RK: Protest mieszkańców Palonek i Balic. Nie chcą „szlaku masztów telefonii” [AKTUALIZACJA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Protest mieszkańców Palonek i Balic. Nie chcą „szlaku masztów telefonii” [AKTUALIZACJA]

4 maja 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 30.04.2019 14:46 / Jarosław Kruk 04.05.2019 | | 4 komentarze

Mieszkańcy miejscowości Balice, Palonki i okolicznych sołectw nie chcą kolejnego masztu telefonii komórkowej w sąsiedztwie swoich domów. Walczą o powstrzymanie budowy, kolejnej w ich okolicy, 65-metrowej anteny. Sprawą zajęli się poseł Michał Cieślak z Porozumienia i radny sejmiku Maciej Gawin z PiS.

Mieszkańcy nie chcą kolejnego masztu telefonii komórkowej w sąsiedztwie swoich domów, 30.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mieszkającą w bliskim sąsiedztwie inwestycji Anna Sikora informuje dziennikarkę, że do tej pory z uwagi na XXI wiek i potrzebę takich inwestycji godzili się na budowę dwóch poprzednich masztów. Jednak w tym przypadku, maszt ma stanąć wbrew woli mieszkańców.

W pobliżu stoją już dwa nadajniki, obecnie trzeci jest w trakcie budowy, ponadto linia wysokiego napięcia o napięciu 4 tysięcy wolt znajduje się nad naszym domem. Wszystko stanęło pod znakiem zapytania. Co będzie jak zostanie wybudowany jeszcze jeden „kolos”? – mówi o planach budowy kolejnej wieży z nadajnikami, w przysiółku Przyborów w gminie Gnojno pani Jadwiga Urban, która  wraz ze swoją rodziną przeprowadziła się z miasta na wieś, żeby mieć spokój, ciszę, a przede wszystkim zdrowo żyć. Obecnie w jej sąsiedztwie ma stanąć 65 m stacja przekaźnikowa.  – My tu przebywamy 24 godziny na dobę. Co będzie jak dojdzie nam jeszcze jeden maszt emitujący kolejne promieniowanie? Strach mieszkać i żyć – stwierdza.

Sprawą zainteresowali się poseł Michał Cieślak z Porozumienia oraz Maciej Gawin radny sejmiku województwa świętokrzyskiego z PiS. Obydwaj zadeklarowali pomoc mieszkańcom. Reprezentująca parlamentarzystę Magdalena Konieczna-Różycka, radna rady miejskiej w Busku-Zdroju, zaznaczyła, że … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

8   Radio Kielce: – Palonki. Program „Interwencja” (08.05.2019)

 


JKR: To kolejny na naszym terenie społeczny protest przeciwko budowie masztów z nadajnikami telefonii komórkowej w bliskiej odległości od domów, wbrew woli lokalnych społeczności. Kolejny raz zastanawiam się więc, dlaczego ktoś mając do dyspozycji wiele miejsc, często o lepszym dla celów radiowych usytuowaniu, postanawia wznieść je opodal ludzkich siedzib?

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “RK: Protest mieszkańców Palonek i Balic. Nie chcą „szlaku masztów telefonii” [AKTUALIZACJA]”

  1. anty-MB pisze:

    W tekście RK pełno emocjonalnych wypowiedzi, mało konkretów.
    Redaktor kopiuj-wklej nie raczył uzupełnić tekstu o bardzo ważne informacje:
    Który operator buduje stację?
    Czy budowa już ruszyła?
    Jeśli tak, to dlaczego Cieślak i Gawin wcześniej nie interweniowali?
    Czy dlatego nie interweniowali, że było zbyt daleko do wyborów?
    Jakie działania zamierza podjąć radny Gawin? Z tego, co wiem te sprawy nie leżą w kompetencjach sejmiku województwa, w którym zasiada Gawin.
    Jakie kompetencje mają wszyscy wymienieni w tekście, by wypowiadać się na tematy związane z elektromagnetyzmem?

  2. anty-MB do redaktora stronki pogniłych śliwek pisze:

    Kolejne ważne pytanie: jaka jest moc nadajników – istniejących i budowanych?

  3. anty-MB pisze:

    Tekst rodem z brukowca: epatowanie wysokością masztów, gdy to MOC ma wpływ na potencjalną szkodliwość, a nie wysokość (w dodatku pomylona z wysokością anteny)!

    Wysoki masz akurat zmiejsza szkodliwość, bo zwiększa odległość anten od ludzi.

    Tak samo budzenie grozy linią o napięciu „4 tysięcy wolt” czyli 4 kV (są w ogóle u nas takie?). Trakcja na kolei jest pod 3 kV i większość nie boi się podróżować pociągami (w innych państwach na kolei jest nawet 25 kV!). Taki szumi czy gawin łażąc po Busku muszą co chwilę przechodzić po zakopanych w ziemi liniach 15 kV, a więc pod napięciem piętnastu tysięcy wolt!

    Podobno redaktorek tej stronki jest absolwentem polibudy, to powinien wiedzieć takie rzeczy!

  4. JA pisze:

    typowa cebule – a co ci szkodzi , telefonów nie używacie itd…. ciekawe czy chcieli by mieć koło własnego domu ???? bo lepiej u kogoś tylko nie ja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl