11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2021 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 11.11.2021 | | 0 komentarzy

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 , przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski, pierwszy premier po odzyskaniu niepodległości przez Polskę , opisał to słowami:

>>>  Święto Niepodległości w Polskim Radiu  <<<
PolskieRadio24.pl [10.11.2021]: – Na czym polega patriotyzm współczesnych artystów oraz jak zaszczepiany jest w dzieciach a także poszanowanie dla historii i kultury ojczyzny. Reportaż o 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. W południe „Niepodległa do hymnu” i transmisja z uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Koncerty: „Chopin – Norwid – Niemen” z Teatru Narodowego oraz „Nie tylko Elegia – Baczyński” Grzegorza Wilka ze studia A. Osieckiej. Zapraszamy!♂

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)

źródło: Wikipedia – więcej po kliknięciu na link


 

>>>  Święto Niepodległości. 10 sukcesów II RP, o których mogłeś/-aś nie wiedzieć  <<<
PolskieRadio24.pl [11.11.2021]: – Odzyskanie w 1918 r. niepodległości oznaczało dla Polaków nie tylko wielką radość, ale też wielką pracę. Polska nie miała lekkiego startu. Sąsiedzi nie byli zadowoleni z jej odrodzenia, lata zaborów i prowadzona na jej terenie I wojna światowa odcisnęły się mocno na społeczeństwie i gospodarce. Mimo to obywatele II RP zdobyli się na kilka spektakularnych sukcesów. Przedstawiamy wybór dziesięciu z nich…♂

* * *

>>>  Premiera albumu Polskiego Radia „Pieśni polskich powstań narodowych”  <<<
PolskieRadio.pl [07.11.2018]: – Album zawiera 60 najpiękniejszych i najbardziej popularnych pieśni powstałych podczas polskich powstań narodowych, w pięknym opracowaniu znakomitego kompozytora i aranżera Włodzimierza Korcza.

„Pieśni polskich powstań narodowych” to pięciopłytowy, ekskluzywnie wydany przez Polskie Radio album zawierający:

• PIEŚNI POWSTANIA LISTOPADOWEGO
• PIEŚNI POWSTANIA STYCZNIOWEGO
• PIEŚNI LEGIONOWE I UŁAŃSKIE
• PIEŚNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
• MAZURKA DĄBROWSKIEGO W HISTORYCZNYCH NAGRANIACH Z ARCHIWUM POLSKIEGO RADIA

Wykonawcami wszystkich utworów na czterech pierwszych płytach jest Filharmonia im. Romualda Traugutta – zespół założony w 1983 roku przez muzykologa śp. Tadeusza Kaczyńskiego, stawiający sobie za cel upowszechnianie i kultywowanie polskich pieśni patriotycznych.

Pieśni zaaranżowane są na zespół instrumentalny, chór i głosy solowe. Wśród solistów znajdują się zarówno wybitni śpiewacy operowi tacy jak między innymi: Olga Pasiecznik, Robert Gierlach, Anna Lubańska, Andrzej Lampert, Dorota Lachowicz, Witold Żołądkiewicz, jak również znane piosenkarki: Alicja Majewska i Dorota Osińska.

Piąta płyta albumu zawiera kilkadziesiąt wersji Mazurka Dąbrowskiego w historycznych nagraniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia.

Album PIEŚNI POLSKICH POWSTAŃ NARODOWYCH wydany przez Polskie Radio pod Patronatem Biura Programu Niepodległa, to kanon polskich pieśni patriotycznych, które powinien znać każdy Polak…♂


 

 >>>   Groby Ojców Niepodległości. Gdzie można je znaleźć? [INFOGRAFIKA] <<<
PolskieRadio24.pl [01.11.2021]

? Czy wiesz, że: Na buskim cmentarzu parafialnym przy ul. Langiewicza♂ spoczywa kapelmistrz orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, pierwszy wykonawca i aranżer Marsza I Brygady (My, Pierwsza Brygada), prawdopodobny autor muzyki do tego utworu, kapitan Andrzej Brzuchal-Sikorski.

Kapelmistrz, przeniesiony w stan spoczynku z dniem 31 grudnia 1926 r., w 1930 r. przybył na Ponidzie i zamieszkał we wsi Siesławice koło Buska-Zdroju u rodziny Lotków. Kilka ostatnich miesięcy przed śmiercią spędził u państwa Banasiewiczów w Busku-Zdroju. Na jego pogrzebie przybyły trzy orkiestry dęte: 4 Pułku Piechoty Legionów z KielcOSP Busko i OSP Kielce. Pożegnany został melodią Marsza kieleckiego nr 10. Spoczywa na Cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju♂.

 


Jarosław Kruk: Na różne sposoby Polacy świętują ten wyjątkowy dzień, mnie mile zaskoczył w 2018 r. subtelny „patriotyczny” makijaż jednej z uczestniczek warszawskiego Marszu Niepodległości oraz duża ilość rodzin z dziećmi biorących w nim udział 😉


>>  „To był najbezpieczniejszy Marsz Niepodległości w historii”. Szef MSWiA dziękuje organizatorom i uczestnikom  <<<

PolskieRadio24.pl [11.11.2021]: – Szef MSWiA Mariusz Kamiński podziękował policji za profesjonalne zabezpieczenie Marszu Niepodległości, a organizatorom i uczestnikom za godne zachowanie. – To niezwykle ważne w tym trudnym momencie dla Polski – podkreślił…♂

 

◙ Podobne informacje:

TVP3: Oflaguj Niepodległość. Akcja zachęca do wywieszania flag na 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości 

PR24: „Nasza cywilizacja, nasze zasady”. Marsz Niepodległości w tym roku zmotoryzowany

PR: 2 maja obchodzimy Dzień Flagi

PR: Szkarłat, pąs czy karmazyn? Barwy polskiej flagi pod lupą

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl