? Licealiści z Krakowa zwycięzcami najważniejszego konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej
Aleksy, Stanisław, Miłosz i Piotr to uczniowie krakowskiego liceum. Wspólnie stworzyli zespół OSATeam (OSA – Opadający Satelita Atmosferyczny)♂ i wzięli udział w największym i najważniejszym konkursie, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zadaniem młodych naukowców było zaprojektowanie i zbudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity, który zrealizuje wcześniej wymyśloną misję. Czwórka uczniów nie tylko poradziła sobie z powyższym problemem, ale dodatkowo zakończyła trwające ponad rok zmagania niekwestionowanym zwycięstwem.
OSATeam postawił na właściwy podział zadań, aby jak najlepiej wykorzystać swój potencjał. Piotr, jako dobry organizator, osoba niezwykle pomysłowa, niestandardowo myśląca, został jednomyślnie okrzyknięty liderem zespołu. Jego wcześniejsze hobby, budowanie samolotów RC, pomogło też w zbudowaniu systemu łączności. Staszek, jeden z najlepszych w grupie z przedmiotów ścisłych, zafascynowany drukiem 3D i inżynierią, wziął na siebie wyzwania z mechaniki. Elektroniką zajął się niezwykle kreatywny Aleksy, który tworzył już wcześniej własne projekty techniczne. Miłosz, świetny z matematyki i kodowania, nadzorował stronę programistyczną i opracowywanie danych z czujników, ale również uszył spadochron – fundament „systemu odzysku” satelity.
Osiągnięcie celu, wymagające rozwiązania wielu problemów na poziomie technicznym, zmusiło zespół do zgłębienia zagadnień z pogranicza nauk. Konkurs to jednak nie tylko wyzwania inżynierskie. Uczniowie musieli samodzielnie…– informuje portal geekweek.interia.pl♂
Ależ to jest wielkie! Ci do bólu skromni 17 latkowie z Krakowa wygrali właśnie najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat, pokonując prawie tysiąc zespołów ze wszystkich krajów Europy! Taką mamy właśnie w Polsce młodzież. Zdobyli pierwszą nagrodę! Zmagania trwały ponad rok! Celem konkursu było zaprojektowanie i wybudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity. Ci młodzi Polacy zrobili to najlepiej w Europie! Przepiękna historia o pasji, wiedzy i geniuszu napisana przez czwórkę wspaniałych młodych Polaków – napisał na swoim facebooku Maciej Kawecki♂, pasjonat technologii.
Celem konkursu było przede wszystkim zaprojektowanie i wybudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity. Zaprojektowane przez naszych młodych Polaków rozwiązanie jako pierwsze na świecie tak redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi, które pozwalają odpowiedzieć nam na pytanie o prawdziwą kondycję naszego domu. Ziemi. Stworzyli technikę autonomicznego pobierania wielu próbek przez wiele małych sond wyposażonych w proste czujniki i pojemniki na próbki. Same sondy nie muszą mieć na pokładzie drogiej i ciężkiej aparatury badawczej. Stworzyli obrotowy mechanizm, który za pomocą pompki i specjalnej igły pobiera próbki powietrza do samouszczelniających się pojemników. Sondy wyposażone w ten mechanizm są następnie masowo wystrzeliwane i opadając na spadochronie zbierają próbki powietrza na różnych wysokościach, po wylądowaniu zaś są zbierane, a próbki analizowane.
Ale w tym zwycięstwie piękna jest nie tylko ta technologia. Osiągnięcie celu wymagało od tych młodych ludzi nie tylko rozwiązania wielu problemów na poziomie technicznym. Zespół sam planował konieczne działania: szukał sponsorów i wsparcia, nawiązał współpracę z ośrodkami naukowymi, promował się, publikował osiągnięcia!
Konkurs się skończył, ale idea pozostaje żywa. Ta historia ma jednak też smutny wątek. Mimo takiego gigantycznego osiągnięcia, ci młodzi ludzie…– cały wpis na fb profilu Macieja Kaweckiego♂
○ zdjęcie tytułowe – fb OSATeam [08.10.2021]: Otrzymaliśmy główną nagrodę europejskiej edycji konkursu CanSat!♂
◙ Podobne informacje:
Zmarła Krystyna Poskuta – długoletni nauczyciel I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju
Jedna odpowiedź do “? Licealiści z Krakowa zwycięzcami najważniejszego konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej”
11 świetlic środowiskowych zostało otwartych w gminie Morawica. To placówki, w których dzieci będą mogły w bezpieczny sposób spędzać czas.
Burmistrz Marian Buras informuje, że projekt skierowany jest do 110 dzieci, w wieku 6 – 14 lat.