PR24: Jarosław Kaczyński: rzeź wołyńska była brutalnym ludobójstwem, trzeba się z tym rozliczyć
– Rzeź wołyńska to było ludobójstwo wyjątkowo wręcz brutalne, okrutne, jeszcze gorsze niż te niemieckie ludobójstwa. Trzeba się z tym rozliczyć, powiedzieć właściwe słowa i odnaleźć miejsca pochówku – podkreślił w sobotę w radiu RMF FM wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. – informuje 24.06.2023 portal PolskieRadio24.pl
Prezes PiS w RMF FM, zapytany w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą rzezi wołyńskiej, czy widzi możliwość polsko-ukraińskiego pojednania, zastrzegł, że jest to trudne.
>>> Pamięć o ludobójstwie na Wołyniu. Profesor Motyka: to jedyny temat, który jątrzy nasze relacje z Ukrainą <<<
• PolskieRadio24.pl [29.08.2022]: – 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach, wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Tamten dzień zapisał się w historii jako „krwawa niedziela”, Polaków mordowano również w kościołach, podczas mszy świętych.
Profesor Grzegorz Motyka wysoko ocenia stan wiedzy Polaków na temat ludobójstwa na Wołyniu. Jego zdaniem była ona obecna od dawna, a w ostatnim czasie została tylko potwierdzona. – Pamięć jest obecna w wielu polskich rodzinach. Film „Wołyń” ♂przypieczętował ostatecznie tę pamięć…♂
– Kiedy przyjdzie ta rocznica, a to już bardzo niedługo, trzeba powiedzieć, że to było ludobójstwo wyjątkowo wręcz brutalne, okrutne, jeszcze gorsze niż te niemieckie ludobójstwa. Trzeba się z tym rozliczyć. Trzeba powiedzieć tutaj właściwie słowa i trzeba jednocześnie odnaleźć tam, gdzie to się da, miejsca pochówku. Trzeba tych ludzi właściwie pochować, tak jak na to ludzie po prostu zasługują – powiedział Jarosław Kaczyński’.
>>> Kiedy odsłonięcie Rzezi Wołyńskiej? <<<
• SZTAFETA.pl [02.07.2023]: – Pomnik Rzeź Wołyńska nie zostanie odsłonięty w Domostawie’ w gminie Jarocin [g’mapa♂]w lipcu 2023 roku, w 80. rocznicę krwawej niedzieli, czyli fali masowych mordów ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Gmina dopiero niedawno otrzymała pozwolenie na budowę pomnika i technicznie nie jest możliwe, by zdążyła z wszystkimi pracami na tę rocznicę. Kiedy więc nastąpi odsłonięcie? – Może jesienią, a może dopiero w przyszłym roku – odpowiada Zbigniew Walczak, wójt gminy Jarocin i prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie.
Jego autorem jest pochodzący z Ulanowa artysta-rzeźbiarz Andrzej Pityński (1947-2020), przez lata mieszkający i tworzący w USA – jego dziełem jest m.in. stojąca w Stalowej Woli monumentalna rzeźba Patriota (JKR: również m.in. Katyń Memorial’ w Jersey City i Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie’).
Rzeź Wołyńska została odlana w 2018 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych, a fundatorem było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2 w Nowym Jorku. Rzeźba upamiętnia masowe i okrutne mordy na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej, dokonane w latach 1943-44 przez nacjonalistów z OUN-UPA, wspieranych często przez miejscową ukraińską ludność. 11 lipca br. minie 80 lat od wspomnianej krwawej niedzieli.Zbyt drastyczny czy okrutnie prawdziwy
Postawienia pomnika na swoim terenie odmawiały jednak kolejne miasta: Jelenia Góra, Stalowa Wola, Rzeszów, Kielce i Toruń. Argumentowano, że jest zbyt drastyczny w swojej wymowie, ponieważ jego ważnym elementem jest małe dziecko nadziane na długie, trójzębne widły, oraz główki dzieci wbite na sztachety. Elementy te umieszczone są w środku orła, mającego na skrzydłach nazwy spacyfikowanych miejscowości. Ostatecznie Rzeź Wołyńską wzięła pod swą pieczę gmina Jarocin w powiecie niżańskim i powołany w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.
– Przyznam, że irytujące jest dla mnie ciągłe podkreślanie drastycznej formy pomnika, jakkolwiek wiadomo, że nie oddaje nawet w niewielkim stopniu rzeczywistości ukraińskiego ludobójstwa – mówił „Sztafecie” w marcu br. wójt Zbigniew Walczak.
Z kolei sam autor monumentu, Andrzej Pityński, ujął to następująco…♂
Na pytanie, czy byłby gotów pojechać do Kijowa i powiedzieć to prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, odparł, że kiedyś powiedział to byłemu prezydentowi Petrze Poroszence w gmachu Sejmu, „i to nawet w formach może jeszcze bardziej zdecydowanych”.
„Żaden naród nie może zaakceptować ludobójstwa popełnionego na jego obywatelach”
– Ale w tej chwili nie sądzę, żebym tym pomógł temu, co jest w tej chwili także naszym głównym celem, czyli pokonaniu Rosji. Oni uważają, że w tym momencie nie mogą. Nie podzielam tego zdania, ale to oni prowadzą wojnę, oni giną na frontach, oni są bombardowani, niszczeni na różne sposoby. Wobec nich też zaplanowano, bo przecież taki był plan, ludobójstwo. Tak to trzeba określić – podkreślił Jarosław Kaczyński.
>>> Masakra w Buczy. Rosyjskie zbrodnie na Kijowszczyźnie <<<
• Polski Instytut Spraw Międzynarodowych [05.04.2022]: – Od pierwszych dni agresji Rosja używa terroru wobec ludności cywilnej jako strategii nacisku na ukraińskie społeczeństwo i władze. Świadectwem stosowania tej polityki stały się ujawnione na początku kwietnia br. zbrodnie w miejscowościach położonych pod Kijowem, m.in. w Buczy♂. Po zebraniu dowodów celem społeczności międzynarodowej powinno być pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób odpowiedzialnych za zbrodnie…♂
Dodał, że choć trzeba brać to pod uwagę, to nie można jednak zapominać ani się wycofywać. – Żaden naród nie może zaakceptować ludobójstwa popełnionego na jego obywatelach, i w ogóle nie może zaakceptować – jeżeli jest narodem i państwem cywilizowanym – żadnego ludobójstwa – powiedział wicepremier.
Rzeź wołyńska
80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia…- cały artykuł na źródłowej stornie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje:
Jedna odpowiedź do “PR24: Jarosław Kaczyński: rzeź wołyńska była brutalnym ludobójstwem, trzeba się z tym rozliczyć”
interesująco na temat Rzezi wołyńskiej, UPA i obecnych relacji mówi Witold Gadowski: https://youtu.be/MjPju2GIbZg