Dębów ci w Busku dostatek? historia rocznicowego drzewka wicepremiera - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Dębów ci w Busku dostatek? historia rocznicowego drzewka wicepremiera

6 maja 2019 | Jarosław Kruk 06.05.2019 | | 5 komentarzy

W 2018 r. w całym kraju uroczyście obchodzono rocznicę 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednym z tradycyjnych  sposobów upamiętniania tego jubileuszu było sadzenie pamiątkowych drzew. Podobnie, choć nie do końca było i w Busku-Zdroju.

25 września 2018 r.

Krótka historia pamiątkowego dębu wicepremiera Jarosława Gowina posadzonego w Busku-Zdroju w ramach obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości wygląda następująco:

25 września 2018 r., przebywający w słonecznym mieście wicepremier przy okazji prezentacji popieranych przez Porozumienie kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych, jak napisane jest na infobusko.pl  –  „Opodal BPB, najpierw, na zieleńcu przy wjeździe na os. Andersa przy blasku fleszy i na pamiątkę 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę,  premier Jarosław Gowin posadził dąb swojego imienia.”

Napięty i modyfikowany w zależności od zmieniających się okoliczności scenariusz jesiennej kampanii, sprawił, że nie wystarczyło czasu by oficjalnie poprosić gospodarza miasta o lokalizację dla sadzonki. Miejsca czasowo udzielił dzierżawca działki opodal BPB.

22 stycznia 2019 r.

Łukasz Szumilas, kandydujący jesienią z poparciem wicepremiera, 22 stycznia 2019 r. w imieniu Stowarzyszenia Młode Busko  zwrócił się z pisemną prośbą do Burmistrza MiG Busko-Zdrój o wskazanie docelowego miejsca w mieście słońca, w które mógłby zostać przesadzony  „dąb Jarosława Gowina”:
„Stowarzyszenie „Młode Busko” zwraca się z uprzejmą prośbą o wskazanie właściwego miejsca na przesadzenie dębu v-ce Premiera RP Jarosława Gowina. Pan premier w związku ze swoją wizytą posadził przy ulicy Kościuszki w Busku-Zdroju dąb, który upamiętnia jego wizytę w naszym mieście. Pragniemy uhonorować we właściwy sposób premiera rządu i przesadzić drzewko w bardziej odpowiednie i reprezentacyjne miejsce. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do władz miasta o wskazanie odpowiedniej lokalizacji. W mieście istnieją dogodne lokalizacje jak np. Nowy Park Zdrojowy, Skwer Godzwona bądź teren Skate-Parku.”

Dwa tygodnie później radny otrzymał datowaną na 7 lutego 2019 r. odpowiedź burmistrza Waldemara Sikory:

7 lutego 2019 r.

„Odpowiadając na pismo z dn. 22 stycznia br. w sprawie wskazania na terenie Buska-Zdroju miejsca do przesadzenia drzewa informuję, że Gmina nie dysponuje dogodną lokalizacją do posadzenia drzewa z gatunku dąb.”

W zaistniałej sytuacji najmłodszy radny zwrócił się z pytaniem do burmistrza Wiślicy, startującego w jesiennych wyborach również z poparciem Jarosława Gowina, czy w królewskim mieście nad Nidą znajdzie się godne miejsce dla pamiątkowego pobratymca Bartka z Zagnańska. Włodarz Jarosław Jaworski od razu wyraził zgodę i 14 lutego, ostrożnie wykopane drzewko przewiezione zostało do tysiącletniego grodu.

14 lutego 2019 r.

Kilka dni później posadzono je na obecnym Placu króla Kazimierza Wielkiego.

Buski „Dąb 100-lecia niepodległości Jarosława Gowina” szczęśliwie zaczął nowy sezon wegetacji w Wiślicy, 9 maja 2019 r.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “Dębów ci w Busku dostatek? historia rocznicowego drzewka wicepremiera”

 1. Łukasz pisze:

  Czy po dzisiejszej wizycie „obrotowego” profesora Gowina (raz PO, raz PiS, byle „do pierwszego wystarczyło) też będzie jakieś upamiętnienie?

 2. Hard pisze:

  Zapiekanka oddająca pokłon drzewku…

  Tobie juź nawet lekarz nie pomoże!

 3. inspektor pisze:

  Do redakcji: Redaktor lepiej niech uważa na publikacje własne. W tym artykule zostały mocno naruszone przepisy RODO. Podano do wiadomości publicznej pełne dane adresowe Radnego Rady Miejskiej.

 4. xyz pisze:

  ojoj ale się porobiło „RODO” wymyślone po to aby nikt się nie dowiedział kto, co, komu, kiedy i za ile.

 5. Łukasz Jakub Szumilas pisze:

  W Busku-Zdroju oraz gminie nie ma gleby odpowiedniej dla gatunku dąb. Głupszej odpowiedzi i śmieszniejszego pisma jeszcze nie widziałem w wykonaniu niekompetentnych władz miasta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl