RK: Busko nie chce już być w KZC „Ponidzie” - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Busko nie chce już być w KZC „Ponidzie”

31 maja 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 30.05.2019 18:26 / Jarosław Kruk 30.05.2019 | | 7 komentarzy

Gmina Busko-Zdrój występuje z Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”. Stosowną uchwałę intencyjną większością głosów podjęła 30 maja Rada Miejska na VIII Sesji. 16 radnych było „za”. 4 radnych wstrzymało się od głosu.

VII Sesja RM Busko-Zdrój / źródło: Ponidzie TV

Komunalny Związek Ciepłownictwa „Ponidzie” w  Busku-Zdroju – jak podaje informacja zamieszczona na @stronie KZC –  powstał w 1992 roku. Zarządza źródłami ciepła i siecią ciepłowniczą dostarczającą ciepło i ciepłą wodę do odbiorców na terenie Buska Zdroju i Kazimierzy Wielkiej. Największymi odbiorcami są spółdzielnie mieszkaniowe, które pobierają ponad 70% produkowanego przez Związek ciepła. KZC od 25 lat czuwa nad właściwym funkcjonowaniem  infrastruktury ciepłowniczej. Zapewniamy odbiorcom wygodę, bezpieczeństwo i pewność dostaw. Zgodnie z założeniami nieustannie dążymy do rozwoju firmy, wykorzystując nowoczesne rozwiązania i technologie, modernizując istniejącą sieć oraz wdrażając rozwiązania efektywnie energetyczne.

„Taki krok pozwoli na efektywniejsze zarządzanie wyodrębnionym ze związku majątkiem oraz zwiększy możliwości gminy na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na budowę i remont sieci ciepłowniczych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miejskiej.

Jak informuje Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju, Komunalny Związek Ciepłownictwa „Ponidzie”, to jedyny tego typu twór prawny w Polsce, który działa w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym, a nie w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, czy na mocy prawa handlowego. Michał Maroński dodaje, że powoduje to bardzo dużo komplikacji, chociażby w przypadku pozyskiwania środków zewnętrznych, unijnych. Uniemożliwia swobodę działania. W związku z tym samorząd gminny zamierza powołać spółkę prawa handlowego.

– To kierunek najbardziej właściwy do dalszego rozwoju KZC „Ponidzie”. Jako Związek Międzygminny nie ma możliwości uzyskiwania dochodu. Natomiast spółka już może. To poszerza horyzonty i możliwości funkcjonowania takiej spółki zarówno w przypadku świadczenia usług zewnętrznych i poszerzaniu nie tylko oferty ciepłowniczej – mówi zastępca burmistrza.

Michał Maroński tłumaczy, że… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link 

 


Jarosław Kruk: I jak tu nie wierzyć, że przysłowia są mądrością narodu ?  W tym przypadku mamy wymowne potwierdzenie słów, iż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak się bowiem składa, że nowy wiceburmistrz, Michał Maroński, który dzisiaj tak przekonująco uzasadnia potrzebę przegłosowanej przez radnych zmiany, wystąpienia Buska z KZC „Ponidzie” i korzyści płynące z tego tytułu,  jeszcze do niedawna, przez blisko 2 lata pełnił funkcję… przewodniczącego Zarządu Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”.

Wśród dokonań jakie popełnił w tym czasie słyszałem i zapamiętałem dwa: – współudział w powstaniu upamiętniającego 730. rocznicę lokacji Buska-Zdroju muralu/malowidła na betonowym ogrodzeniu placu opałowego „Ponidzia” na osiedlu Sikorskiego„Lekcje ciepła” dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych.

Członkami Zgromadzenia KZC „Ponidzie” wg. informacji z @strony są:

1. Waldemar Sikora- Przewodniczący Zgromadzenia
2. Adam Bodzioch- Wiceprzewodniczący Zgromadzenia
3. Michał Kowalski- Członek Zgromadzenia
4. Jan Ozgowicz- Członek Zgromadzenia
5. Artur Prędki- Członek Zgromadzenia
6. Bogdan Błaszczyk- Członek Zgromadzenia
7. Jacek Lewicki- Członek Zgromadzenia
8. Jacek Skopowski- Członek Zgromadzenia
9. Marek Szmuc- Członek Zgromadzenia

Zarząd KZC „Ponidzie” w Busku Zdroju to:

1. Grzegorz Burchan – Przewodniczący Zarządu
2. Michał Kowalski – Zastępca Przewodniczącego Zarządu
3. Marek Szmuc – Członek Zarządu
4. Artur Prędki – Członek Zarządu

Intrygujące jest pytanie, co się takiego wydarzyło, że nagle przedstawiciele buskich władz samorządowych, będący równocześnie we władzach KZC „Ponidzie”  doznali olśnienia i postanowili o rozwodzie.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “RK: Busko nie chce już być w KZC „Ponidzie””

 1. Łukasz pisze:

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi zazwyczaj o pieniądze lub stanowiska. Według mnie jest prosta odpowiedź, otóż gdy firma się zbuszczy, to stanowiska w jej zarządzie i zgromadzeniu obsadzą w całości swoi a nie obcy. By żyło się lepiej!

 2. HaHa pisze:

  I jak tu nie wierzyć, że przysłowia są mądrością narodu ?
  Jeszcze się taki nie narodził co by krukowi dogodził.

 3. Darek pisze:

  „– To kierunek najbardziej właściwy do dalszego rozwoju KZC „Ponidzie”. Jako Związek Międzygminny nie ma możliwości uzyskiwania dochodu. Natomiast spółka już może.”

  -Czy teraz mieszkańcy będą płacić więcej za ciepło, skoro spółka zamierza osiągać dochody?

  -Na co mają być przeznaczone te dochody? Czy na bajońskie wynagrodzenia określonych osób?

 4. Darek pisze:

  W dalszej części artykułu na radio.kielce.pl czytamy:

  „Michał Maroński tłumaczy, że to będzie spółka miejska, działająca na podobnych zasadach, jak Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.”

  Warto przypomnieć, jak to za kadencji Jaśnie Pana Burmistrza Wąsowicza zrobiono to samo, czyli przekształcono MGZK (Miejsko-Gminny Zakład Komunalny) w MPGK Sp. z o.o. (Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

  Czym to skutkowało i skutkuje nadal? Wieloma kwestiami. Między innymi tym, że radni miejscy nie mają prawa kontrolować „komunalki”, ponieważ jest spółką prawa handlowego, a wcześniej mieli takie prawo, jak komunalka była jednostką miasta i gminy. (Taką informację otrzymałem bezpośredni od radnego, przy okazji rozmowy o „komunalce”).

  Warto tu też zwrócić uwagę z jednej strony na to, jak słono płacimy w Busku za wodę i ścieki, a z drugiej jak wysokie są na przykład zarobki Prezesa MPGK Krzysztofa Kryczki.
  Czy KZC Ponidzie po przekształceniu w spółkę pójdzie podobną drogą?
  ………………………………………………………..
  Polecam komentarze pod Sesją Rady Miasta z maja 2017 roku:

  http://chmielnik24.pl/_news.php?id=24596&page=125

  Tak dla przypomnienia… (2017-05-16 17:00:07 – IP: ***.59.89.160)

  Oświadczenia majątkowe na dzień 31.12.2015 (dochód roczny)

  Prezes MPGK Krzysztof Kryczka-144660,59 zł, co daje miesięcznie 12055,05 zł. (brutto)

  A tu dane z artykułu z dnia 09.12.2015 pt. „Ile zarabia się w rządzie? Premier Szydło dostaje mniej niż podlegli jej urzędnicy”, ze strony money.pl

  „Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Mateusz Morawiecki dostaną po 12 895 zł. Na rękę będzie to więc już ok. 8,75 tys. zł (bez dodatków stażowych).”
  „Jeszcze mniej zarabiają ministrowie. Ich standardowa pensja to 12,5 tys. zł brutto, czyli równe 8,5 tys. zł miesięcznie. Sekretarze stanu otrzymują 10 775 zł brutto (7425 zł na rękę), a podsekretarze stanu, czyli wiceministrowie, już tylko 9892 zł brutto (6860 zł na rękę).”

  A więc wynika z tego, że Pan Kryczka zarabia więcej niż sekretarze stanu i wiceministrowie i prawie tyle samo co ministrowie…
  ……………………………………………………………

  WODA / PODATKI (2017-05-16 16:58:40 – IP: ***.59.89.160)

  Ceny – (woda+ścieki-brutto) – porównanie:

  źródło – cenywody.pl

  KIELCE – 9,42 zł

  Busko Zdrój – 12,41 zł
  Stopnica – 10,24
  Chmielnik – 9,58 zł
  Pińczów – 8,64 zł
  Szydłów/Gmina – 7,47 zł
  Pacanów – 7,69 zł

  WARSZAWA-10,74 zł !!!
  ……………………………………………………..

 5. Konstanty pisze:

  Prosiłbym bardzo o wyjaśnienie słów p. Marońskiego: „Jako Związek Międzygminny nie ma możliwości uzyskiwania dochodu. Natomiast spółka już może” ?? szczerze przyznam nie rozumiem, dlaczego Związek Międzygminny nie może uzyskiwać dochodu?? to jakiś ewenement ekonomiczny czy interpretacja p. Marońskiego? Związek Międzygminny nie może a spółka już może??!! dziwne….

 6. Łukasz pisze:

  Jeśli jest tak jak pisze Darek, że po wyjściu Buska z KZC Ponidzie i powołaniu Buskiej Spółki Ciepłowniczej ( czy jak to się tam będzie zwać, w każdym razie spółki prawa handlowego do robienia tego samego co KZC ) radni miejscy staną się bezradni i nie będą mieli prawa jej kontrolować to nic innego jak utrata strategicznej jednostki i złotonośnej kury przez samorząd na własne życzenie!

  Czy to nie jest działanie na szkodę samorządu? według mnie tak.

  A jeśli tak, jeśli radni działają na szkodę samorządu to chyba nie jest w porządku, bo to jest jednocześnie działanie na szkodę mieszkańców. W tym momencie ta spółka „urywa się ze smyczy” samorządowi i zaczyna samodzielny byt. Czy będzie w tej sytuacji możliwość kontrolowania wysokości stawek za ciepło? wątpię.

  P. Maroński mówi, że w końcu będzie mogła ta spółka zarabiać – owszem , najprościej podnosząc opłaty bezkarnie. A jak już pojawi się ten ZYSK to co się będzie z nim działo? Kto będzie decydował co zrobić z tym zyskiem? Bo domyślam się, ż nie radnijuż bezradni.

  Będzie się działo! by żyło się lepiej!

 7. Ak pisze:

  Od chwili gdy nastał burmistrz W.Sikora w KZC Ponidzie zaczęło się dziać coś dziwnego to wybór nowego prezesa z Krakowa którego już po trzech miesiącach po cichu usunięto okazało się że ma wiele za uszami.Nowy wybrany to bawidamek i damski bokser też wiele nie wnosi więc powołano zausznika sikorki zasłynął jako artysta ogrodzeń placów opałowych. Co KZC zyskało a zwłaszcza pracownicy?? No cóż muszą oni jak i mieszkańcy spłacać wszystkie odprawy wyrokami sądowymi dla zwalnianych pracowników.Pytanie czy pracownik musi płacić za błędne decyzje burmistrza? I czy teraz nie będzie powtórki z rozrywki z tą różnicą że teraz zapłacą pracownicy i odbiorcy ciepła . Pytanie w imię czego i komu ma to służyć ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl