznego. Wystarczy 2 km nowych torów. Nawet budynek dworca można połączyć i wybudować jeden peron. Technicznie banał do wykonania.”
Z tego kilometr ma wykonany nasyp, zamiast kładki nad Starkiewicza można było zbudować wiadukt kolejowy nad obwodnicą. Niestety, dalej stoi kilka domów, a to dlatego, że buscy radni przed kilkunastoma laty wykreślili z MPZP wpisaną tam wcześniej rezerwę pod przedłużenie kolei. Szkoda, bo nawet nowy budynek dworca nie byłby konieczny jeśli peron kolejowy byłby tuż obok MDA. Koszt pewnie wyszedłby zbliżony do łącznego kosztu tężni oraz kładki.
Jak patrzę na to zdjęcie to aż prosi się żeby zgodnie z obecną linią partii ogłosić budowę przekopu czy kanału między zalewem a stawem PZW.
Bardzo proszę o uroczyste kopanie słupka przez lokalnych przedstawicieli władz partyjnych i państwowych.
W niedzielę w parku wokół tężni praca wrzała nie zważając na święto przy budowie okrętu morskiego.
Wiadomo nie od wczoraj, że Busko to potęga morska.
Aż prosi się o port na Maskalisie do cumowania okrętu podwodnego ze stoczni w Radomiu 🙂
W sumie, to komentarz nasuwa się sam-jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.Nie jestem zwolennikiem władzy, ale jej współczuję,co by nie robić to źle.Pamietam jak od lat Burmistrz mówił, że sprawa Radzanowa ruszy,jak bedzie możliwość pozyskania z zewnątrz.W tym wypadku uważam, że słowa dotrzymał.Co do domniemywamych przekrętów, to nie wierzę, żeby pod czujnym okiem Rady miejskiej, w której zasiadają Stróże Prawa oraz Pani Mecenas,dało się coś skręcić na lewo.Pozdrawiam.
„Bardzo proszę o uroczyste kopanie słupka przez lokalnych przedstawicieli władz partyjnych i państwowych.”
I kościelnych.
Lokatorzy Kolonii Górka na dowód wdzięczności Gminie przekopią ten KANAŁ w czynie społecznym.
A mnie się marzy taka Wenecja w Buszczy i kanał z Radzanowa do Tężni i potem nad Karabosy. I ten statek co przepływa pod złotą kładką na Górce…
„Postępowanie:
Udzielenie Gminie Busko – Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 12.000.000,00 zł”
umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19993-postepowanie-udzielenie-gminie-busko-zdroj-kredytu-dlugoterminowego-do-wysokosci-12-000-000-00-zl.html
Żeby było jasne to dodam, że ten kredyt podobnie jak poprzednie kredyty, jest z terminem spłaty do 2039 roku!
Informacja ta widnieje w SWZ (Specyfikacja Warunków Zamówienia), co cytuję poniżej:
XXI. Projektowane postanowienia umowy w sprawie zamówienia publicznego,
które zostaną wprowadzone do treści tej umowy.
4. Odsetki za okres od dnia uruchomienia kredytu do końca całego okresu kredytowania naliczane będą w okresach miesięcznych i płatne kwartalnie, do 15 – go dnia następującego po danym kwartale, tj. 15 stycznia, 15 kwietnia, 15 lipca, 15 października, za wyjątkiem ostatniej raty odsetkowej, której termin przypada na dzień 31.12.2039 r. przy czym: jeżeli data spłaty kredytu lub odsetek przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
Pragnę przypomnieć, iż mamy kredyt z 2020 roku w kwocie około 30 mln zł. Teraz dojdzie 12 mln plus odsetki (około 3 mln porównując proporcjonalnie do tamtego kredytu), to razem będzie około 45 mln zł (na dzień dzisiejszy), a kadencja obecnej władzy kończy się dopiero za 2,5 roku.
Jakby tego było mało, w planach na przyszły, 2022 rok, też jest wzięcie kredytu. Mówi o tym Uchwala Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach nr 24/2021 z dnia 26.01.2021.
„Przetarg nieograniczony: Udzielenie Gminie Busko – Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 24.000.000,00 zł”
umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19017-przetarg-nieograniczony-udzielenie-gminie-busko-zdroj-kredytu-dlugoterminowego-do-wysokosci-24-000-000-00-zl.html
Ten kredyt to de facto prawie 30 MILIONÓW zł, bo jak widać po przeczytaniu „informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty”, do kwoty 24 milionów zł dodać należy koszt tego kredytu czyli jak dobrze rozumiem jest to oprocentowanie, w kwocie 5 758 521,95 zł.
Zatem łącznie koszt tego kredytu to: 24 000 000 zł + 5 758 521,95 zł = 29 758 521,95 zł
Wniosek o rewitalizacje Radzanowa z funduszu dla Gmin na których istniały PGR został odrzucony a w tym głosowaniu Nivea Busko ma mniej głosów niż Pierzchnica. Więc raczej nic wielkiego z tego nie wyjdzie
Nieźle przepalają pieniądze szarych ludzi. Krzesła by lepiej do szpitala kupili.
Woda w Zalewie Radzanowskim nie może być zanieczyszczona skoro występuje w nim obficie małż Skójka występujący tylko w czystych wodach i podlegający ścisłej ochronie gatunkowej z powodu rzadkości występowania! Należy ten fakt uwzględnć w planach rewitalizacji Zalewu.