Kalendarium: 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem przyszedł na świat Józef Klemens Piłsudski | I ❤ Ponidzie:15 maja 1915 r. komendant noc spędził w bosowickim dworze nieopodal Buska - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem przyszedł na świat Józef Klemens Piłsudski | I ❤ Ponidzie:15 maja 1915 r. komendant noc spędził w bosowickim dworze nieopodal Buska

5 grudnia 2023 | PolskieRadio24.pl 05.12.2021 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 05.12.2021, 05.12.2022, 05.12.2023 | | 0 komentarzy

Wąsaty jegomość w wysłużonej maciejówce i z bystrym spojrzeniem łypiącym spod krzaczastych brwi – żadna inna sylwetka nie zrosła się w zbiorowej pamięci Polaków z wydarzeniami z listopada 1918 roku bardziej niż on. Józef Klemens Piłsudski przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w Zułowie♂ pod Wilnem. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Pomnik komendanta Józefa Piłsudskiego w Opatowcu♂ nad Wisłą, w miejscu, w którym w dniach 23,24 i 27 września 1914 r., po ciężkich bojach na Ponidziu♂, na tereny zaboru austriackiego♂ przez Wisłę przeprawiali się żołnierze I Pułku Piechoty Legionów♂ / źródło: Wikipedia♂

Od rodziców, przedstawicieli drobnej szlachty, otrzymał staranne, patriotyczne wychowanie. Do 10. roku życia uczył się w domu, dzięki czemu opanował podstawy języka niemieckiego i francuskiego. Kolejne 8 lat spędził w rosyjskim gimnazjum w Wilnie. Była to, jak wspominał po latach, „swego rodzaju katorga, (…) w każdym przykrym śnie odgrywa taką lub inną rolę którykolwiek z moich miłych pedagogów wileńskich”.

Obiecał sobie, że wieku 15 lat, co według jego samego stanowiło szczyt dorosłości, zorganizuje powstanie i wypędzi Moskali.

Patriotyczne wychowanie w domu zderzało się z rzeczywistością rosyjskiej szkoły. Trzy razy w ciągu nauki karany był aresztem szkolnym za rozmowę po polsku i nieoddanie honorów na ulicy generałowi gubernatorowi i dyrektorowi gimnazjum. Kiedy skończył 16 lat zaczął palić. Niestety, tego zgubnego nałogu, podobnie jak picia dużej ilości mocnej herbaty, nie pozbył się do końca życia. W tym czasie do jego ulubionych lektur należała „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.

>>>  154. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego – jednego z ojców niepodległości Polski  <<<
Radio Kraków [05.12.2021]: – Dzisiejsze obchody w Krakowie rozpoczęła uroczysta msza w Katedrze Wawelskiej, po której uczestnicy przeszli do Krypty, gdzie złożyli kwiaty przy sarkofagach Marszałka oraz Pary Prezydenckiej. W uroczystościach uczestniczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk – jak mówił – Marszałek Józef Piłsudski, był człowiekiem, który przede wszystkim rozbudził ducha narodu i pozwolił Polakom uwierzyć w to, że można dokonać rzeczy, które wydawały się niemożliwe. Podczas uroczystości w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej…♂

W roku 1885 ukończył gimnazjum, na świadectwie końcowym można było przeczytać, że „sprawowanie jego było na ogół celujące, sprawność w uczęszczaniu na lekcje i ich przygotowaniu, a także wypełnianiu prac pisemnych dostateczna, pilność dostateczna i zainteresowanie we wszystkich przedmiotach dostateczne”.

? Czy wiesz, że:
Niespełna 17 km od Buska-Zdroju znajduje się posiadająca blisko 800 letnią historię wieś Bosowice♂, w której w maju 1915 r. gościł komendant Józef Piłsudski♂.

Znajduje się tu rozległy zespół dworski z pozostałościami parku, obecnie w słabym stanie. Fundamenty pochodzą z XVI wieku, obecna budowla z 1840 r. W 15 maja 1915 r. na noc zatrzymał się tu Józef Piłsudski♂.

Jesienią tego samego roku młody Piłsudski rozpoczął studia medyczne w Charkowie. Po roku nauki w szarym i prowincjonalnym Charkowie postanowił przenieść się do Dorpatu. Niestety, sprawa się przedłużała i po wakacjach pozostał w Wilnie. W tym czasie dużo czytał, między innymi I tom „Kapitału” Karola Marksa. „Abstrakcyjna logika Marksa oraz panowanie towaru nad człowiekiem – wspominał – nie pasowało do mego mózgu”.

Na zesłaniu

Wszystkie plany życiowe młodego Piłsudskiego wzięły w łeb w 1887 roku. 20-latek został aresztowany przez carską policję i, chociaż jego udział w spisku na życie cara Aleksandra III był znikomy, kary nie uniknął. Wyrok brzmiał 5 lat, miejsce zesłania – Kireńsk nad Leną♂. Podróż tam trwała ponad 4 miesiące. Najpierw na wschód do Irkucka. Tu w miejscowym więzieniu, zamieszany w bunt, stracił dwa przednie zęby, które kolbą karabinu wybił mu strażnik. Z Irkucka czekała go jeszcze…- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl


Jarosław Kruk: W 154. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego udałem się wieczorem pod skromny buski memoriał(*) jednego – bodaj pierwszego – z ojców niepodległości Polski, ulokowany przy Willi Polonia u zbiegu Alei Adama Mickiewicza i ulicy Tadeusza Kościuszki. Miejsce to – sądząc po liczbie zlokalizowanych tam obelisków i tablic – jest pomnikowym centrum pamięci słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie.

1.-12.Pomnik Józefa Piłsudskiego w Busku-Zdroju, 5.12.2021 r. fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl | 11. pomnik komendanta w Opatowcu / źródło: Wikipedia♂, 12. Zestawienie obu monumentów z przybliżonym zachowaniem wzajemnej proporcji.

Nagrobek – bo takie we mnie od zawsze budzi skojarzenia ta instalacja – mieści się na lewo od schodów wiodących do Galerii Sztuki „Zielona”♂, filii kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych.  Tablica, z wyglądu i usytuowania przypominająca jak wspomniałem nagrobkową stelę, została odsłonięta w 1996 r – jak głosi wyryta na niej inskrypcja – w 80 rocznicę odzyskania przez Busko praw miejskich. Kamienna płyta wykonana jest z charakterystycznego świętokrzyskiego czerwonego piaskowca♂, o wymiarach ok. 90 x 60 cm. W prawym górnym rogu znajduje się odlana z brązu płaskorzeźba przedstawiająca lewy profil Naczelnego Wodza, o wymiarach ok. 20 x 25 cm.

Józef Klemens Piłsudski – jak jest napisane w pierwszym akapicie jego biogramu na największej ogólnoświatowej @encyklopedii Wikipediia♂: – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP – ma więc w Busku-Zdroju, porównując do umieszczonych w jego sąsiedztwie, lepiej wyeksponowanych obelisków, bardzo skromny pomnik.

W minionej dekadzie, za kadencji burmistrza Waldemara Sikory, w Busku-Zdroju stanęły 3 nowe pomniki:

• W 2013 r. na przeciwnym, południowym krańcu Alei Mickiewicza został odsłonięty mierzący ponad 2 metry pomnik Leszka Czarnego – księcia krakowskiego, od którego w 1287 roku Busko Zdrój otrzymało prawa miejskie. Dzieło artysty rzeźbiarza Edmunda Juszczyka♂ .

• W 2019 r. w Zdroju, na ulicy Feliksa Rzewuskiego, pomiędzy 21. WSzUR, „Krystyną” i „Nidą” odsłonięto niemal naturalnej wielkości pomnik Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana – znanego kompozytora, dyrygenta i pianisty, nazywanego „ostatnim klezmerem Galicji”, a także „skarbem krakowskiego Kazimierza”. Artysta od lat związany był również z Buskiem. To tu, czarując publiczność swoim talentem, występował na scenach Festiwalu im. Krystyny Jamroz i Dni Kultury Żydowskiej. Jest to dzieło artysty rzeźbiarza Sławomira Micka♂.

• 25 lipca tego roku, na nowopowstałym w obrębie zabytkowego starego Parku Zdrojowego betonowym placu odsłonięto uroczyście „niesamowity pomnik kolarza z rozpiętymi skrzydłami”. Blisko dwumetrowe dzieło przedstawia postać kolarza w pędzie wyścigu z czasem, z którego pochylonych pleców unoszą się skrzydła na których pojawiły się nazwiska najsłynniejszych kolarzy Ziemi Buskiej. Jego pomysłodawcą jest Jarosław Zatorski z Buskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, projektantem Tomasz Zatorski, twórcą zaś wspomniany wyżej artysta rzeźbiarz Sławomir Micek♂.

Niebawem stanie i 4 figura. W marcu br. został rozstrzygnięty konkurs na projekt i wykonanie kolejnego pomnika, który ma stanąć w słonecznym grodzie nad Maskalisem  – rzeźby królowej Jadwigi Andegaweńskiej♂, pierwszej znanej z zapisków kuracjuszki korzystającej z leczniczych właściwości buskich solanek. Wykonana z brązu rzeźba mierzyć będzie ok. 170 cm wysokości i stanie w parku zdrojowym w pobliżu cieku Maskalis. Dzieło powstaje w pracowni wspominanego również artysty Edmunda Juszczyka, rzeźbiarza rodem z Nowego Korczyna♂

Również wobec tych nowo odsłoniętych memoriałów: Leszka Czarmego, Lepopolda Kozłowskiego-Kleinmana, Jadwigi Andegaweńskiej i najsłynniejszych kolarzy Ziemi Buskiej pomnik Józefa Piłsudskiego blado się prezentuje.

Może więc czas i pora, by w Busku-Zdroju w bardziej pomnikowo godny sposób oddać cześć i honor marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z panteonu największych Polaków.

Ponidzie związane jest z Jego osobą. To tu w dniach od 16 do 23 września 1914 r. rozegrała się bitwa zwana w literaturze bitwą korczyńską, którą legioniści pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyli z oddziałami rosyjskimi. Bitwa stanowiła chrzest bojowy legionistów, dzięki czemu „młodzi dowódcy i żołnierze mogli zdobyć doświadczenie frontowe”. Warto zauważyć, że w bitwie tej uczestniczyli prawie wszyscy przyszli najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego II RP♂.

To w okolicach Buska-Zdroju – w Wełczu♂, (wg. informacji śp. Leszka Marcińca), Czarkowach♂, Bosowicach♂, Turze Dolnym♂ – stacjonował z podkomendnymi Józef Piłsudski.

Skoro na dostojny posąg wodza stać było malutki Opatowiec♂, najmniejsze miasto w Polsce, to może wydatek kilkuset tysięcy złotych (koszt finalizowanego w Mielcu, okazałego, największego w Polsce, pomnika niezłomnych Żołnierzy Wyklętych ma zamknąć się w kwocie ok. 1 milion złotych♂ ) – uniosły by finanse słonecznego Buska-Zdroju, sanatoryjnej perły Ponidzia i świętokrzyskich uzdrowisk, aspirującej do miana europejskiego kurortu.
Jeśli byłby z tym problem, myślę, że podobnie jak w Mielcu, udałoby się go sfinansować ze zbiórki publicznej.


memoriał(*)  – według @Słownika Języka Polskiego PWN♂ oznacza:

1. «pismo skierowane do władz, zawierające prośby lub uwagi w ważnych dla ogółu sprawach»
2. «zawody sportowe organizowane w celu uczczenia czyjejś pamięci»
3. «księga handlowa przeznaczona do księgowania obrotów bezgotówkowych»
Jednakże, z racji, iż w tekście pisanym czy mówionym warto używać słów zamiennych, pozwoliłem sobie skorzystać ze słowa „memoriał” w znaczeniu „pomnik”, obiekt służący oddaniu hołdu i upamiętnieniu danej osoby. Wszak  słowo „pamięć” w języku łacińskim to „memoria”♂
w angielskim „memory”, więc myślę, że nie popełniam tu znaczącego wykroczenia i nie będę z tego tytułu przez nikogo pozywany przed oblicze buskiej Temidy.
Za tydzień, 13 grudnia 2021 r., Busko-Zdrój ma odwiedzić  prof. Jerzy Bralczyk♂ – polski językoznawca i gramatyk normatywnyprofesornauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediówreklamy i polityki. Jeden z popularnych autorytetów normatywnych w dziedzinie języka polskiego.  Jeśli nie przeszkodzi podstępny koronawirus i organizowany przez BSCK podwieczorek z profesorem Bralczykiem♂ dojdzie do skutku, to spróbuję o tę kwestię zapytać Pana Profesora.
◙ Podobne informacje:

77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

Kalendarium: 3 sierpnia 1914 r. w Krakowie powołano do życia Pierwszą Kompanię Kadrową

„Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego”. Terytorialsi maszerują w 41. „Kadrówce”

I ❤ BZ: Nasz kapelmistrz Brzuchal od „Pierwszej Brygady” | Andrzej Brzuchal „Sikorski” pochowany jest na buskiej nekropolii

RK: Uroczyste obchody 105. rocznicy Bitwy Korczyńskiej

Kalendarium: 19 grudnia 1914 roku powstała I Brygada Legionów Polskich. Jej dowódcą został Józef Piłsudski.

Kalendarium: 12 maja 1935 r. zmarł marszałek Józef Piłsudski – jedna z największych postaci w historii Polski

Rossa – najstarszy cmentarz Wilna, bardzo polski


77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

I ❤ Ponidzie: Polskie Radio Jedynka z wizytą w Opatowcu, najmniejszym mieście w Polsce, w którym Dunajec wpada do Wisły

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl