RK: Magistrat kielecki chce podwyżki dla mieszkańców. Radni mają inne pomysły | JKR: A w Busku?
Prezydenccy urzędnicy twierdzą, że to jedyny sposób na zbilansowanie systemu gospodarki śmieciami. Innego zdania jest część radnych, którzy radzą szukanie sposobu na cięcie kosztów i skutecznej egzekucji kar od firmy odbierającej odpady.
Według danych ratusza, w ubiegłym roku trzeba było dopłacić do systemu 10 mln zł. Tymczasem wciąż nie rozliczono kar nałożonych na firmę Eneris za 2020 rok, a mowa o 3 mln złotych.
Agata Wojda, wiceprezydent Kielc odpowiedzialna za gospodarkę odpadami w mieście twierdzi, że stawka 14 złotych za odbiór śmieci od osoby powoduje duży deficyt finansowy. Porównuje stawki z innymi miastami wojewódzkimi oraz samorządami z regionu świętokrzyskiego.
– Podwyżka nie zbilansuje całego systemu, ponieważ nie będzie obowiązywać od 1 stycznia tego roku. Jednak to rozwiązanie pozwoli nam przynajmniej na częściowe zmniejszenie kwoty, którą musimy dokładać do tego systemu z budżetu miasta – twierdzi zastępca prezydenta.
To uzasadnienie budzi duże wątpliwości mieszkańców oraz części radnych.
Przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni, Kamil Suchański wskazuje, że decyzja o podwyższeniu opłat za śmieci powinna zostać poprzedzona dokładnym i przemyślanym uszczelnieniem systemu oraz rozliczeniem firmy Eneris.
Radny Marcin Stępniewski, z klubu Prawa i Sprawiedliwości jest zdania, że propozycja podwyższenia opłat za śmieci jest najprostszym, ale niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem.
– Jest to w zasadzie jedyna przedstawiona przez obecne władze miasta koncepcja rozwiązania tego problemu, a to najwygodniejsze wyjście z sytuacji. Bardziej wymagającym jest znalezienie oszczędności. W mojej opinii, by w ogóle mówić o podwyżce należałby spełnić trzy podstawowe elementy. Kluczowe jest… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce♂
Jarosław Kruk: A w Busku?
◙ Podobne informacje:
ED: ?Busko i powiat buski bez pieniędzy z Polskiego Ładu. Jest duże rozczarowanie
Do Redakcji: Ad Podwyżki śmieci – zaczęło się dramatyczne poszukiwanie pieniążków na inwestycje
Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”
12 odpowiedzi na “RK: Magistrat kielecki chce podwyżki dla mieszkańców. Radni mają inne pomysły | JKR: A w Busku?”
Z ciekawości wszedłem na strony 3 gmin sąsiadujących z Buskiem i są ceny za 2021 i wyglada to tak:
Staszow znalazłem na 2020- 21 zł albo 18 z kompostownikiem
Pińczów- 19,5 albo 17,5 z kompostownikiem
Chmielnik- 21.5 albo 19 z kompostownikiem
Busko- 19,5 albo 17,5 z kompostownikiem
Wracając do pytania a jak w Busku? To wg mnie nie było najgorzej zobaczymy jak sąsiednie gminy wprowadza nowe ceny na 2022 rok przypomina mi się artykuł jak Pan redaktor atakował władze gminy za to ze przyznały sobie podwyżki zapominając o tym ze tak się dzieje w całym kraju dzięki decyzji Sejmu
Czy Staszów, Pińczów, Chmielnik mają tak jak Busko swoje wysypisko śmieci?
Stary Handlowy 6 LUTEGO 2022 O 12:00
Puszek był mieszkańcem miasteczka w środkowej Polsce, z którego pewnego dnia większość mieszkańców wywieziono do Treblinki. Wówczas pozostała mniejszość mieszkańców rzuciła się do plądrowania domów większości. W pierwszej kolejności szukano oczywiście kosztowności, bo wiadomo, jak Żydzi, to złoto, ale potem wynoszono z pożydowskich domów wszystko, co się dało. Puszkowi została do wzięcia już tylko poduszka i kiedy biegł z nią do swojego domu, potknął się i poduszka pękła. Puch zaczął się unosić nad miasteczkiem, a mieszkańcy – się śmiać. To właśnie po tym wydarzeniu ów mężczyzna dostał przezwisko Puszek. Przezwisko, które przekazywano przez kolejne pokolenia.
CZY TO, ŻE KTOŚ POZWALA BRAĆ CUDZE TO ZNACZY, ŻE MOŻNA TO ROBIĆ?
CZY POSŁOWIE I MINISTROWIE ROZDAJĄ SWOJE CZY NIESWOJE PIENIĄDZE?
Chmielnik ma w Przededworzu, Pinczów ma na ulicy Nowowiejskiej (ale tam jest z tym jakis problem)Staszów ma w Pocieszce a Busko w Dobrowodzie takie dane znalazlem na internecie
DO JANA
tu są wysypiska dla poszczególnych gmin
Pińczów – Rzędów 100km w obie strony
Staszów – Rzędów 20 km w obie strony
Busko – Dobrowoda 20 km w obie strony
Chmielnik – Promnik 110 km w obie strony
Wieć jak by nie było Busko ma najbliżej a ceny prawie najwyższa. Natomiast Pińczów najdalej a ceny najniższe. Wiec widać jak jest zarządzana spółka Buska.
Ale przeciez Busko tez wywozi odpady zmieszane i bio do Rzędowa więc w obie strony jest to 60 km!!! Prosze posluchac sesji najpierw a potem pisac
Jakbyś nie wymyślił co byś przewidział to i tak wychodzi na to, że LWiA część jest segregowana i zostaje w Dobrowodzie potem jest sprzedawane jeszcze.
Ale zaraz co za roznica co? gdzie? jak daleko? Przeciez z tego co Pan Adam wyslal (nie sprawdzalem tego) ale mam nadzieje ze nie mial powodu by klamac ale kazdy moze to sprawdzic to wychodzi ze w Busku i w Pinczowie jest taka sama stawka a Pan Jerzy pisze ze w Pinczowie najtaniej a w Busku prawie najdrozej no to jak to jest Panie Jerzy?
„Pan redaktor atakował władze gminy za to ze przyznały sobie podwyżki zapominając o tym ze tak się dzieje w całym kraju dzięki decyzji Sejmu”
Szkoda, że Sikora i (bez)radni nie są już równie gorliwi stosowaniu innych „decyzji Sejmu”. Takich, jak ustawa o mieszkaniowym zasobie Gminy, wedle której najmniejsza dopuszczalna powierzchnia mieszkania socjalnego to 10 m. kw.
Tymczasem zasłużonego trenera tenisa Maroński zakwaterował w klitce o powierzchni nieco ponad 7 m. kw. Na samej Kolonii Górce jest jeszcze 10 innych mieszkań o nielegalnej powierzchni.
„Pan Umig” z „panem Mpgk” namiętnie łamią także ustawę Prawo pocztowe, wedle której to właściciel budynku ma zamontować skrzynki pocztowe, a nie przerzucać ten obowiązek na najemców.
Dodam, iż klitka przydzielona zasłużonemu trenerowi nie ma dostępu do żadnego natrysku, pralni, czy kuchni – choćby nawet wspólnych. W chwili zakwaterowania ściany były brudne. A pan Jewiarz z wydziału GKUM UMiG jeszcze podział mu, że „powinien się cieszyć”.
Jak widać buscy politykierzy i urzędasy są nader wybiórczy w stosowaniu prawa.
Czy Ty zartujesz sobie? „Prawo pocztowe, wedle której to właściciel budynku ma zamontować skrzynki pocztowe, a nie przerzucać ten obowiązek na najemców” a czy mnie ktos zamontował skrzynke pocztowa?! Moze warto by pojsc do pracy i zarobic na wlasne mieszkanie i skrzynke pocztowa no jeszcze skrzynki wam montowac no nie do wiary!!!
Chciałeś wbić szpilkę Panu Nowakowi swoim złośliwym komentarzem, lecz sam się skompromitowałeś. Brawo Ty!
Pan Nowak ma rację. Otóż w BUDYNKU WIELORODZINNYM obowiązek zapewnienia, zainstalowania skrzynek na listy spoczywa na zarządcy nieruchomości, a więc na przykład na spółdzielni mieszkaniowej. Wielorodzinnymi budynkami na Górce zarządza podległe burmistrzowi MPGK (Komunalka) i na nim według prawa pocztowego spoczywa obowiązek zainstalowania skrzynek na listy dla mieszkańców. Co do domów jednorodzinnych, to obowiązek spoczywa na właścicielu tego domu. Ot i taka jest tu różnica. Pozdrawiam serdecznie!
Czy około 30 letni facet powinien siedzieć na socjalu, pracowałeś kiedyś gdzieś? Wyglądasz jak ostatni lup a pouczasz wszystkich IDZ DO PRACY