Kalendarium: 26 lutego 1927 r. minister gen. Sławoj Składkowski podał do wiadomości publicznej oficjalny tekst Mazurka Dąbrowskiego – ten dzień uważa się za datę ustanowienia pieśni polskim hymnem
26 lutego 1927 roku minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj Składkowski podał do wiadomości publicznej oficjalny tekst Mazurka Dąbrowskiego – ten dzień uważa się za datę ustanowienia pieśni oficjalnym polskim hymnem państwowym. Mija 95. rocznica tego wydarzenia.
Mazurek Dąbrowskiego towarzyszył polskiemu orężu zarówno w powstaniu listopadowym, jak i powstaniu styczniowym. Pieśń pojawiła się również w Legionach Piłsudskiego i w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, a później już towarzyszyła polskim żołnierzom na frontach II wojny światowej jako oficjalny hymn.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że dyskusja nad ustanowieniem hymnu Polski była bardzo długa. – „Pierwsza brygada”♂ miała mniejsze szanse, aby stać się hymnem Polski. Była utworem środowiskowym, nie była pieśnią, która jednoczyła. Jednocześnie Mazurek Dąbrowskiego był utworem legionowym, aczkolwiek innych legionów. Z kolei „Rota”♂ ze zwrotką „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz” mogła wywoływać dyplomatyczne nieporozumienia. Tymczasem tekst Wybickiego był sentymentalny, historyczny, bezpieczny i jednocześnie nawiązujący do odzyskania niepodległości – prof. Wiesław Wysocki.
Kompozytor muzyki obecnego hymnu państwowego do dziś pozostaje nieznany. Wbrew przypuszczeniom nie jest nim… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje:
PR: Szkarłat, pąs czy karmazyn? Barwy polskiej flagi pod lupą
Kalendarium: 10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem