Kalendarium: 26 sierpnia 1943 partyzanci sowieccy podstępnie opanowali bazę oddziału AK Antoniego Burzyńskiego ps. Kmicic działającego na Wileńszczyźnie. Dowódcę i kilkudziesięciu jego żołnierzy zamordowali. „Mały Katyń nad Naroczą”
Sowieci nie wymordowali całego oddziału „Kmicica” – mieli w swych rękach około 200 partyzantów i personel pomocniczy, a zamordowano „tylko” około 80 osób obawiając się rozgłosu międzynarodowego po wykryciu zbrodni katyńskiej – mówi prof. dr. hab. Leszek Bednarczuk w rozmowie z PCh24.pl
Kajetan Rajski’: Panie Profesorze, kiedy i w jakim celu powstał Oddział Partyzantów Polskich „Kmicica” (Antoniego Burzyńskiego)?
prof. dr. hab. Leszek Bednarczuk: Pierwszy oddział partyzantów polskich na Wileńszczyźnie♂ powstał na przełomie 1942/1943r. w okolicach jeziora Narocz, by ochraniać ludność polską przed represjami okupanta i rabunkami partyzantów sowieckich, przejmować spalonych członków konspiracji z Wilna oraz demonstrować zbrojnie polską obecność na Wileńszczyźnie.
Czy mógłby Pan przedstawić sylwetkę dowódcy tego oddziału?
Organizatorem i komendantem oddziału był ppor. mgr Antoni Burzyński „Kmicic”’. Urodził się w 1911 roku Wilnie, gdzie po ukończeniu Gimnazjum Zygmunta Augusta i rocznej podchorążówce w 5 Pułku Piechoty Legionów jako plut. podch. (od 1938 podporucznik) podjął w 1934 roku pracę w komórce wojskowej w DOKP Wilno. Równolegle rozpoczął studia w Szkole Nauk Politycznych przy Instytucie Badawczym Europy Wschodniej, którą ukończył w czerwcu 1939 ze stopniem magistra, a znając kilka języków (m.in. turecki) myślał o pracy w dyplomacji.
>>> „Kmicic” – ofiara sowieckiej partyzantki <<<
PolskieRadio24.pl [26.08.2022]: – Nie spodziewał się podstępu, a gdy zrozumiał, że wpadł w zasadzkę było już za późno. Wraz z innymi oficerami odmówił współpracy na sowieckich warunkach i przypłacił to życiem…♂
We wrześniu 1939 uczestniczył w przygotowaniach do obrony Wilna jako adiutant ppłk. Stanisława Szyłejki. Po przekroczeniu granicy litewskiej został internowany Kułatowie (Kulatuva) pod Kownem, skąd wydostał się przy pomocy rodziny Oszurków, u których zamieszkał w Żejmach koło Kiejdan (stąd pseudonim „Kmicic”). Po przedostaniu się do Wilna działał w konspiracyjnym kole pułkowym 5 pp. leg. mjr. Antoniego Olechnowicza. W grudniu 1939 bierze ślub ze Stanisławą Bukowską (ps. „Sarenka”). Jesienią 1941 został aresztowany przez Saugumę (litewską policję bezpieczeństwa na usługach niemieckich), skąd został wykupiony i w 1942 przeniósł się do Świra, gdzie włączył się w działającą tu od 1940 konspiracją polską (batalion kadrowy „Światosław”, dowódca por. Józef Romejko – „Klin/Bita”, 1 kompania „Maks”, 2 kompania „Brzeg”, 3 kompania „Protazy”).
>>> Warszawa: sztandar oddziału „Kmicica” AK przekazany do Muzeum Wojska Polskiego <<<
DZIEJE.pl [22.08.2018] – Sztandar w życiu żołnierza przypomina dni chwały, ale też bólu – mówił w środę dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława, podczas przekazania przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej sztandaru oddziału por. A. Burzyńskiego, „Kmicica” , pierwszego Oddziału AK na terenie Wileńszczyzny…♂
Jak podkreślił dyrektor MWP, losy oddziału porucznika Antoniego Burzyńskiego, ps. Kmicic, „symbolizują tragizm losów polskich formacji zbrojnych na kresach II Rzeczypospolitej”.
Dlaczego „Kmicic” oparł swoją działalność o okolice jeziora Narocz?
W 1942 r. „Kmicic” za zgodą Komendy Okręgu przystąpił do tworzenia oddziału w okolicach jeziora Narocz’, które stanowiły dogodny teren do działań partyzanckich dzięki… – cała rozmowa na źródłowej stronie portalu PCh24.pl♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu
2 odpowiedzi na “Kalendarium: 26 sierpnia 1943 partyzanci sowieccy podstępnie opanowali bazę oddziału AK Antoniego Burzyńskiego ps. Kmicic działającego na Wileńszczyźnie. Dowódcę i kilkudziesięciu jego żołnierzy zamordowali. „Mały Katyń nad Naroczą””
czytając materiały o tzw. „wyzwoleniu” w 1945 i patrząc na to co dziś ruscy wyprawiają w Ukrainie dochodzę do wniosku, że prezydent Reagan słusznie nazwał ich „Imperium zła”
Polecam wysłuchanie poruszającej rozmowy dziennikarza Piotra Zychowicza z polskim żołnierzem sierż. Krzysztofem X walczącym od wiosny na Ukrainie z ruskim najeźdźcą opublikowanej 26 sierpnia 2022. Sierżant mówi dlaczego walczy z Rosją i mówi jakich potwornych i bestialskich czynów dopuszczają się ruscy żołdacy na Ukrainie. Mnie to przypomina jako żywo „wyzwalanie” Polski przez ruskich w 1944, 1945 i budowanie socjalizmu w latach późniejszych. Polecam: https://www.youtube.com/watch?v=CCcph9srHSw