Zmarła Krystyna Poskuta - długoletni nauczyciel I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Zmarła Krystyna Poskuta – długoletni nauczyciel I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju

9 kwietnia 2019 | busko.com.pl / Jarosław Kruk 08.04.2019 | 09.04.2019 | | 6 komentarzy

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż 4 kwietnia 2019 roku zmarła Krystyna Poskuta, pedagog, długoletni nauczyciel biologii w I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju.

źródło: busko.com.pl

Krystyna Poskuta urodziła się w roku 1934 w Kozłowie koło Tarnopola. Mimo  podeszłego wieku (85 lat) do ostatnich swych dni zachowała światły umysł. Profesorka wychowała wiele pokoleń młodzieży przekazując z pasją swą ogromną wiedzę.

Jednym z szerokiego grona uczniów Pani Profesor, dla których Jej lekcje biologii były nieocenioną edukacyjną podwaliną na przyszłość, jest mój przyjaciel z podstawówki i LO, dr n. med. Marcin Feldo, starszy wykładowca w Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyń i Angiologii , Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Podzieliłem się z nim dziś tą smutną informacją. Chwilę temu otrzymałem od niego poniższe pro memoria:

Wczoraj wieczorem, moja mama zadzwoniła do mnie z przekazując mi smutną wiadomość o śmierci Pani Profesor Poskutowej.
Pierwszego spotkania nie pamiętam lecz moi rodzice mówili mi że miało to miejsce gdy zacząłem pierwszą klasę w szkole podstawowej. Los dał nam się ponownie spotkać jeszcze raz, tym razem na dłużej. Było to 8 lat później, w Liceum, gdzie mogłem przez 4 lata być uczniem Pani Profesor. Jej osobiste zaangażowanie pozwoliło mi odkryć piękno nauk biologicznych i ukierunkowało moje plany zawodowe które dalej, tak jak mogę, realizuję. A tej wytrwałości nauczyła mnie własnie Pani Profesor którą zapamiętałem jako wspaniałego, mądrego i sprawiedliwego mistrza, na którego pomoc mogłem zawsze liczyć idąc ścieżką moich licealnych lat czyli planów na dorosłą przyszłość.
Prywatnie Pani Profesor nie znałem, lecz myślę, że kochała swoją pracę, dobro ucznia było dla niej najważniejsze i spełniała się w trudnej pracy nauczycielskiej.
Ja będę o Pani pamiętał.

Marcin Feldo, klasa biologiczno–chemiczna 1977-1981

źródło: nekrologi.wyborcza.pl

Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju we wtorek 9 kwietnia 2019 roku o godz. 14:00.

Składamy szczere kondolencje Rodzinie.
Redakcja

 

źródło: busko.com.pl

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

6 odpowiedzi na “Zmarła Krystyna Poskuta – długoletni nauczyciel I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju”

 1. Uczen pisze:

  Moja kochana Pani Profesor biologii I wychowawczyni mojej klasy.
  Na zawsze pozostanie w moim sercu I w mojej pamieci.
  Ze smutkiem otrzymalam wiadomosc o Jej smierci. Jak wiele jej zawdzieczam.
  Uosobienie aniola w oprawie elegancji, elokwecji I wiedzy ktora umiala przekazac.
  Zawsze dumna za swoich uczniow, zainteresowana ich sukcesami.
  Razem z Nia odchodzi prawdziwe Pokolenie pedagoga, przyjaciela i wzoru na cale zycie.

 2. Wychowankowie pisze:

  Odszedł nie tylko wybitny pedagog, wspaniały nauczyciel i przyjaciel młodzieży.
  Odeszła prawdziwa dama, ikona klasy, stylu i kultury. Z sobie tylko właściwą empatią umiała przekazać zarówno wiedzę jak i wzorce zachowań na całe życie.
  Smutne i wstrząsające jest to,że podczas jej ostatniej drogi zabrakło sztandaru I L.O., zabrakło słów pożegnania ze strony obecnej Dyrekcji.
  Pani Profesor pozostanie Pani na zawsze w naszych sercach.
  Justyna i Włodzimierz Śliwińscy

 3. Dorota Walewicz (Zuchowicz) Klasa 1988 pisze:

  Dziękuję bardzo za wiadomość. Bardzo mi przykro to słyszeć.
  Pani Profesor Krystyna Poskuta była moją nauczycielką i w dużym stopniu to właśnie Jej zawdzięczam dostanie się do Uniwersytetu Jagiellońskiego na medycynę.
  Pani Profesor pozostawiła po sobie rzesze lekarzy, którym pomogła tak jak mnie w rozpoczęciu drogi do tej kariery zawodowej.
  W ostatnich latach było wspaniale spotkać Panią Profesor na spacerze w Busku I powspominać dawne czasy. Wydawało mi się, że się wcale nie zmieniła. I ta pamieć… do pozazdroszczenia.

  Dorota Walewicz MD
  Specjalista Chorob Wewnetrznych I Endokrynologii
  University of Missouri Kansas City
  Saint Lukes Hospital, Overland Park KS

 4. Diana PW pisze:

  Z ogromnym wzruszeniem czytam wspomnienia uczniów mojej Mamy – o Niej. Dziękuję za te słowa, Mama bardzo by się z nich cieszyła – bo każdy przejaw pamięci i życzliwości był dla Niej bardzo ważny. Opowiadała mi niemal o każdym spotkanym byłym uczniu i byłej uczennicy, żyła każdą taką rozmową. Znała wszystkie chyba imiona i nazwiska oraz dalsze losy swoich wychowanków – pamiętała roczniki, klasy, kierunki podjętych studiów, interesowała się sukcesami zawodowymi i życiowymi. Byliście Państwo trochę jej własnymi dziećmi, cieszyła się Wami szczerze. Dziękuję za Waszą pamięć i piękne pożegnanie Mamy z całego serca.
  Diana Poskuta-Włodek z rodziną

 5. Uczeń biol -chem 1985-1989 pisze:

  Smutna wiadomość. Zawsze miło wspominam Panią Profesor. W lecie ubiegłego roku, podczas zjazdu na 100-lecie Liceum, miałem przyjemność z Nią porozmawiać. Szkoda, że był to ostatni raz. Tak jak i inni profesorowie z tamtego okresu, była dla mnie symbolem wysokiej klasy I LO w Busku. Myślę, że pozostanie w pamięci, nie tylko mojej, ale i wielu innych lekarzy, którzy chodzili do LO w Busku, a teraz pracują w wielu miastach Polski.

  Trudno wprost uwierzyć, że Dyrekcja LO nie wysłała oficjalnego przedstawicielstwa na pogrzeb – czy to prawda? Jeśli tak – wstyd dla nich.

  Marek Jastrzębski
  Profesor medycyny,
  I Klinika Kardiologii,
  Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl